راه های پیشگیری از سنگ کلیه

به گزارش مجله جگوار، افرادی که ریسک سنگ سازی در مجاری ادرار آن ها وجود دارد و در مکان های گرم کار می کنند و یا به طور دائم در معرض آفتاب هستند، اگر مایعات کافی مصرف نکنند خطر ابتلا به سنگ کلیه در آن ها افزایش پیدا می کند.

راه های پیشگیری از سنگ کلیه

درهرفرد سالم دو کلیه وجود دارد که در طرفین ستون مهره ها و زیر دنده های تحتانی واقع شده اند. کلیه ها به رنگ قرمز متمایل به قهوه ای و از نظر شکل شبیه لوبیا هستند. هر کلیه به اندازه مشت بسته فرد است. بیشتر اعضاء بدن برای عملکرد مطلوب وابسته به کلیه ها هستند.

در نتیجه کلیه ها یکی از مهم ترین اعضای بدن انسان هستند. ابتلا به سنگ کلیه نیز یکی از شایع ترین بیماری های دستـگاه ادراری در سراسر جهان است که می تواند مسائل بسیاری را برای افراد ایجاد نماید.

دکترعباس بصیری، جراح کلیه و مجاری ادرار در این باره می گوید: بهترین راه برای درمان سنگ کلیه، پیشگیری ازآن است. برای پیشگیری ازابتلا به سنگ های مجاری ادرار می توان در سه حیطه که شامل عوامل محیطی، عوامل تغذیه ای وعوامل ذاتی است کار پیشگیرانه را انجام داد.

دکتر بصیری خاطر نشان کرد: افرادی که ریسک سنگ سازی در مجاری ادرار آن ها وجود دارد و در مکان های گرم کار می نمایند و یا به طور دائم در معرض آفتاب هستند، اگر مایعات کافی مصرف ننمایند خطر ابتلا به سنگ کلیه در آن ها افزایش پیدا می کند.

این جراح کلیه و مجاری ادرار اضافه کرد: این بدان معنا نیست که این افراد مستعد ابتلا به همه انواع بیماری های کلیه، سرطان ها و ناهنجاری ها هستند. مناطق گرم و خشک که تعریق زیاد وحجم ادرار را کم و غلیظ می کند احتمال ابتلا به سنگ را افزایش خواهد داد.

وی اظهارکرد: استفاده از برخی مواد غذایی می تواند باعث ایجاد سنگ در کلیه و مجاری ادار شود که مهم ترین آن ها استفاده زیاد از نمک است. دکتربصیری بیان نمود: مصرف کم مایعات در طی روز نیز می تواند باعث ایجاد سنگ در مجاری ادرار شود و همچنین افرادی که گوشت بسیاری در رژیم غذایی شان گنجانده می شود نیز در معرض خطر ابتلا به ایجاد سنگ در کلیه و مجاری ادرار هستند.

این جراح کلیه و مجاری ادرار ادامه داد: افراد برای پیشگیری از ایجاد سنگ در کلیه و مجاری ادرار باید از مصرف پنیر شور خودداری کرده و از مصرف زیاد لبنیات نیز خودداری نمایند.

وی گفت: برخی از افراد به دلیل داشتن استعداد ژنتیکی (داشتن سابقه بیماری در خانواده درجه یک) احتمال ابتلا به ایجاد سنگ در کلیه و مجاری ادرار در آن ها بیشتر از دیگران است که باید با مراجعه به پزشک اقدامات پیشگیرانه لازم انجام شود.

دکتر بصیری ابراز داشت: در برخی خانواده ها به دلیل استفاده از یک نوع رژیم غذایی مشترک به طور مثال مصرف زیاد نمک احتمال ابتلا به بیماری سنگ کلیه و مجاری ادرار افزایش می یابد.

این جراح کلیه و مجاری ادرار بیان نمود: ابتلا به برخی بیماری ها نیز می تواند شانس ابتلا به بیماری سنگ کلیه و مجاری ادرار را در افراد افزایش دهد که مهم ترین آن ها عبارتند ازابتلا به بیماری روده و انجام جراحی روده، بیماری روده تحریک پذیر، اسهال مزمن، بیماری های مزمن کلیوی و... می باشد.

وی بیان نمود: در صورت ابتلا به بیماری های کلیوی با مراجعه به پزشک ابتدا باید عامل اصلی ایجاد نماینده آن معین و کنترل شود و همچنین باید برای پیشگیری از پیشرفت بیماری، فرد تحت نظر قرار گیرد.

دکتر بصیری ابراز داشت: افرادی که راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری سنگ کلیه را طی کرده و گام های درستی برای سلامت بر می دارند برای آن ها داروی ایرانی پتاسیم سیترات که به شکل قرص است کلیه درصورتی که پزشک تشخیص دهد، جهت پیشگیری از ابتلا به سنگ تجویز خواهد شد.

این جراح کلیه و مجاری ادرار گفت: مکانیسم اثر دارو پتاسیم سیترات به شکلی است که از تشکیل کلسیم و رسوب مواد سنگ ساز در دستگاه ادراری افراد جلوگیری می کند.

وی ابراز داشت: کم تحرکی و تغییر الگوی غذایی از فیبر و سبزیجات به مصرف گوشت از جمله علت هایی است که افراد را در معرض ابتلا به بیماری های کلیه و مجاری ادراراز جمله ابتلا به سنگ کلیه قرار می دهد.

دکتر بصیری در پایان گفت:: با توجه به اینکه افرادی که سابقه ایجاد سنگ کلیه در آن ها وجود دارد، امکان تشکیل مجدد سنگ در کلیه ها آن ها وجود دارد، انجام چکاپ های دوره ای برای اطمینان از سلامت کلیه و مجاری ادرار و عدم سنگ سازی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

منبع: آفتاب یزد

منبع: فرادید
انتشار: 2 اسفند 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1398 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 717

به "راه های پیشگیری از سنگ کلیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های پیشگیری از سنگ کلیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید