کشف سرطان انسانی در دُم دایناسور

به گزارش مجله جگوار، مطالعه و تحلیل بیشتر روی نتیجه آزمایش ها نشان داد که عارضه دم دایناسود قطعا ناشی از بیماری ال سی اچ بوده: این نخستین باری است که این بیماری در یک دایناسور مشاهده شده است.

کشف سرطان انسانی در دُم دایناسور

این نخستین باری است که این بیماری در یک دایناسور کشف می شود

آثار یک نوع بیماری لوزالمعده که امروز گروهی از مردم به آن مبتلا هستند، در فسیل دم دایناسوری که 66 میلیون سال پیش می زیسته، پیدا شده است. این بیماری در تومور اسکلت یک دایناسور جوان در ایالت آلبرتای کانادا کشف شده است.

پژوهشگران با استفاده از کامپیوتر توموگرافی با تفکیک پذیری بالا این تومور را دوباره سازی کرده و متوجه شده اند توده ای در داخل جزایر لانگرهانس [اندام های کوچک دایره وار در داخل لوزالمعده که عمدتا مسئول ترشح انسولین هستند]دایناسور رشد کرده بوده. این بیماری امروزه به عنوان هیستوسایتوسیس یا ال سی اچ شناخته می شود که نوعی سرطان است.

به تعبیر سازمان بهداشت عمومی بریتانیا، ال سی اچ یک بیماری نادر است که بعضی خصوصیات سرطان را دارد. نهاد موسوم به انستیتوی ملی سرطان آمریکا نیز این بیماری را در فهرست خود قرار داده است.

دکتر هیلدا مِی، استاد رشته مردم شناسی می گوید منافذی که در دو بخش ستون فقرات دایناسور دیده می شد، بی نهایت شبیه به خلل و فرجی بود که در بیماری ال سی اچ مشاهده می شود.

او اضافه کرد، مطالعه و تحلیل بیشتر روی نتیجه آزمایش ها نشان داد که عارضه دم دایناسود قطعا ناشی از بیماری ال سی اچ بوده: این نخستین باری است که این بیماری در یک دایناسور مشاهده شده است.

پژوهشگران امیدوارند کشفشان به مطالعاتی که در زمینه درمان های تکاملی جریان دارد، کمک کند.

ایزرائِل هرشکُویتز، استاد دانشگاه می گوید: سعی ما بر این است که ببینیم چرا بعضی بیماری ها در طول تکامل موجودات زنده ادامه پیدا می کنند. با یافتن علل آن، می توانیم راه درمان موثر آن ها را بیابیم.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 820

به "کشف سرطان انسانی در دُم دایناسور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سرطان انسانی در دُم دایناسور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید