یادداشت، ادعای توقیف کشتی ایرانی در کراچی و فرار رو به جلوی رسانه های سعودی

به گزارش مجله جگوار، در حالی که طی روزهای اخیر روابط پاکستان و عربستان در سطوح بالای سیاسی با التهابات زیادی همراه است روز گذشته رسانه های سعودی و به خصوص شبکه العربیه خبر توقیف یک کشتی ایرانی در بندرگاه کراچی را منتشر کردند.

یادداشت، ادعای توقیف کشتی ایرانی در کراچی و فرار رو به جلوی رسانه های سعودی

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور ارزان هند ما را تجربه کنید.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران؛ کوشش کشورهای عربی و به خصوص عربستان برای تخریب روابط میان ایران و پاکستان عمری به درازای تاریخ پاکستان دارد و به خصوص از دهه 80 میلادی که یاری های مالی آل سعود باعث بینانگذاری گروه تروریستی سپاه صحابه و پس از آن لشکر جهنگوی شد وارد مرحله تازه ای شد.

جالب اینکه سران این دو گروه تروریستی از جمله حق نواز جهنگوی و ملک اسحاق بارها هدف خود از فعالیت را ممانعت از گسترش انقلاب اسلامی در پاکستان عنوان نموده بودند و این حقیقت را نیز انکار نمی کردند که به وسیله عربستان تامین مالی می شوند.

گذشته از اتفاقاتی که طی سال های بعد باعث شد این دو گروه به ضعف دچار شوند این روزها التهابات سیاسی میان عربستان و پاکستان در حال افزایش است.

داستان از آنجا شروع شد که پاکستان با تکیه بر وعده پوچ سران سعودی حاضر شد علی رغم وعده ای که به دولت مالزی داده بود در کنفرانسی که به میزبانی این کشور برگزار می شد شرکت نکند.

این در حالی بود که مهاتیر محمد نخست وزیر مالزی تحریم از سوی بازرگانان هندی را به جان خریده و حاضر شده بود در دفاع از مردم مسلمان کشمیر و مواضع پاکستان در سازمان ملل سخن بگوید.

حضور در اجلاس کوالالامپور کمترین توقعی بود که مسئولین دولت مالزی از پاکستان داشتند. نشستی که ایران و ترکیه به عنوان معترضین به سیاست های عربستان و تحمیل این سیاست ها بر تمام کشورهای اسلامی از دیگر شرکت نمایندگان آن بودند.

عمران خان ولی یکی از تصمیم های اشتباه خود را اخذ نموده و ابتدا سطح شرکت را به وزیر خارجه کاهش داد و چند ساعت بعد اظهار داشت پاکستان در این نشست شرکت نخواهد کرد.

روزهای بعد تعیین کرد که پاکستان فریب عربستان را خورده است زیرا سران سعودی حاضر نشدند مبادلات مالی کلان با هند را فدای مظلومیت مسلمانان کشمیری نموده و از آنها دفاع نمایند.

عمران خان به صراحت اظهار داشت اگر بازهم نشستی مانند نشست مالزی برگزار گردد حتما در آن شرکت خواهیم کرد. با این حال پاکستان به تحرک آل سعود در سازمان کنفرانس اسلامی که ریاست آن نیز به دست آل سعود است امیدوار بود ولی گذشت یک سال از لغو خود مختاری کشمیر و بی توجهی کامل آل سعود به این اتفاق عظیم کاسه صبر مسئولین دولت اسلام آباد را لبریز کرد تا جایی که شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان به صراحت اظهار داشت: اگر بی توجهی آل سعود به مساله کشمیر ادامه پیدا کند شکی نیست که پاکستان به دنبال ائتلافی خواهد رفت که از مساله کشمیر حمایت نمایند.

این زنگ خطری جدی برای سعودی است که پاکستان را به عنوان متحدی قدرتمند در منطقه جنوب آسیا می بینند. تعیین است اگر اسلام آباد از ریاض فاصله بگیرد می تواند روابط بهتری با ایران و دیگر کشورهای مسلمان داشته باشد و این خطر را برای عربستان افزایش می دهد.

در این هنگامه پر آشوب انتشار خبر توقیف یک کشتی ایرانی توسط مسئولین دولتی پاکستان را تنها می توان فرار رو به جلوی رسانه های سعودی توصیف کرد که قصد دارند اعلام نمایند اگر روابط پاکستان با عربستان با چالش روبرو است این روابط با ایران نیز خوب نیست.

تعیین است که این نقشه پیش از شروع شکست خورده زیرا شروع فعالیت های تجاری بین ایران و چین باعث همدلی بیشتر پاکستان با همسایه های شمالی و غربی خود شده که نتایج آن نیز در سال های آینده تعیین خواهد شد.

خبر توقیف نفتکش ایرانی در کراچی نیز تا کنون توسط هیچ کدام از مقامات مسئول دولت اسلام آباد تائید نشده و حتی یکی از خبرگزاری های مطرح پاکستانی نیز به این خبر نپرداخته و همین موجب افزایش شک و شبهه نسبت به اصالت این خبر می گردد که حتی اگر درستی آن تائید هم گردد نمی تواند زخم ایجاد شده در روابط آل سعود با پاکستان را بهتر کند.

اسلام آباد این روزها حتی وام یک میلیارد دلاری عربستان را نیز پس داده و حاضر به پذیرش آن نشده است که خود نشان می دهد التهاب ها تا چه اندازه جدی است.

یادداشت: محمد رضا کمیلی

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1165

به "یادداشت، ادعای توقیف کشتی ایرانی در کراچی و فرار رو به جلوی رسانه های سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت، ادعای توقیف کشتی ایرانی در کراچی و فرار رو به جلوی رسانه های سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید