تلخی تحصیل در مدارس عشایری، تجربه دختران شین آباد تکرار می شود؟

به گزارش مجله جگوار، کمبود امکانات و نبود ایمنی در مدارس کشور به ویژه منطقه ها محروم، در صورت عدم توجه می تواند بار دیگر حادثه شین آباد را تکرار کند.

تلخی تحصیل در مدارس عشایری، تجربه دختران شین آباد تکرار می شود؟

به گزارش خبرنگاران، پائیز سال 91، یکی از روز های سرد روستای شین آباد، پانزدهم آذر در حالیکه همه دانش آموزان در کلاس حضور داشتند، ساعت 8 صبح بخاری نفتی مدرسه دچار آتش سوزی شد، تلاش ها برای خاموش کردن آتش به ثمر نرسید و سرایدار مدرسه وقتی نتوانست آتش را خاموش کند، اقدام به انتقال بخاری به بیرون از کلاس کرد که در این لحظه بخاری منفجر شد و آتش به تمام سطح کلاس سرایت کرد. در این حادثه 28 دانش آموز دچار سوختگی شدند و دو نفراز آن ها بر اثر جراحت زیاد از دنیا رفتند. حالا از این حادثه 9 سال گذشته است و 28 دختر شین آبادی هنوز در حال طی کردن مراحل درمان خود هستند.

با گذشت 9 سال، طبق گفته دختران شین آبادی مراحل درمان آن ها به کندی پیش رفته است، حالا این دختران درخواست استخدام در سازمان آموزش و پرورش را دارند که هنوز این امر نیز برای آنان محقق نشده است.

حسین احمدی نیاز، حقوقدان و وکیل اسبق دانش آموزان شین آباد، سال گذشته درباره شرایط دختران شین آبادی گفت: در این حادثه 12 دانش آموز آسیب جدی و 14 نفر مابقی هم آسیب کمتری دیدند. این 12 دانش آموز نیازمند درمان های ویژه پزشکی هستند و به علت کرونا این دانش آموزان تحت عمل جراحی قرار نگرفته اند به شرایط درمانی این دختران رسیدگی نشده است.

این حقوقدان درباره اظهارات اخیر وزیر آموزش و پرورش گفت: مقوله استخدام دانش آموزان نیازمند ارائه سند مکتوب به دانش آموزان است، چون باید بر اساس نامه نگاری و مصوبه ها دولت ها و وزرای آینده وزارت آموزش و پرورش را به این اقدام ملزم کرد. باید دانست بر اساس قوانین حقوقی حرف و استدلال های شخصی افراد حقیقی و حقوقی در نظام حقوقی ایران فاقد ضمانت اجرایی و پشتوانه است.

این حقوقدان تاکید کرد: به وزیر آموزش و پرورش پیشنهاد می شود به هیات وزیران موضوع استخدام دانش آموزان شین آباد را به عنوان مصوبه شماره دار مطرح کند تا قابلیت استناد داشته باشد. در این اقدام سازمان استخدامی ریاست جمهوری هم نسبت به همین مصوبه برای استخدام این دانش آموزان در آینده اقدام کنند.

وکیل اسبق دانش آموزان درباره آخرین فرایند درمان دانش آموزان شین آباد افزود: قرار بود دختران شین آباد را برای درمان به خارج از کشور اعزام و تحت درمان قرار بگیرند، اما با مخالفت مسئولان امر روبرو شد.

به گفته او حدود سه میلیارد تومان تامین اعتبار لحاظ و دستگاه نوین لیزر برای درمان آن ها تهیه شد. این دختران نیازمند عمل جراحی زیبایی به شکل فنی و تخصصی هستند، چون سطح سوختگی آن ها در چهره و دست شان نمایان است. دختران برای بهبود درمان جدی نیازمند جراحی زیبایی هستند. دختران با درد و رنج این حادثه بزرگ شده اند؛ بنابراین به علت این حادثه روح و روان شان لطمه خورده و دچار رنجش شده اند.

در ایران بازهم مدارسی همچون مدرسه روستای شین آباد وجود دارد که با کمبود امکانات به ویژه سیستم گرمایشی روبرو هستند. همین چند روز گذشته بود که خبر گازگرفتگی 28 دانش آموز در کاشان در رسانه های داخلی منتشر شد، حسین مقنی مدیر آموزش پرورش شهرستان کاشان درباره این حادثه اظهار کرد: متأسفانه این حادثه ششم آذرماه در مدرسه دخترانه رخ داد که تعداد 28 نفر از دانش آموزان و پنج نفر از اولیای آن ها دچار مسمومیت ناشی از گاز مونواکسید کربن بخاری شدند.

وی افزود: با بازگشایی مدارس به شکل حضوری از آمار کل 160 دانش آموز مدرسه روز گذشته تعداد 60 نفر در کلاس های درس حاضر شده بودند که تعداد 28 دانش آموز دچار مسمومیت گاز مونواکسید کربن شدند.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان کاشان، تاکید کرد: مدرسه دارای شوفاژ دیواری و تجهیزات گرمایشی بوده است، اما متأسفانه شوفاژ دیواری مدرسه به علت خرابی در حال تعمیر قرار داشت و همچنین به واسطه برگزاری جلسه انجمن اولیا و مربیان تعدادی از والدین دانش آموزان نیز در مدرسه حضور داشتند.

مدارس روستایی به ویژه مدارسی که در منطقه ها عشایری وجود دارند از امکانات کافی برخوردار نیستند و ممکن است اتفاقی که برای مدرسه شین آباد افتاد برای مدارس دیگری نیز رخ بدهد.

محمد رضا سیفی مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: بر اساس آخرین آماری که در سامانه های ثبت نام وزارت آموزش و پرورش ثبت شده است حدود 208 هزار دانش آموز در 6 هزار مدرسه ثابت، سیار و نیمه سیار عشایری در حال تحصیل هستند که از این تعداد در طی 4 سال گذشته 10 درصد اشتغال به تحصیل دانش آموزان دختر افزایش پیدا کرده است. 208 هزار و 448 دانش آموز که 47 درصد آن را دختران عشایر تشکیل می دهند در 6 هزار و 643 آموزشگاه تحصیل می کنند.

او ادامه داد: بیش از 2 هزار مدرسه سیار و نیمه سیار برای 42 هزار و 280 دانش آموز عشایری وجود دارد همچنین 1327 مدرسه به صورت کانتینری، 758 مدرسه به صورت چادری و 39 مدرسه هم به صورت کپری هستند.

سیفی گفت: مدرسه سیار،مدرسه ای است که دانش آموز همراه با والدین خود به جای دیگر کوچ می کند و در مدرسه نیمه سیار دانش آموزان عشایری بنابر دلایلی نمی توانند همراه خانواده خود کوچک کند بنابراین در خوابگاه های مرکزی یا شبانه روزی اقامت دارد.

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر افزود: در حال حاضر نیاز به ساخت 148 آموزشگاه ثابت، تامین 566 چادر کلاسی، 3 هزار و 199 آبخوری و 925 سرویس بهداشتی است. برای جامعه عشایری احداث ساختمان ها ثابت مناسب نیست بلکه باید برای دانش آموز عشایری یک فضای آموزشی پیش ساخته مانند مدارس کانتینری احداث کنند. بیشتر مدارس عشایری فاقد وسایل کمک آموزشی آزمایشگاهی، کتابخانه، مربی ورزش، پرورشی و از این قبیل موارد هستند.

او گفت:خوشبختانه در هفته قبل برای تمام مدرسه های عشایری کشور به تعداد مورد نیاز یعنی 500 تخته چادر از طریق سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور اهدا شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 بهمن 1400 بروزرسانی: 7 بهمن 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1978

به "تلخی تحصیل در مدارس عشایری، تجربه دختران شین آباد تکرار می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلخی تحصیل در مدارس عشایری، تجربه دختران شین آباد تکرار می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید