آمریکا: از مذاکره مستقیم بین هند و پاکستان استقبال می کنیم

به گزارش مجله جگوار، آمریکا اظهار داشت که در جریان تنش میان هند و پاکستان بر سر منطقه کشمیر، از مذاکره مستقیم بین این دو کشور استقبال می کند.

آمریکا: از مذاکره مستقیم بین هند و پاکستان استقبال می کنیم

به گزارش مجله جگوار، به نقل از خبرگزاری رویترز، یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پی بالا دریافت تنش ها میان اسلام آباد و دهلی نو بر سر منطقه کشمیر، خواستار خویشتنداری طرفین و برقراری آرامش شد.

این سخنگو شرح داد: ما همچنان از مذاکره مستقیم میان هند و پاکستان درباره کشمیر و سایر موضوعات مایه نگرانی، حمایت می کنیم.

پیش تر، وزیر امور خارجه انگلیس نیز به ابراز نگرانی درباره وضعیت کشمیر پرداخت و گفت که با همتای هندی خود درباره وضعیت پرتنش در این منطقه گفت وگو کرده است.

به دنبال ادامه تنش ها بر سر منطقه کشمیر، پاکستان سفیر هند در اسلام آباد را اخراج کرد. پاکستان با اخراج سفیر هند در اسلام آباد، گفت که سطح روابط دیپلماتیک خود را با هند کاهش می دهد و تجارت با دهلی نو را تعلیق می نماید.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که هند بخشی از امتیازات ویژه منطقه کشمیر را که از خودمختاری ویژه است، لغو کرد. نارندرا مودی، نخست وزیر هند مدعی است که اقدام جدید درخصوص کشمیر، سبب نیک بختی مردم آن خواهد شد و توسعه منطقه را به دنبال خواهد داشت.

از سوی دیگر، عمران خان، نخست وزیر پاکستان با اشاره به تصمیم دهلی نو در ابطال وضعیت ویژه منطقه کشمیر، گفته است: هیچ طرفی در جنگ میان پاکستان و هند برنده نخواهد بود اما این جنگ همه دنیا را تحت تأثیر قرار خواهد داد. اگر دنیا در کشوری که نه حقوق داخلی خود و نه قوانین بین المللی را رعایت می نماید، مداخله نکند، نتایج بدی به همراه خواهد داشت.

در همین حال، سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به تحولات اخیر کشمیر گفت: جمهوری اسلامی ایران تصمیمات اخیر دولت هند در خصوص جامو و کشمیر را از نزدیک پیگیری می نماید و شرحات ارائه شده توسط مقامات هند و پاکستان درباره تحولات اخیر را با دقت دنبال می نماید. جمهوری اسلامی ایران از هند و پاکستان به عنوان دوستان و شریکان منطقه ای خود انتظار دارد با اتخاذ روش های مسالمت آمیز و گفت وگو در جهت تامین منافع مردم منطقه گام های موثر بردارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 254

به "آمریکا: از مذاکره مستقیم بین هند و پاکستان استقبال می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا: از مذاکره مستقیم بین هند و پاکستان استقبال می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید