هر 39 ثانیه یک کودک بر اثر ذات الریه می میرد

به گزارش مجله جگوار، فوق تخصص ریه بچه ها با اشاره به پنومونی به عنوان نخستین بیماری عفونی کشنده در سراسر جهان گفت: در هر 39 ثانیه شاهد مرگ یک کودک در جهان بر اثر پنومونی هستیم.

هر 39 ثانیه یک کودک بر اثر ذات الریه می میرد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، مریم حسن زاد گفت: پنومونی، عفونت ریه یا ذات الریه، به عنوان بیماری عفونی کشنده در بچه ها زیر 5 سال و افراد بالای 65 سال شناخته می گردد.

وی افزود: هر ساله منجر به مرگ عده زیادی از افراد می گردد، از این رو سازمان بهداشت جهانی و یونیسف 12 نوامبر مصادف با 21 آبان ماه را به عنوان روز جهانی پنومونی نامگذاری نموده اند.

حسن زاد گفت: طبق گزارش آماری سازمان بهداشت جهانی، پنومونی اولین بیماری عفونی کشنده در سراسر جهانست و سالانه بیش از یک میلیون کودک زیر 5 سال بر اثر ابتلاء به این بیماری های پنوموکوکی جان خود را از دست می دهند و بر اساس آخرین داده ها، در هر 39 ثانیه شاهد مرگ یک کودک در جهان بر اثر پنومونی هستیم.

به گفته وی، پنومونی به علل عفونی یا غیرعفونی ایجاد می گردد که عوامل عفونی شامل انواع میکروب ها، باکتری ها، میکروب ها، ویروس ها یا قارچ ها هستند. پنومونی غیرعفونی نیز در اثر انواع بیماری های اتوایمیون، نقص سیستم ایمنی و مواردی نظیر آن ایجاد گردد.

فوق تخصص ریه بچه ها بیمارستان مسیح دانشوری نشانه های پنومونی را شامل علائم تنفسی و غیر تنفسی اعلام کرد که علائم تنفسی شامل تنگی نفس، تاکی پنه یا تنفس سریع و تند، سرفه های خلط دار یا بدون خلط است و علائم غیر تنفسی شامل تب، تعریق، عرق شبانه برشمرد.

حسن زاد با اشاره به شیوع فزاینده پنومونی در پاندمی کرونا افزود: با توجه به این که ویروس کووید 19 تمایل زیادی به ایجاد درگیری ریوی دارد درصد بالایی از مبتلایان به کرونا ممکن است که دچار درگیری ریوی شوند اما شدت آن در افراد فرق دارد.

به گفته وی، بیماری بسیاری از مبتلایان به کرونا ممکن است از نوع خودمحدود شونده باشد و اصلاً احتیاجی به درمان پیدا ننمایند و پس از مدتی استراحت و تغذیه مناسب بهبود یابند. اما در بعضی افراد نیز به دلایل مختلفی نظیر ایمنی پایین یا نوع ویروس بیماری شدت بیشتری پیدا می نماید که این افراد باید حتماً تحت درمان های لازم بسته به نوع بیماری قرار گیرند.

این استاد دانشگاه گفت: ویروس کووید 19 در بیماران کرونایی می تواند منجر به بروز درگیری ریوی و پنومونی گردد که با تشخیص به موقع و انجام اقدامات درمانی می توان پنومونی را درمان کرد. بنابراین در صورت مراجعه به موقع و کنترل بیماری، فرد بهبود می یابد در غیر این صورت منجر به درگیری مزمن ریوی یا حتی مرگ بیمار می گردد.

این فوق تخصص ریه بچه ها با بیان این که پس از درگیری ریه بیمار کرونایی جلوگیری از سیر بیماری سخت است توصیه کرد: افراد درصورت مشاهده علائم ذکر شده هرچه سریع تر به پزشک مراجعه نمایند تا بسته به نوع بیماری و مقدار درگیری درمان های لازم برای کنترل بیماری و جلوگیری از پیشرفت آن آغاز گردد.

این استاد دانشگاه، درمان بیماران را وابسته به مقدار درگیری ریه بیمار متفاوت برشمرد و گفت: پس از معاینه و آنالیز بیمار به وسیله پزشک درمان لازم انجام می گردد. اگرعامل ایجاد نماینده پنومونی میکروبی باشد درصورت احتیاج آنتی بیوتیک تجویز می گردد ولی اگر عامل بیماری ویروس باشد بیشتر باید درمان های حمایتی انجام پذیرد تا بیماری کنترل گردد.

وی افزود: درصورتی که پنومونی از نوع غیرمیکروبی و عامل ایجاد نماینده آن نقص سیستم ایمنی و بیماری های اتوایمیون نظیر لوپوس یا روماتوئیدآرتریت باشد باید درمان بیماری زمینه ای بیمار صورت گیرد.

حسن زاد با اشاره به تأثیر مهم رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در پیشگیری از بروز پنومونی گفت: امروزه مردم در سراسر جهان برای پیشگیری از ابتلاء به کرونا پروتکل های بهداشتی را رعایت می نمایند که این امر موجب کاهش ابتلاء به کووید 19 و بعلاوه پنومونی های عفونی و غیرعفونی می گردد.

وی تاکید نمود: اگر بهداشت فردی و اجتماعی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک و تهویه مناسب در فضاهای بسته رعایت گردد شیوع پنومونی ناشی از عوامل ویروسی و میکروب ها کاهش می یابد اما در مورد پنومونی ناشی از بیماری های نقص سیستم ایمنی باید درمان بیماری های زمینه ای انجام گردد.

حسن زاد تاکید نمود: در پاندمی کرونا بروز هرگونه علامت غیرطبیعی اعم از تنفسی یا غیرتنفسی یک اخطار به شمار می رود و افراد در صورت مشاهده هر یک از این علائم حتماً باید به پزشک مراجعه نمایند.

فوق تخصص بیماری های ریه بچه ها در سرانجام به افراد توصیه کرد از خود درمانی پرهیز نموده و با توجه به این که در حال حاضر کرونا تصاویر و تظاهرات بالینی مختلفی از خود بروز می دهد به محض مشاهده علائم ذکر شده و هر گونه علائم غیرطبیعی به پزشک مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 آذر 1400 بروزرسانی: 19 آذر 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1923

به "هر 39 ثانیه یک کودک بر اثر ذات الریه می میرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر 39 ثانیه یک کودک بر اثر ذات الریه می میرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید