پنگوئن غول پیکر 160 کیلویی با 2 متر قد، عکس

به گزارش مجله جگوار، فسیل های یافت شده در نیوزیلند حکایت از آن دارد که بعد از دوران دایناسورها، پرندگان غول پیکری که قابلیت پرواز کردن نداشتند، در دریاها در پی شکار می گشتند.

پنگوئن غول پیکر 160 کیلویی با 2 متر قد، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، کشور نیوزیلند همیشه بهشت پرندگان زمینی بوده؛ عدم حضور شکارچیان زمینی، عرصه را برای رشد و پرورش جانورانی مثل طوطی هایی که پرواز نمی نمایند، کیوی ها و موآها باز گذاشته و حالا محققان دو گونه پنگوئن ماقبل تاریخ را به فهرست پرندگان زمینی این منطقه اضافه نموده اند.

یکی از این گونه ها، یک غول چاق است که حدود 60 میلیون سال قبل در امتداد خط ساحلی نیوزیلند زندگی می نموده و حدودا 160 کیلوگرم وزن داشته و هم وزن یک گوریل بالغ بوده؛ یعنی سنگین وزن ترین پنگوئن شناخته شده در طول تاریخ!

آلن تنیسون، دیرینه شناس موزه ته پاپا تونگارووا در نیوزیلند، استخوان های این پرنده غول پیکر دریایی را در سال 2017 در ساحلی به نام Moeraki Boulders پیدا کرد.گویا جزر و مد تعدادی تخته سنگ 57 میلیون ساله را به ساحل آورده و در داخل آنها استخوان های این فسیل ها پیدا شد. دکتر تنیسون و همکارانش، بقایای فسیل این دو پنگوئن غول پیکر را شناسایی کردند. استخوان بازوی یکی از این پنگوئن ها که بیش از 24 سانتیمتر بود، تقریبا دو برابر سایز استخوان بازوی یک پنگون امپراطور که بزرگترین پنگوئن زنده دنیاست، است. دیگر بقایای به دست آمده از این پنگوئن ها هم حاکی از آن بود که آنها به مراتب بزرگتر از پنگوئن های امپراطور بوده اند.

محققان این پنگوئن های غول پیکر را کیمومانو (ترکیبی از کلمات مائوری به معنی هیولا و پرنده) و پترادیپت (غواص سنگ) نامیدند.

آنها با ساخت مدل های سه بعدی از استخوان بازوی کومیمانو و مقایسه مقدار و شکل آن با استخوان بازو و باله های پنگوئن های ماقبل تاریخ و مدرن، تخمین زدند که این پنگوئن هیولا، 150 کیلوگرم وزن داشته است.

به گفته دانیل کسپکا، دیرینه شناس موزه بروس در گرینویچ و نویسنده مقاله ای نو در این باره، اسکلت تکه تکه شده کومیمانو ، باعث شده تا معین قد او کار سختی باشد ولی برآورد شده که قد آن حدود 158 سانتی متر بوده است. البته پترادیپت هم پنگوئن سبک وزنی نبوده و تقریبا 50 کیلوگرم وزن داشته که او نیز سنگین تر از پنگوئن های امپراطور که حدود 40 کیلوگرم وزن دارند، بوده.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 آبان 1402 بروزرسانی: 1 آبان 1402 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 2336

به "پنگوئن غول پیکر 160 کیلویی با 2 متر قد، عکس" امتیاز دهید

143 کاربر به "پنگوئن غول پیکر 160 کیلویی با 2 متر قد، عکس" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنگوئن غول پیکر 160 کیلویی با 2 متر قد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید