کوشش برای رواج گردشگری هنری در ایران

به گزارش مجله جگوار، معاون صنایع دستی کشور در ملاقات با مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: به شدت سعی داریم گردشگری هنری را در ایران رواج دهیم و اکنون هتل هایی در ایران داریم که تماما با صنایع دستی دکور شده اند.

کوشش برای رواج گردشگری هنری در ایران

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا ارزان قیمت هستید با ما همراه شوید

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، سوتان سوتکوفسکی، مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، مارچلو نوتاریانی، مشاور سازمان جهانی گردشگری و سابرینا سالیس، هماهنگ نماینده راه ابریشم اتحادیه اروپا که برای بازبینی برنامه ملی گردشگری سازمان گردشگری جهانی به ایران آمده اند، صبح امروز 17 آذر 98 با پویا محمودیان، معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دیدار کردند.

پویا محمودیان معاون صنایع دستی کشور در این دیدار با اشاره به اینکه ایران سومین تولیدنماینده صنایع دستی در جهان از نظر تنوع است، اظهار کرد:ما اولین کشور جهان از لحاظ ثبت شهرها و روستاهای صنایع دستی هستیم که شامل هشت شهر جهانی و دو روستای جهانی می گردد که در شورای جهانی صنایع دستی ثبت شده اند. همچنین دو شهر خلاق در زمینه صنایع دستی و هنرهای بومی داریم که شامل اصفهان و بندرعباس است.

محمودیان اضافه نمود: بیش از 295 رشته فعال در حوزه صنایع دستی در ایران وجود دارد و بیش از 2میلیون نفر در کشور ما در این زمینه شاغل هستند که زنان در این میان نقش مهمی را ایفا می نمایند. 31 استان ایران صنایع دستی منحصر به فرد خود را دارند و در تمام کشور جایی را خالی از صنایع دستی نمی بینید. همچنین در روستاهای ما صنایع دستی نقش مهمی در اقتصاد روستا ایفا می نماید.

معاون صنایع دستی کشور با بیان اینکه یکی از مدل های پیروز صنایع دستی در ایران، مدل خانه ایرانی است، توضیح داد: این خانه، خانه ای است که به غیر از صنایع دیجیتال و الکترونیک آن، برای بقیه وسایل آن، از صنایع دستی استفاده شده است تا جایی که حتی سینک ظرفشویی خانه ایرانی از مس و سفال درست شده و تمام ظروف، پرده، زیراندازها، مبل، جایگاه و... همه از صنایع دستی ایرانی هستند. سعی داریم این خانه ها را به وسیله تجارت الکترونیک به خارج از کشور ارتباط دهیم.

محمودیان با تاکید بر اینکه ایران یکی از قطب های صنایع دستی جهان محسوب می گردد، توضیح داد:از کالاهای خیلی فاخر و سرمایه ای تا کالاهای کاربردی طیف وسیعی از صنایع دستی در ایران است که طرح و برنامه های زیادی برای ارتقای آن بویژه در حوزه تجارت داریم. به شدت سعی داریم گردشگری هنری را در ایران رایج دهیم و اکنون هتل هایی در ایران داریم که تماما با صنایع دستی دکور شده اند. همچنین کارگاه های صنایع دستی از دیگر جاذبه ها برای گردشگرانی است که به ایران می آیند. بنابراین صنایع دستی علاوه بر اقتصاد یکی از جاذبه های توریستی محسوب می گردد و من و همکارانم آمادگی داریم در طرحی که شما شروع نموده اید در کنار شما باشیم و با هم همکاری کنیم.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سرانجام یادآور شد: با اعتقاد به اینکه صنایع دستی جزو صنایع خلاق و صنعت سبز محسوب می گردد و با توجه به تغییرات اقلیمی و آنچه که کمتر محیط زیست را تخریب می نماید و بحث توسعه پایدار، روی مد ل های صنایع دستی به عنوان آنچه که به اقلیم کمترین ضرر را می زند نیز کار می کنیم.

صنایع دستی بخش مهمی از زنجیره گردشگری است

سوتان سوتکوفسکی، مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران در این دیدار گفت: گردشگری و صنایع دستی در جهان به سرعت در حال پیشرفت است و در ایران صنایع دستی از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این زنجیره گردشگری که در حال پیشرفت است، صنایع دستی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

او در ادامه اضافه نمود: این دیدار می تواند یک ایده ابتدایی در خصوص میراث ملموس و میراث ناملموس به ما بدهد. در واقع امیدواریم صنایع دستی یک بخش مهم از گردشگری باشد. با توجه به اینکه ایران یکی از کشورهایی است که صنایع دستی زیادی را به خود اختصاص داده، مایل هستیم با شما و همکارانتان در بخش های تخصصی تر همکاری داشته باشیم.

مارچلو نوتاریانی، مشاور سازمان جهانی گردشگری نیز در این نشست با بیان اینکه بسیار راضی است که در راه ارتقای گردشگری و صنایع دستی در جای درستی قرار گرفته ایم، گفت: صنایع دستی به عنوان یک فعالیت مالی در گردشگری به خصوص در حوزه اشتغال در نظر گرفته می گردد. در واقع نگهداری از این حوزه بسیار مهم است و پایداری صنایع دستی یک نکته بسیار مهم در برنامه ملی است. این نکته بسیار مهم است که بتوانیم نقطه نظرات شما را در اجرای برنامه ملی گردشگری در نظر بگیریم و آنها را عملیاتی کنیم.

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 625

به "کوشش برای رواج گردشگری هنری در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش برای رواج گردشگری هنری در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید