اعلام آمادگی آلمان برای تعویق مجدد تاریخ برگزیت

به گزارش مجله جگوار، وزیر امور خارجه آلمان درباره تعویق مجدد تاریخ برگزیت اعلام آمادگی نموده و گفته است: اگر انگلیس درخواست مجددی را برای این منظور ارائه دهد ما آن را به صورت سازنده آنالیز می کنیم.

اعلام آمادگی آلمان برای تعویق مجدد تاریخ برگزیت

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله جگوار، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در گفتگویی با روزنامه دی ولت از امکان تعویق مجدد تاریخ برگزیت اطلاع داد.

به این ترتیب دولت آلمان بر خلاف فرانسه در این باره اعلام آمادگی نموده است که برای دولت انگلیس یک تعویق مجدد تاریخ برگزیت را تضمین کند.

وزیر امور خارجه آلمان در این باره گفت: ما هدفی آشکار را در این راستا دنبال می کنیم تا همچنان به توافقی با انگلیس دست یابیم. اگر انگلیس درخواست مجددی را برای تعویق تاریخ برگزیت ارائه دهد، ما این درخواست را به صورت سازنده آنالیز می کنیم.

هایکو ماس در عین حال توضیح داد که روشن است که تعویق تاریخ برگزیت به بعد از موعد مقرر 31 اکتبر (9 آبان ماه) باید با چشم اندازی درباره اینکه چگونه این راستا باید ادامه یابد همراه باشد. وی در شرح این مطلب گفت که ناامنی و عدم اطمینان، یک بار روزافزون برای اقتصاد و شایستگی تجاری اتحادیه اروپا است.

در این میان آشیم پست، معاون رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان اعلام نموده است که تمدید تاریخ برگزیت تنها در صورتی قابل تصور است که یک دلیل کاملا خوب مانند برگزاری انتخابات مجدد و یا همه پرسی دیگری درباره برگزیت برای آن وجود داشته باشد.

در مقابل امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه تنها در صورتی برای تعویق تاریخ برگزیت آمادگی دارد که لندن بلافاصله راه چاره های جدید و ملموسی را برای توافق برگزیت ارائه دهد. اما در لندن هیچ علامت آشکاری برای این منظور وجود ندارد.

در این میان میشل بارنیر، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا درباره برگزیت بر خلاف دولت انگلیس در روزهای گذشته در این باره ابراز بدبینی نموده است که قبل از تاریخ مقرر خروج انگلیس یعنی 31 اکتبر راه چارهی برای این منظور یافت گردد. نمایندگان 27 عضو باقی مانده در اتحادیه اروپا هم بعد از دیدار پنجشنبه شب خود طرز فکر مشابهی داشتند.

از محافل دیپلماتیک اروپا به گوش می رسد که ایده های فعلی از لندن برای حل این مسئله کافی نیست. بر این اساس حداکثر بعد از سرانجام کنگره محافظه کاران در منچستر در چهارشنبه آینده باید پیشنهادات عملی ارائه گردد، در غیر این صورت زمان بسیار کوتاه خواهد بود.

با این حال بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس بر خلاف اتحادیه اروپا بر دست یافتن به توافقی در آخرین دقایق در نشست اتحادیه اروپا در 17 و 18 اکتبر (25 و 26 مهرماه) تاکید دارد. سخنگوی کمیسیون اروپایی هم این مسئله را رد نمی کند. وی در این باره گفته است که اتحادیه اروپا همیشه در گشتن به دنبال راه چاره ها خلاق و انعطاف پذیر بوده است.

با گذر زمان بحران برگزیت پیچیده تر می گردد و احتمال وقوع سناریوی برگزیت نامنظم افزایش می یابد.

با صدور رای دادگاه عالی انگلیس مبنی بر غیر قانونی بودن تعویق مجلس، بحران سیاسی انگلیس بر سر برگزیت تشدید شده است. نخست وزیر انگلیس قصد داشت با تعلیق مجلس، مانع از مخالفت نمایندگان با طرح دولت برای خروج از اتحادیه اروپا گردد.

در رای دادگاه عالی انگلیس آمده است: تصمیم نخست وزیر برای تعلیق مجلس غیرقانونی بوده است چرا که این تصمیم بدون هیچ گونه توجیه منطقی، بر توانایی مجلس برای اجرای فعالیت های قانونی تاثیر منفی گذاشته و مانع از اجرای فعالیت های قانونی نمایندگان شده است.

حالا در این شرایط کارشناسان سناریوهای مختلفی را پیش روی انگلیس می دانند که از جمله آن کناره گیری جانسون، برگزاری انتخابات مجدد، تعویق مجدد تاریخ برگزیت و محتملترین سناریو وقوع برگزیت نامنظم است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 352

به "اعلام آمادگی آلمان برای تعویق مجدد تاریخ برگزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آمادگی آلمان برای تعویق مجدد تاریخ برگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید