برقراری روابط بانکی و سرمایه گذاری مشترک در سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران

به گزارش مجله جگوار، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران، گفت: برطرف موانع بانکی بین دو کشور و تسریع در سرمایه گذاری های مشترک اهداف محوری سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران است.

برقراری روابط بانکی و سرمایه گذاری مشترک در سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، ولی ا... افخمی راد با بیان این مطلب اضافه نمود: ماتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا به منظور توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور در دوران پسا تحریم و حضور فعال شرکت ها و سرمایه گذاران ایتالیایی فردا وارد تهران می گردد و در این سفر بعضی مدیران ارشد بزرگترین شرکت های ایتالیایی فعال در حوزه فولاد، خودروسازی، نفت، گاز و پتروشیمی، زیر ساختار حمل و نقل، صنایع غذایی و بانکی و بیمه نخست وزیر ایتالیا را همراهی خواهند کرد.

وی اضافه نمود: آنالیز علل کندی ارتباط بانک های ایتالیایی با بانک های ایرانی، برطرف موانع پولی و اقتصادی به عنوان بزرگ ترین موانع ارتباط دو کشور و همچنین اجرایی کردن قراردادهای امضا بین دو کشور از جمله اهدافی است که در سفر بالاترین مقام اجرایی دولت ایتالیا به تهران و هیات 150 نفره فعالان اقتصادی این کشور دنبال می گردد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تاثیر برجام بر گسترش روابط دو کشور، گفت: پس از اجرایی شدن برجام بعضی بانک های ایتالیا، جابجایی اقتصادی را با بانک های ایرانی شروع نموده اند و اکنون حضور نخست وزیر ایتالیا در ایران می تواند با پایه گذاری روابط بانکی منظم، بزرگترین مانع توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور را از پیش رو بردارد.

رییس سازمان توسعه تجارت اظهار کرد: همزمان با سفر نخست وزیر ایتالیا ضمن پیگیری قراردادهای امضا شده بین دو طرف در سفر رییس جمهوری ایران به ایتالیا، یک قرارداد و دو تفاهم نامه همکاری دو جانبه به امضا خواهد رسید.

وی با بیان اینکه اجرایی کردن تفاهم نامه های پیشین از جمله موضوعات مورد مذاکره بین مسئولان و فعالان اقتصادی دو کشور است، یادآور شد: در سفر دکتر روحانی به ایتالیا 26 سند همکاری میان دو کشور امضاء شد که تاکنون 8 سند با هدف انتقال تکنولوژی و سرمایه گذاری مشترک در حوزه های احداث کارخانه سیستم برق رسانی مترو، ساخت تجهیزات مختلف صنایع نفت و گاز، فراوری دستگاه های دیالیز تحت لیسانس، ایجاد کارخانه سنگ تحت لیسانس، ساخت کوره های قوسی، ساخت هواپیماهای کوچک آموزشی و تاکسی هوایی و تاسیس شرکت مشترک ایمیدرو و دنیلی برای آموزش، طراحی و اجرای 5 طرح فولادی وارد مرحله اجرایی شده است.

رییس سازمان توسعه تجارت اضافه نمود: بی شک با نهایی شدن مذاکرات بین بانک مرکزی کشورمان و یکی از بزرگترین بانک های ایتالیا یادداشت تفاهمات بیشتری در آینده ای نزدیک اجرایی گردد.

افخمی راد در خاتمه گفت: برای مذاکرات بهتر بخش های خصوصی دو کشور و همچنین فراهم کردن سرمایه گذاری شرکت های ایتالیایی در ایران، دو پنل تخصصی با عناوین صنعت و انرژی و زیرساخت ها با حضور فعالان اقتصادی و بنگاه های تجاری دو کشور در حوزه نفت و گاز، برق و نیرو، فولاد، خودرو، ماشین آلات و منسوجات و همچنین شهرسازی، ریل و راه آهن، بیمارستان سازی، ساخت و تجهیز فرودگاه ها و فناوری های اطلاعات و ارتباطات برپا خواهد شد.

سفر دو روزه ماتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا به دعوت رسمی دکتر روحانی و در پاسخ به سفر رئیس جمهوری ایران به ایتالیا در بهمن ماه 1394 اجرا شده است. در این سفر 150 نفر از مسئولان و مقامات بلند پایه سیاسی و اقتصادی نخست وزیر این کشور را همراهی می نمایند.

پیش از این نیز مائورو کنچاتوری سفیر ایتالیا در تهران در دیدار با رییس سازمان توسعه تجارت از آمادگی چند شرکت بزرگ ایتالیایی برای سرمایه گذاری در بخش های زیرساختی ایران و سفر هیاتی اقتصادی کشور متبوعش برای نهایی کردن قراردادهای دو جانبه در پروژه های مختلف خبر داده بود.

سفیر ایتالیا 20 فروردین در دیدار با افخمی راد گفته بود ما با این کار خود به جهان یک پیغام روشن می دهیم که در همکاری های مشترک اقتصادی با ایران وارد مرحله اجرایی شده ایم.

منبع: تسنیم
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 575

به "برقراری روابط بانکی و سرمایه گذاری مشترک در سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برقراری روابط بانکی و سرمایه گذاری مشترک در سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید