آمریکا تحریم های متقابل چین و خشونت در میانمار را محکوم کرد

به گزارش مجله جگوار، وزیر خارجه آمریکا گفت، ایالات متحده تحریم های واکنشی چین علیه اشخاص و نهادهای حقوقی در ایالات متحده و کانادا بر سر محدودیت های یک جانبه این کشورها در ارتباط با منطقه سین کیانگ چین را محکوم می نماید.

آمریکا تحریم های متقابل چین و خشونت در میانمار را محکوم کرد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا شنبه در پیامی توییتری نوشت: ما تحریم های جمهوری خلق چین علیه دو عضو مستقل و دو حزبی کمیسیون آزادی مذاهب بین المللی ایالات متحده را محکوم می کنیم. کوشش پکن برای خاموش کردن انتقاد از نقض حقوق بشری جدی در سین کیانگ تنها به رشد موشکافی بین المللی یاری می نماید.

روز دوشنبه وزرای خارجه اتحادیه اروپا نام چهار شهروند چینی و یک سازمان را به لیست تحریم هایی بر سر نقض های ادعایی حقوق بشری و آنچه آنها آزار اقلیت اویغورها در سین کیانگ خواندند، افزودند. پکن با تحریم 10 مقام اروپایی و چهار سازمان واکنش نشان داد.

آمریکا، کانادا و انگلیس هم بعدا به تحریم ها علیه چین پیوستند. در واکنش به آن، چین رئیس کمیسیون آزادی مذاهب بین المللی آمریکا، معاون آن و یک عضو مجلس کانادا را تحریم کرد. وزارت خارجه چین شنبه در پیامی تحریم های غرب را بر پایه شایعات و اطلاعات نادرست دانست.

در همین حال وزرای خارجه چندین کشور اروپایی از جمله فرانسه، آلمان، ایتالیا و فنلاند سفیران چین را بر سر مساله تحریم های سین کیانگ احضار نموده اند.

محکوم کردن سرکوب معترضان در میانمار

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا همچنین واکنش روز شنبه نیروهای امنیتی میانمار به اعتراضات ضد دولتی را که ده ها کشته بر جای گذاشت، محکوم کرد.

بلینکن در پیامی توییتری نوشت: ما از خونریزی نیروهای امنیتی برمه (میانمار) که نشان می دهد خونتا جان مردم را در راستای حفظ گروهی اندک فدا می نماید، وحشت زده شدیم. من عمیقا با خانواده این قربانیان همدردی می کنم. مردم شجاع برمه سلطه رعب و وحشت این ارتش را رد می نمایند.

پیشتر هیات سازمان ملل متحد در میانمار سرکوب معترضان در روز شنبه را محکوم کرد و آن را خونین ترین روز از زمان کودتای اول فوریه توصیف کرد.

براساس گزارش های محلی، بیش از صد تن در جریان اعتراضات شنبه علیه حاکمیت نظامی در میانمار کشته شدند. این کشته ها از شهرهای یانگون، باگو، ماندلای و مناطق اطراف گزارش شده است.

در آستانه این اعتراضات مرگبار، شبکه تحت کنترل ارتش میانمار (MRTV) هشدار داد که شرکت نمایندگان در اقدامات خشونت آمیز و ناآرامی ممکن است به شکل تصادفی از ناحیه سر یا کمر هدف شلیک قرار بگیرند. این شبکه گزارش داد که افراد مسلحی در میان معترضان هستند که به سربازان و پلیس شلیک می نمایند و نیروهای امنیتی را برای شلیک متقابل تحریک می نمایند.

در اول فوریه، ارتش میانمار قدرت را در این کشور به دست گرفت و برای یک سال شرایط اضطراری اظهار داشت و متعهد شد تا علیه تقلب انتخاباتی در جریان انتخابات مجلسی هشتم نوامبر سال گذشته اقدام کند. ارتش میانمار مدعی شد که به سیستم دموکراتیک پایبند است و قول داد تا پس از سرانجام شرایط فوق العاده انتخاباتی جدید و منصفانه برگزار کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1588

به "آمریکا تحریم های متقابل چین و خشونت در میانمار را محکوم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا تحریم های متقابل چین و خشونت در میانمار را محکوم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید