اختاپوسی به نام ماشین!

به گزارش مجله جگوار، در جوامعی که فن آوری سوخت فسیلی به راحتی در خدمت وسایط نقلیه قرار می گیرد، و افراد حداقل پیاده روی و تحرک را دارند، مسائل جسمی و مصائب روانی پدیده ای عام و فراگیر است.

اختاپوسی به نام ماشین!
هیچ چیز به اندازه ماشین، بشر متجدد را به رفاه نرسانده، و هیچ چیز به اندازه آن نتوانسته ویرانگری کند. در دستگاهی به نام خودرو این ویرانگری گاه به اوج خود می رسد. به گونه ای که در برخی جوامع و برخی شرایط خودرو مقام اول کشت و کشتار آدمیان را به خود اختصاص می دهد. اختاپوس خودرو با ظاهری فریبنده چنان انسان را به خود مشغول نموده که نمی گذارد وی قدم از قدم بردارد.تنبلی و تن پروری شیوه همیشگی و قهری خودرو است.

در جوامعی که فن آوری سوخت فسیلی به راحتی در خدمت وسایط نقلیه قرار می گیرد، و افراد حداقل پیاده روی و تحرک را دارند، مسائل جسمی و مصائب روانی پدیده ای عام و فراگیر است. بیماری های زخم معده، دیابت، فشارخون و درد مفاصل از عوارض وابستگی شدید به خودروی سواری است. برای جوانی که هنوز به 30 سالگی نرسیده و برای هر چیزی سوار خودرو شخصی می شود، عوارضی نظیر افزایش وزن، بزرگ شدن شکم، تنگی نفس و چربی خون آشکار می شود. به جرئت می گویم ذات خودرو، قانون گریزی، بی گذشتی و حرمت شکنی است. منصف ترین رانندگان، اگر موردی از قانون را رعایت نمایند یا حرمت دیگران را نگاه دارند، در جایی دیگر نابهنجاری می نمایند. حتی در جوامعی که فرهنگ ترافیک به اصطلاح درونی شده است، باز به اندازه کمتری خودخواهی ها و سبقت ها خود را نشان میدهد. این مسابقه های بی جایزه، فقط به طور دایم شوک عصبی ایجاد مینمایند.

مسئله ای بالاتر وجود دارد، و آن تأثیر آلایندگی ماشینیسم بر سطح زمین و جو آن است. بر خلاف خوش بینی خوش بینان، با این اوضاع، زندگی روی زمین شرایط روشنی ندارد. ولی ما تک تک انسان ها، حداقل مسئول سلامت خویش هستیم. چاره ای جز تنگ کردن محدوده کاربری خودرو با استفاده از وسایل نقلیه عمومی، یا پیاده رفتن نیست. اگر این کار را نکنیم، دیگران بیشتر به فکر فرار از زمین می افتند. ایده ساخت پایگاه های دایم در کره ماه یا مریخ، تلاشی است برای گریختن از زمین دنیا نامحتمل با این فن آوری اش عرصه را بر انسان زمینی تنگ نموده است. وقتی موتورسیکلت های دو پا بیش از اتومبیل های چهارپا بیداد می نمایند، این عرصه تنگ تر می شود. این قاتل های سریالی غیرمجرم حدود نیمی از حوادث رانندگی در برخی از استان های ایران را به خود اختصاص می دهند.

اما سلاح جنگی، نمونه ای مصور از فن آوری ماشینی است که زوایای تاریک انسان را به تصویر می کشد. همه اشکال گوناگون انتقال داده ها و اطلاعات، اعم از صنعت چاپ، تلگراف، فتوگرافی، فرستنده ها و رایانه ها در خدمت فن آوری جنگی و دفاعی قرار گرفته اند تا حتی مار و موری از دست بشر در امان نباشد. رقابت های تسلیحاتی، خصوصا هنگامی که به شکل مستقیم در خدمت جنگ یا دفاع قرار می گیرد، به گونه ای تصاعدی نسل بشر را تهدید می نماید. از این رو گر چه آدم ها به گونه ای طبیعی و ارگانیک از موقعیت های نظامی در شهرها می گریزند، اما وسعت جنگ های قرن بیستم نشان داد انسان ها به آسانی نمی توانند از کشتن و کشته شدن رها شوند.

در جای جای کره زمین در قرن بیستم، سلامت، میلیون ها بار در خطر افتاده و میلیون ها نفر قربانی شده اند و معمولا نتوانسته اند دست به انتخاب بزنند. تقلیل گرایی یک انتظار عبث از دولت مردان دولت های قدرتمند دنیای است. پس مثل بسیاری از اقدام های زیستی دیگر، جنبه های عملی اقدام های فردی یک راهکار اساسی برای بازیافت سلامت و دوری از مرگ است. آنچه اصلی تر است، فرار از سیطره فن آوری نظامی برای انتقال مرگ به زندگی و سلامت است. انسان امروز پیوسته هراسان است که مبادا به طور اتفاقی بند از افسار زرادخانه های جنگی دنیا گسسته شود. با وجود این برای فرد مهم است که چگونه جان خود را از مسلخ جنگ نجات دهد. نجات از مسلخ جنگ - نه دفاع - مهم ترین و اولین شیوه بقای آدمی است. این شیوه پدیده ای قلبی و ایمانی است؛ شیوه ای که قدرت معنوی فراوانی در درون خون برای پرهیز از خصومت و کینه ورزی دارد.

فن آوری از فکری بارور پدید آمده است، اما در برخی موارد، این فن آوری ناخلف به ارباب خود خیانت ورزیده و جای فکر، تعقل و سپس فرهنگ را غصب می نماید. پس از تهاجم تکنوپولی به تعقل فردی و فرهنگ جمعی، منحنی رشد جمعی نزول پیدا می یابد و به قولی پیشرفت فن آوری به جای پیش رفت بشریت را اشغال می نماید. با این تکنوکراسی و وسایل ارتباط جمعی (اعم از حقیقی و مجازی)، ما در حال ساختن فرهنگی هستیم که خود را به یاری اطلاعات، میان تهی می سازد.فکر و تعقل، وقتی در محدوده پازل قدرت و تکنوکراسی قرار گیرد.تهدیدهای فن آوری در زیست شناسی و طب، باعث اعتماد بیش از اندازه به دستگاه و انجام جراحی های غیرلازم میشود. این اعتماد، علاوه بر تحمیل هزینه های کلانی به بیماران، خطای پزشکی و مرگ را بیشتر دامن می زند. تعداد کسانی که در ایالات متحده امریکا سالانه بر اثر اعمال جراحی جان خود را از دست می دهند، بیشتر از موارد مرگ و کشتاری است که در عرض یک سال در جنگ های کره و ویتنام ثبت شده است.

از این رو از بعد زیست شناسی، فن آوری، به علت کندوکاوهای علمی، ما انسان ها را به جوانب هستی، موجودات زیستی و طبیعت نزدیک نموده است، ولی ما را از هم دور ساخته است. فی المثل وقتی از مقوله ای به نام برق سود می بریم، در اعماق دریا تحقیقات زیستی انجام می دهیم، در عمق زمین به اکتشاف و استخراج می پردازیم و با آن هزاران کار دیگر انجام می دهیم، اما همین ابزار - که ظاهر آن را گل سرسبد اختراع فکر آدمی می دانیم - مادر بسیاری از دستگاه هایی است که ما را مستحق مرگ می سازد، و در یک درجه پایین تر سلامت ما را به سخره می گیرد.

برق در کارکرد منفی اش، در یک کلام شب زنده داری، شبگردی و شب کاری را به ما تحمیل نموده است. شب زنده داری پدیده اختلال خواب را برای انسان فرامدرن پدید آورد. این اختلال های هم فکر را خسته کرد، هم عضلات را در هم کوبید و هم مصرف داروهای آزاردهنده اعصاب را دوچندان نمود.مع الوصف، و به رغم این مصائب، رفتار بر اساس منطق زیستی و حیات طبیعی، روش استفاده از برق و دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی است. خطرهای احتمالی ابزارهای الکتریکی که در بسیاری از موارد، حوادث منجر به مرگ را باعث می شود و اختلال های زیستی ناشی از سوء استفاده از دستگاه های الکترونیکی را می توان با تعقل و احتیاط به حداقل رساند. در اینجا کاربری هوشمندانه و متبحرانه یک اصل است.

منبع: رمز سلامت و طول عمر، حسین حسنی، صص281-276، مؤسسه بوستان کتاب، قم، چاپ اول، 1391

منبع: راسخون
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1896

به "اختاپوسی به نام ماشین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختاپوسی به نام ماشین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید