آشنایی با نشانه های عدم تحمل گلوتن

به گزارش مجله جگوار، گلوتن نوعی از پروتئین موجود در گندم، چاودار و جو است. اگر فردی مبتلا به عدم تحمل گلوتن یا حساسیت به گلوتن باشد، این پروتئین می تواند نشانه های متعددی را در بدن او ایجاد کند. علائم عدم تحمل گلوتن زمانی که گلوتن از رژیم غذایی حذف می گردد، از بین خواهند رفت.

آشنایی با نشانه های عدم تحمل گلوتن

10 علامت هشدار دهنده که نشان دهنده عدم تحمل گلوتن هستند!

با توجه به این که روز به روز افراد بیشتری به گلوتن حساسیت پیدا می نمایند، مصرف غذاهای بدون گلوتن بیشتر و بیشتر محبوب شده است. اما چگونه می توان گفت که یک فرد واقعا نمی تواند گلوتن را تحمل کند؟

برای بعضی، خوردن این پروتئین که اساسا از گندم مشتق شده است، مسئله ای ایجاد نمی نماید، در حالی که بقیه افراد طیف کاملی از علائم را تجربه می نمایند، علائمی که بعضی از آنها می توانند زندگی را به کابوسی تبدیل نمایند. اگر بعد از خوردن غذاهای حاوی گلوتن، حداقل چهار مورد از این 10 علامت را تجربه نموده اید، ممکن است زمان آن باشد که در خصوص تغییر رژیم غذایی خود فکر کنید.

مسائل گوارشی
بعضی از شایع ترین نشانه های عدم تحمل گلوتن مسائل گوارشی مانند گاز معده، التهاب، یبوست و اسهال پس از خوردن غذاهای حاوی گلوتن است. یبوست در بچه ها شایع تر است.

بسیاری از افراد مبتلا به IBS (سندرم روده تحریک پذیر) متوجه می شوند که اگر مصرف غذاهای حاوی گلوتن را متوقف نمایند، علائم آن ها از بین می فرایند.

مسائل مربوط به خلق و خو
تعدادی از مسائل روانشناختی مربوط به خلق و خو، مانند افسردگی، اضطراب، ADHD (بیش فعالی) و تغییر خلق و خوی مداوم، اغلب می تواند با حذف گلوتن از رژیم غذایی، بهبود یابد.
مسائل مفصل
درد مفاصل اغلب نشانه عدم تحمل گلوتن ناشی از التهاب است. تورم و مفاصل دردناک، به ویژه در انگشتان و زانو، ممکن است نشان دهنده حساسیت به گلوتن باشد.
کراتوز پیلاریس (بیماری پوست مرغی)
این مسئله پوستی، که به وسیله دانه های برجسته ای که خارشی ندارند و آسیبی به وجود نمی آورند، بروز پیدا می نماید، به طور کلی به دلیل سوء جذب اسید های چرب و ویتامین A به وجود می آید. این کمبودها به دلیل آسیب به روده ناشی از مصرف درازمدت گلوتن رخ می دهد.
خستگی
احساس خستگی یا گیجی پس از خوردن غذای حاوی گلوتن، در افرادی که نمی توانند پروتئین را تحمل نمایند رایج است. بسیاری از افراد حساس به گلوتن که گندم و سایر غلات حاوی گلوتن را از رژیم غذایی خود حذف می نمایند، افزایش چشمگیری در انرژی خود احساس می نمایند.
خستگی مزمن یا فیبرومیالژیا
این تشخیص ها به طور کلی نشان می دهند که پزشک دقیقا مطمئن نیست که دلیل خستگی یا درد مزمن شما چیست. اغلب، عدم تحمل گلوتن عامل مهمی در این سندرم ها است و حذف گلوتن از رژیم غذایی می تواند دلیل واقعی درد و خستگی شما را هدف قرار دهد.
سردردهای میگرنی
مطالعه ای در سال 2001 نشان داد که مصرف غذاهای حاوی گلوتن می تواند باعث میگرن و سردرد های شدید برای کسانی که به آن حساس هستند، گردد. اسکن MRI نشان داد که بسیاری از این بیماران به احتمال زیاد به دلیل واکنش به گلوتن، التهاب قابل توجهی در سیستم عصبی خود دارند.
بیماری های خودایمنی
از آنجا که التهاب و قرار گرفتن در معرض مصرف طولانی مدت گلوتن می تواند بدن را در سطح هشدار بالا قرار دهد، بیماری های خود ایمنی اغلب در افرادی که نمی توانند گلوتن را تحمل ندارند، پیشرفت می نمایند. این بیماری ها شامل لوپوس، پسوریازیس (صدفک)، آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)، کولیت اولسراتیو (کولیت روده)، اسکلرودرمی (نوعی بیماری روماتیسمی)، تیروئیدیت هاشیموتو (التهاب مزمن تیروئید) و مولتیپل اسکلروزیس (MS) هستند.
عدم تعادل هورمون
ناباروری، PCOS (سندروم تخمدان پلی کیستیک) و دوره های قاعدگی نامنظم اغلب با عدم تحمل گلوتن مرتبط است. التهاب ناشی از مصرف گلوتن اندازه قابل توجهی استرس بر روی غدد فوق کلیوی اعمال می نماید، که می تواند آغاز به عملکرد نامناسب این غدد کند و توازن کل سیستم غدد درون ریز را از بین ببرد.
علائم عصبی
سرگیجه، تعادل ضعیف و گیجی، و علائمی مانند بی حسی و سوزش همه می توانند نشان دهنده التهاب در سیستم عصبی به دلیل پاسخ های ناشی از گلوتن در داخل سیستم ایمنی بدن باشد.

منبع: سایت راستینه

منبع: راسخون
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1908

به "آشنایی با نشانه های عدم تحمل گلوتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با نشانه های عدم تحمل گلوتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید