نام گذاری ایرانی توفان های شمال اقیانوس هند

به گزارش مجله جگوار، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با عضویت هواشناسی ایران در کمیته توفان کشور های حاشیه اقیانوس هند، برای نخستین بار اسامی توفان های حاره ای نام های ایرانی به خود می گیرد.

نام گذاری ایرانی توفان های شمال اقیانوس هند

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش از ، روابط عمومی هواشناسی سیستان وبلوچستان ؛ محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: این کمیته که وظیفه پیش بینی، پایش و نام گذاری توفان های حاره ای اقیانوس هند را برعهده دارد، سبب حضور فعال هواشناسی ایران در عرصه بین المللی می گردد.

او اضافه نمود: این عضویت در پی تأثیر مستقیم توفان های حاره ای شمال اقیانوس هند بر نواحی جنوب ایران و سابقه برخورد آن ها به سواحل کشور اجرا شده است.

او ادامه داد: نخستین مزیت حضور ایران در کمیته توفان کشور های حاشیه اقیانوس هند ایفای نقش بین المللی در پیش بینی و رصد توفان های حاره ای و پیشنهاد نام های ایرانی برای آن ها است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه نمود: با توجه به اینکه سواحل سیستان و بلوچستان بیشترین تاثیرپذیری از وقوع این پدیده را دارد، نام های ایرانی بومی مانند گاندو، هامون، اکوان، سپند، میترا، آناهیتا، آذر، پویان، آرشام، هنگامه، ساواس، سیستانه و توفان برای توفان های احتمالی آینده انتخاب شده که در فهرست نهایی سازمان جهانی هواشناسی نیز پذیرفته شده است.

حیدری با بیان اینکه تعدادی از این اسامی بومی استان سیستان و بلوچستان هستند، گفت: انتظار می رود از سال آینده به تدریج نام های پیشنهادی ایران برای نام گذاری توفان های اقیانوس هند مورد استفاده قرار گیرد.

او توضیح داد: به طور کلی برای نام گذاری توفان های حاره ای، اسامی پیشنهادی به طور مشترک در کمیته های توفان کشور های حاشیه اقیانوس های جهان و کمیسیون مالی اجتماعی سازمان ملل متحد موسوم به ESCAP آنالیز وتعیین می گردد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان بیان نمود: نام گذاری توفان های حاره ای به شیوه کنونی از اوایل قرن 20 میلادی شروع شده است.

تیرماه سال جاری ایران بعد از گذشت 15 سال به عضویت شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی درآمد.

این عضویت درحالی روی داد که تنها 27 کشور از 194 کشور عضو این سازمان در این شورا حضور دارند.

ع

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 479

به "نام گذاری ایرانی توفان های شمال اقیانوس هند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نام گذاری ایرانی توفان های شمال اقیانوس هند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید