تصمیم عجیب مجلس درباره طرح صیانت

به گزارش مجله جگوار، تصمیمات عجیب مجلس شورای اسلامی درباره طرح صیانت از فضای مجازی و ساماندهی شبکه های اجتماعی ادامه دارد.

تصمیم عجیب مجلس درباره طرح صیانت

در حالیکه صبح امروز اعلام شد در جلسه غیرعلنی نمایندگان رای داده اند که آنالیز طرح طبق اصل 85 قانون اساسی لغو گردد، اما ساعتی بعد در جلسه علنی مجلس به نظر پیشین خود پا فشاری نموده و مقرر شد این طرح همچنان بر مبنای اصل 85 آنالیز گردد.

تقاضای عده ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص لغو رسیدگی به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیغام رسان های اجتماعی طبق اصل هشتاد و پنجم (85) قانون اساسی براساس اجرای تبصره (2) ماده (167) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در دستور کار بود.

در جلسه علنی امروز مجلس درباره این طرح رای گیری شد که نمایندگان با 130 رای موافق و 121 رای مخالف با لغو آنالیز این طرح طبق اصل 85 قانون اساسی موافقت نکردند.

این در حالی است که ساعتی پیش مجلس شورای اسلامی جلسه غیرعلنی تشکیل داد و به در خواست تازه نمایندگان برای خارج کردن آنالیز طرح صیانت از فضای مجازی برمبنای اصل 85 رای داد.

به این ترتیب این امیدواری ایجاد شد که طرح صیانت در کمیسیون ویژه و به صورت محرمانه آنالیز نخواهد شد و در صحنی علنی درباره آن تصمیم گرفته می گردد.

احمد علیرضابیگی نماینده مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی برای آنالیز طرح لغو آنالیز طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی طبق اصل 85 قانون اساسی، گفت: در جلسه غیرعلنی الیاس نادران در موافقت با لغو آنالیز این طرح طبق اصل 85 قانون اساسی سخنرانی کرد.

او ادامه داد: 65 نماینده برای سخنرانی در مخالفت و 65 نماینده برای سخنرانی در موافقت با لغو آنالیز طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی طبق اصل 85 قانون اساسی ثبت نام نموده بودند.

نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: الیاس نادران نماینده مردم تهران در موافقت با لغو آنالیز این طرح طبق اصل 85 صحبت کرد و معتقد بود نباید پنهان کاری کرد و با زندگی مردم دربیفتیم.

علیرضا بیگی گفت: در انتها نمایندگان با 144 رأی موافق و 111 رأی مخالف با لغو آنالیز این طرح طبق اصل 85 قانون اساسی موافقت کردند.

طرح صیانت در هفته های اخیر با مخالفت های زیادی همراه بوده است. کارشناسان معتقدند این طرح اینترنت را به شدت محدود می نماید.

آنالیز طرح صیانت در تاریکی

مجتبی توانگر در جریان جلسه امروز مجلس شورای اسلامی به اسم نماینده متقاضیان درخواست لغو آنالیز طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی در فضای مجازی براساس اصل 85 قانون اساسی گفت: بنده با تک تک طراحان این طرح صحبت کردم و همه این عزیزان از دلسوزان نظام هستند اما با همفکری که داشتیم مصلحت نیست که این طرح براساس اصل 85 قانون اساسی آنالیز گردد.

او ادامه داد: آنچه که در اصل 85 پیش بینی شده مربوط به موارد لازم است که اغلب دارای اهمیت بالایی می باشد، اما طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی از این اهمیت برخوردار نیست. از سویی دیگر این طرح هنوز ناپخته است زندگی، آموزش و کسب و کار بخش قابل توجهی از جامعه تحت تاثیر این طرح قرار می گیرد. ما نباید یک قرارداد با یک شرکت خارجی را با ارتباط مردم با اینترنت مقایسه کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: این طرح به اعتماد بین مردم و نظام یاریی نمی نماید و حتی جوابگوی منویات رهبری نمی باشد. در این طرح نه تنها به توسعه و بومی سازی پلت فرم های داخلی یاری نشده بلکه برای کاربران و کسب و کارها محدودیت و مانع ایجاد می نماید. امروز بسیاری از زمینه فناوری اطلاعات دچار تحریم های ظالمانه هستند و این طرح تحریم ها را تشدید می نماید. مجلسی که شعار بهبود معیشت و کرامت مردم را داده است چرا با تصویب این طرح در پی ایجاد نگرانی و دردسرسازی برای مردم است؟

او اضافه نمود: ما نباید با تصویب این طرح در کمیسیون مشترک باری بر دوش مردم اضافه کنیم. بعضی از مواد این طرح چنان خام و مخرب است که تصویب و اجرای آن می تواند اخلال جدی در سازوکار حاکم بر فضای مجازی ایجاد کند. در این طرح حتی اهداف طراحان دلسوز آن هم محقق نمی گردد. این طرح منجر به فرار نخبگان از کشور می گردد و اجرای کوتاه مدت آن هم آثار زیان باری در پی دارد.

این نماینده مجلس تاکید نمود: مجلسی که شعار شفافیت را داد چرا می خواهد آنالیز این طرح را در تاریکی پیش ببرد؟ ساماندهی فضای مجازی از اهمیت بالایی برخوردار است اما این طرح ایراداتی دارد که احتیاج به بازنگری اساسی است و اصلاح آن هم احتیاج به مشارکت تمام نمایندگان دارد و لذا این طرح باید خارج از اصل 85 و در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آنالیز گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1795

به "تصمیم عجیب مجلس درباره طرح صیانت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم عجیب مجلس درباره طرح صیانت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید