آیا وام 45 میلیونی مسکن به کار آمد؟

خبرنگاران: تسهیلات جدید خرید مسکن اگرچه رمق زورآزمایی با متوسط قیمت آپارتمان ها را ندارد، اما امتیاز همین تسهیلات اخیرا مورد توجه خریداران مصرفی قرار گرفته و باعث تحریک معاملات مسکن شده است.

آیا وام 45 میلیونی مسکن به کار آمد؟

جهت دریافت خدمات خرید درب ضد حریق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش گروه سایر رسانه های خبرنگاران، در فرابورس حجم خرید اوراق وام مسکن 46 درصد در مقایسه با دوره پرداخت وام قدیم، افزایش پیدا نموده است. کارشناسان بازار فرابورس می گویند: عمده خریداران کنونی اوراق را خریداران مصرفی تشکیل می دهند که فارغ از سرمایه گذاری در بازار اوراق، صرفا به دنبال وام 45 میلیونی جهت خرید از بازار مسکن هستند. هم اکنون قیمت هر فقره اوراق 500 هزار تومانی، 60 هزار تومان است و پیش بینی می گردد از این، فراتر نرود.

وام جدید خرید مسکن که از 19دی ماه امکان مبادله آن در بازار فرابورس فراهم شد، اگر چه براساس یک محاسبه ساده ریاضی، رمق زورآزمایی با قیمت خرید آپارتمان و مسکن را ندارد و حتی فاقد کاربری حداقلی در معاملات مسکن است، اما همین تسهیلات جزئی در یک ماه گذشته به سهم خود باعث تحریک خریدهای مصرفی در بازار مسکن شده است.بازار رسمی خرید و فروش امتیاز وام خرید مسکن -فرابورس- طی چند روزگذشته با حداقل دو اتفاق امیدوارکننده و در عین حال طولانی مدت روبه رو شده است.

در فرابورس، از یک سو حجم خرید اوراق مربوط به تسهیلات 45 میلیون تومانی خرید مسکن معادل 46درصد نسبت به پاییز سال جاری افزایش پیدا نموده و از سوی دیگر، قیمت این اوراق در آستانه ثبات تدریجی قرار گرفته است.

کارشناسان بازار سرمایه درباره وضع موجود اوراق وام خرید مسکن، می گویند: تجزیه و تحلیل ماهیت معاملات گسترده ای که در یک ماه ونیم اخیر در فرابورس برای این اوراق اجرا شده، نشان می دهد عمده خریداران اوراق، جزو خریداران مصرفی بازار مسکن محسوب می شوند و هدف آنها از خرید اوراق وام خرید مسکن، استفاده از آن برای خرید واحدمسکونی بوده است، نه سرمایه گذاری در بازار اوراق.

ترکیب مصرفی خریداران اوراق وام مسکن موجب شده، به رغم افزایش تقاضای وام در فرابورس، قیمت اوراق از هیجانات روزهای ابتدایی اعلام خبر افزایش وام، خارج شده و فرایند کاهشی پیدا کند.

سرانجام نوسان قیمت اوراق، چرا؟

قیمت هر فقره اوراق 500هزار تومانی وام خرید مسکن چند روز بعد از اعلام افزایش سقف وام، صعود حداکثری کرد؛ طوری که در ابتدای بهمن ماه، این قیمت از 39 هزار تومان 19دی ماه به نزدیک 75 هزار تومان در 4 بهمن رسید.

بالاترین حد قیمت اوراق در اوایل بهمن موجب شد طرف تقاضای وام، این قیمت را فاقد توجیه مالی بداند و در نتیجه از بازار خارج گردد که همین خروج خریدار به ریزش یکباره قیمت اوراق منجر شد و ارزش معاملاتی هر فقره از این اوراق را در 20 بهمن به 48 هزار تومان رساند.

در دو هفته گذشته قیمت اوراق وام خرید مسکن مجددا افزایش قابل ملاحظه ای داشت، اما سطح جدید قیمت که دیروز معادل 60 هزار تومان بود، به مراتب پایین تر از نقطه اوج قبلی است و در عین حال علامتی از پایدارشدن آن در ماه های آینده دارد.

اطلاعات دریافتی دنیای اقتصاد از فرابورس درباره میزان معاملات اوراق وام خرید مسکن حاکی است: در فاصله ابتدای آذر تا 17دی یعنی در یک ماه ونیم قبل از افزایش سقف وام خرید مسکن از 20 میلیون تومان به 45 میلیون تومان، تعداد خریداران اوراق معادل 25 هزار و 696 نفر بوده است، اما در فاصله 19دی تا سرانجام بهمن ماه یعنی یک ماه ونیم بعد از افزایش سقف وام، بیش از 37 هزار و 450 نفر در فرابورس اقدام به خرید این اوراق نموده اند که نشان می دهد حجم استفاده از وام جدید خرید مسکن 46درصد بیشتر از وام قدیمی بوده است.

همچنین عمده خریداران اوراق وام، اقدام به خرید بسته های 90 تایی اوراق - 90 فقره اوراق معادل 45 میلیون تومان وام خرید است- نموده اند که این موضوع بیانگر قصد خریداران اوراق به خرید آپارتمان مسکونی به یاری این وام بوده است.

کارشناسان بازار سرمایه در این باره می گویند: مصرفی بودن تقاضای موجود در بازار اوراق وام خرید، جلوی افزایش قیمت اوراق را می گیرد و مانع از تشکیل صف فروش اوراق و در نتیجه مانع ورود موج سفته بازی به بازار اوراق خواهد شد.

دو هفته پیش با نزول یکباره شاخص در بازار سرمایه، پیش بینی شد غیرحرفه ای های بازار سرمایه نقدینگی شان را از این بازار خارج نموده و به سمت بازار اوراق وام خرید مسکن رو می آورند و باعث التهاب در قیمت اوراق و در نتیجه افزایش هزینه دسترسی مصرف کنندگان به وام می شوند.

اما روز گذشته یک کارشناس فرابورس و متخصص اوراق وام خرید مسکن گفت: حضور روزافزون تقاضای مصرفی مسکن در بازار اوراق و حساسیت زیاد این گروه به قیمت اوراق، ریسک سفته بازی را افزایش داده است و انتظار می رود این شرایط در ماه های آینده قیمت هر فقره اوراق وام مسکن را بین 55 هزار تا حداکثر 60هزار تومان نگه دارد.

این کارشناس با تاکید براینکه خریداران کنونی اوراق، استفاده کننده واقعی از وام خرید مسکن هستند، گفت: این افراد قیمت اوراق را می سنجند و اجازه صف فروش با هر قیمتی قیمت بالا را به دارندگان اوراق نخواهند داد.

بر اساس این گزارش برای دریافت وام 45 میلیون تومانی خرید مسکن -35 میلیون تومان وام خرید به اضافه 10 میلیون وام تعمیرات- باید 90 فقره اوراق خریداری کرد که در حال حاضر با توجه به قیمت هر فقره، 5میلیون تومان و 400 هزار تومان هزینه دسترسی به وام است.

منبع:دنیای اقتصاد

خبرنگاران: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 17 اسفند 1398 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 755

به "آیا وام 45 میلیونی مسکن به کار آمد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا وام 45 میلیونی مسکن به کار آمد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید