تصمیمات بودجه ای مجلس ، 9،

به گزارش مجله جگوار، ادامه آنالیز جزئیات لایحه بودجه 1400 در بخش درآمدی از جمله مهمترین اخبار جلسه علنی نوبت عصر و شب امروز (یکشنبه) دهم اسفند 1399 مجلس هستند که می توانید مشروح آن را در لینک های زیر بخوانید.

تصمیمات بودجه ای مجلس ، 9،

به گزارش خبرنگاران، در جلسه علنی نوبت دوم مجلس و در جریان آنالیز بخش هزینه ای لایحه بودجه 1400 نمایندگان، هیات نظارت صندوق توسعه ملی را مکلف کردند تا میزان مطالبات این صندوق از دولت را تا انتها فروردین ماه سال 1400 و هر سه ماه یک بار پس از آن به کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات کشور گزارش دهد.

در ادامه نمایندگان در مصوبه ای نحوه هزینه کرد 4 میلیون تن مواد اولیه قیر در سال 1400 را معین کردند.

در مصوبه ای دیگر ساز و کار هزینه کرد مازاد درآمد حاصل از فروش نفت در سال 1400 را معین شد.

همچنین نمایندگان وزارت نفت را مکلف به فراهم کردن امکان عرضه و انجام معامله حداکثر 10 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در بورس انرژی در سال 1400 کردند.

در ادامه آنالیز های مربوط به بودجه، نمایندگان ساز و کار نظارت بر نحوه تخصیص و توزیع ارز ترجیحی برای تامین کالاهای اساسی در سال 1400 را معین کردند.

همچنین با تصویب مجلس، دولت ملزم به واریز درآمدهای مازاد نفتی و گازی به حساب ذخیره ارزی شد.

مجلس در مصوبه ای مقرر کرد برای حمایت از توسعه صادرات محصولات کشاورزی، هواپیماهای باری حامل محصولات کشاورزی سوخت ارزان تر دریافت نمایند.

بر این اساس سازمان برنامه و بودجه موظف است به منظور حمایت از توسعه صادرات محصولات کشاورزی به ویژه به کشورهای همسایه و اتحادیه اوراسیا، نسبت به تأمین اقتصادی حمل و نقل هوایی (محاسبه قیمت سوخت هواپیماهای باری حامل محصولات کشاورزی به مقاصد فوق معادل با نرخ سوخت تحویلی به هواپیماهای مسافربری) به میزان 20 درصد اعتبارات جوایز و مشوق های صادراتی، و همچنین 2 هزار میلیارد ریال از محل درآمدهای حاصل از حقوق ورودی اقدام کند.

همچنین نمایندگان به منظور گازرسانی به مناطقی که از لحاظ گازرسانی شهری و روستایی پایین تر از متوسط کشور می باشند تمهیداتی برای سال 1400 در نظر گرفتند.

با تصویب ماده دیگری از لایحه بودجه، نمایندگان مجلس منابعی برای تامین و استانداردسازی سامانه گرمایشی مدارس با اولویت مناطق محروم روستایی و عشایری کشور در سال 1400 اختصاص دادند.

نمایندگان همچنین ساز و کار هزینه کرد منابع حاصل از واگذاری بنگاه های دولتی با اولویت تقویت تعاونی ها را معین کردند.

در ادامه جسله علنی امروز در نوبت سوم، نمایندگان در مصوبه ای به دولت اجازه دادند تا به وسیله فروش سهام و دارایی های اقتصادی به منظور حمایت از ایجاد اشتغال و کارآفرینی، در بخش تعاون در قالب افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون هزینه کند.

همچنین مجلس به وزارتخانه ها، موسسات و شرکت های دولتی اجازه داد با حداقل سرمایه 10 میلیارد ریال صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تشکیل دهند.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس

عنابستانی: معافیت اقتصادیاتی قضات تبعیض ناروا است

انتقاد میرمحمدی از اختصاص ردیف ویژه برای بیماری سالک در بودجه

انتقاد نماینده تهران از نحوه اعمال نظر نماینده دولت در مورد پیشنهادات نمایندگان

علی کریمی فیروزجائی، عضو هیات رییسه مجلس هم تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را در نوبت دوم و نوبت سوم جلسه علنی امروز قرائت کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1566

به "تصمیمات بودجه ای مجلس ، 9،" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیمات بودجه ای مجلس ، 9،"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید