برنامه های تلویزیونی برای پوشش حجم کتب درسی کافی نیست، لزوم ارائه آموزش مجازی

به گزارش مجله جگوار، وزیر آموزش و پرورش گفت: با توجه به اینکه 250 درس و بیش از هزار کتاب داریم، برنامه های آموزشی فراوری شده در رسانه ملی برای تحت پوشش قرار دادن این حجم کتاب درسی کافی نیست.

برنامه های تلویزیونی برای پوشش حجم کتب درسی کافی نیست، لزوم ارائه آموزش مجازی

به گزارش گروه اجتماعی مجله جگوار، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در نهصد و هفتاد و دومین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش و اولین جلسه سال 99 این شورا، اظهار کرد: آموزش و پرورش در طول 45 روز اخیر تقریباً تمام وقت کار نموده و با جدیت مسائل مربوط به آموزش دانش آموزان را پیگیری نموده است و در روز تعطیل و غیرتعطیل اهتمام داشته تا آثار این دوره سخت را قابل تحمل تر برای جامعه بکند.

وی ادامه داد: خوشبختانه گام های بزرگی در این ایام برداشته شده است و مدیران و معلمان سراسر کشور به سرعت واکنش نشان دادند و اقدامات ارزشمندی در دستور کار خود قرار داده اند که بخشی از آن از رسانه ها پخش شد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: با همکاری سازمان صدا و سیما برنامه های آموزشی با یک شبکه آغاز شد و در حال حاضر برنامه های آموزشی به 28 برنامه در روز با سه شبکه افزایش پیدا نموده است، اما با توجه به اینکه ما 250 درس و بیش از هزار کتاب داریم، برنامه های آموزشی فراوری شده در رسانه ملی برای تحت پوشش قرار دادن این حجم کتاب درسی کافی نیست.

حاجی میرزایی با بیان اینکه تأکید بر این داشتیم که در آموزش در فضای مجازی یک بستر تعاملی ایجاد گردد، توضیح داد: مجموعه اطلاعات آموزش و پرورش در سامانه سناد است و ما نمی خواهیم اطلاعات را در اختیار افراد قرار دهیم چراکه امنیت اطلاعات برای ما مهم است و با همکاری بعضی دانشگاه ها برای این موضوع راه چاره های اندیشیده شده است؛ بنابراین پیگیر فضای مستقلی هستیم که به هیچ فضای دیگری از وسیله ارتباطی فرد دسترسی نداشته باشد و تنها ارتباط دهنده مدیر و دانش آموز و معلم باشد.

وزیر آموزش و پرورش توضیح داد: جامعه زنده، جامعه ای است که در برابر پدیده های غیرمترقبه به سرعت واکنش سنجیده ای داشته باشد.

وی با اشاره به خلاقیت های معلمان در فضای مجازی، گفت: معلم بازنشسته ای داشتیم که با حس مسؤولیت پذیری خود پیگیر این بود که کار آموزش تعطیل نگردد و در فضای مجازی آموزش دانش آموزان خود را ادامه می داد.

حاجی میرزایی اظهار کرد: خداوند را شاکر هستم و افتخار می کنم که معلمان در شرایط سخت جامعه، کار جدی تر و سخت تری کردند و آموزش دانش آموزان را ادامه دادند.

* تأکید اعضای شورای عالی آموزش و پرورش نسبت به خاتمه سال تحصیلی در خرداد

مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش نیز در این جلسه اظهار کرد: اعضای شورای عالی آموزش و پرورش از اهتمام و کوشش وزیر، معاونان وزارت آموزش و پرورش به ویژه مدیران و معلمان تشکر و بر استفاده هوشمندانه از ظرفیت فضای مجازی، تأکید می نمایند.

وی ادامه داد: هرچند این ویروس یک تهدید برای کشور است، اما می توان از آن فرصتی ساخت لذا باید با استمرار آموزش الکترونیکی به وسیله شبکه شاد و... بتوانیم ظرفیت ها، نقاط قوت و ضعف کشور را شناسایی کنیم، همچنین استان ها و مناطقی که با مشکل روبرو هستند و دانش آموزانی که دسترسی به اینترنت ندارند شناسایی شوند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به سال تحصیلی آینده گفت: اگر مهر آینده نیز درگیر مسأله ویروس کرونا باشیم و نتوانیم کلاس حضوری تشکیل دهیم، اجازه ندهیم به دانش آموزان آسیبی وارد گردد و از بستر فضای مجازی، کار آموزش را ادامه دهیم.

وی افزود: حتی اگر در این شرایط هم آموزش حضوری داشتیم یاید بتوانیم با این شناخت از بستر فضای مجازی استفاده کنیم؛ این موضوع در شرایطی است که باور داریم فضای مجازی جایگزین معلم نمی گردد و معلم و مدرسه صندلی مشخصی دارند و فقط کار انتقال دانش را بر عهده ندارند بلکه در ابعاد تربیتی به ارتباط تنگاتنگی و رویارویی دانش آموزان احتیاج داریم.

نوید ادهم با بیان اینکه اعضای شورای عالی آموزش و پرورش تأکید دارند سال تحصیلی در خردادماه به خاتمه برسد، اضافه نمود: نظرات زیادی در ارتباط با این موضوع مطرح شد که جمع بندی نهایی در جلسه هفته آینده شورای عالی آموزش و پرورش انجام می گردد همچنین کاری که باید برای دانش آموزان کنکوری انجام گردد، از نظر محتوا و زمان آموزش در جلسه آینده آنالیز خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 975

به "برنامه های تلویزیونی برای پوشش حجم کتب درسی کافی نیست، لزوم ارائه آموزش مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه های تلویزیونی برای پوشش حجم کتب درسی کافی نیست، لزوم ارائه آموزش مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید