آزمایش خون 50 نوع سرطان را شناسایی می کند

به گزارش مجله جگوار به نقل از نیواطلس، سرطان یکی از عوامل مرگ و میر انسان ها است. دلیل اصلی این امر شناسایی دیرهنگام بیماری است.

آزمایش خون 50 نوع سرطان را شناسایی می کند

اما به نظر می رسد این فرایند در حال تغییر است زیرا محققان با استفاده از هوش مصنوعی، نوع جدیدی از آزمایش خون را توسعه داده اند که می تواند با دقت، بیش از 50 نوع سرطان مختلف را ردیابی و حتی مکان آن را در بدن تعیین کند.

برای این منظور از الگوریتم یادگیری ماشینی برای جستجوی درباره تغییرات خاص شیمیایی در دی ان ای فرد استفاده می شود. این تغییرات شیمیایی الگوهای متیلاسیون نام دارند و به سرطان مربوط هستند. الگوهای مذکور به شکل سلول هایی عاری از دی ان ای(cfDNA) هستند که وارد جریان خون می شوند.

محققان در این پژوهش نخست به وسیله 3 هزار نمونه خون موجود در اطلس ژنوم(CCGA) به یک الگوریتم ماشین یادگیری آموزش دادند. نیمی از نمونه خون های موجود دارای سرطان (یکی از 50 نوع سرطان) و نیم دیگر سالم بودند. الگوریتم آموخت باید چه نوع الگوهای متیلاسیونی را جستجو کند و در مرحله بعد از آن برای طبقه بندی 1200 نمونه خون استفاده شد که نیمی از آنها حاوی سرطان بودند.

این الگوریتم توانست 18 درصد از تومورها را در مرحله نخست سرطان، 43 درصد تومورها را در مرحله دوم سرطان، 81 درصد از تومورهای مرحله سوم سرطان و 93 درصد از تومورهای مرحله چهارم سرطان را شناسایی کند. همچنین الگوریتم مذکور توانست با دقت 93 درصد تعیین کند بافت های سرطانی در کدام قسمت بدن قرار دارند.

این تحقیق در ژورنال Annals of Oncology منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 957

به "آزمایش خون 50 نوع سرطان را شناسایی می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش خون 50 نوع سرطان را شناسایی می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید