بهترین سن باروری زنان

به گزارش مجله جگوار، به تازگی درباره بهترین سن بارداری خانم ها حرف و حدیث زیادی به گوش می رسد اما ....

بهترین سن باروری زنان

بارداری همواره یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی مشترک است که علاوه بر در نظر دریافت عوامل مختلف در دو طرف، سلامت جسمی مادر همواره از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. با توجه به آن چه گفته شد صحبت های مشاور عالی وزیر بهداشت درباره سن مناسب بارداری به تازگی واکنش های زیادی را در پی داشت. دکترمحمد اسماعیل اکبری در برنامه دست خط شبکه پنج سیما، گفت: زن از زمانی که تخمدانش فعال می گردد تا زمانی که تخمدانش دیگر فعال نیست می تواند باردار گردد ... ایران قانون وضع کرد و 13 سالگی را مبنا قرار داد. او همچنین مهر ماه گذشته در یک گفت وگوی تلویزیونی با شبکه دو سیما گفته بود: بهترین و زیباترین بارداری ها از نظر علمی در سنین زیر 20 است! چنان چه متخصصان بهترین سن بارداری را دهه سوم(20 سالگی) می دانند .

در مورد شفاف سازی آن چه در باره سن مناسب بارداری گفته می گردد، نکاتی وجود دارد که توجه شما را به آن جلب می کنیم : در کشورهای در حال توسعه سالانه حدود 5/2میلیون زن زیر 16 سال و 16 میلیون زن 15 تا 19 ساله بچه دار می شوند و در سراسر دنیا ، عوارض مربوط به بارداری ، شایع ترین علت مرگ در زنان 15 تا 19 ساله است.طی صحبتی که با چند پزشک متخصص زنان داشتیم همگی متفق القول هستند که بهترین سن برای بارداری بین 20 تا 35 سالگی است و سنین باروری زیر 19 و بالای 34 سال به عنوان حاملگی های پرخطر تلقی می شوند. یعنی امکان بارداری در این بازه ها وجود دارد اما برای مادر و کودک خطرناک است. طبق آمار مرکز ملی بهداشت، حاملگی های بین 15 تا 19 سال به اصطلاح حاملگی نوجوانی نامیده می گردد. علاوه بر عوارض روحی شدید مادران زیر 20 سال، احتمال مرگ ناشی از عوارض بارداری و زایمان در مادران نوجوان 15 تا 19 ساله دو برابر مادران 20 تا 34 ساله است و در مادران زیر 15 سال احتمال مرگ پنج برابر زنان بالای 20 سال اعلام می گردد و دو برابر بیشتر از مادران بالغ دچار افسردگی پس از زایمان خواهند شد.فاطمه ناهیدی، دکترای بهداشت باروری و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در این باره گفت: از نظر جسمی، دختر نوجوان در حال رشد است و اندام های فراوری مثل و تناسلی وی از رشد کافی برخوردار نیست، بنابراین مادر شدن در این سنین فرد را در معرض کمبود انرژی و تغذیه مناسب قرار می دهد و حاملگی نه تنها به مادر بلکه می تواند به جنین هم آسیب وارد کند. عوارض قبل از زایمان در سنین زیر 20 شامل زایمان زودرس، فشارخون بالای مادر، کم خونی، مرگ مادر، مرگ جنین، رشد ناکافی جنین داخل رحم، عوارض حین زایمان و در نهایت جمع نشدن رحم است و همین طور از جمله عوارض پس از زایمان می توان به افزایش فشار خون و ابتلا به دیابت حاملگی و عفونت (ناشی از مراقبت های ناکافی و کم خونی) وخون ریزی اشاره نمود.

همچنین خوب نچرخیدن جنین احتمال سزارین و تشکیل جنین خارج از رحم درلوله ها و دهانه رحم را بالا می برد. خطراتی مانند پارگی زودرس کیسه آب و زایمان زودرس یا سقط در سنین نوجوانی بیشتر است و در سزارین های سخت خون ریزی هم بیشتر می گردد.با توجه به آن چه گفته شد به علت آماده نبودن رحم برای پذیرش جنین متخصصان سن زیر 20 سال را برای بارداری توصیه نمی نمایند .

نویسنده : مهدیس مرادیان | خبرنگار

World Health Organization، بیتوته، healthline

منبع: همگردی
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1524

به "بهترین سن باروری زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین سن باروری زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید