تمدید معافیت مشتریان آسیایی نفت ایران از تحریم های آمریکا

به گزارش مجله جگوار، خبرنگاران : رویترز طی گزارشی به نقل از منابع و مقامات دولتی هند، کره جنوبی و چین اعلام نمود این سه کشور که مشتریان عمده نفت ایران در آسیا هستند برای یک دوره شش ماهه دیگر از تحریم نفتی آمریکا علیه ایران معاف خواهند شد.

تمدید معافیت مشتریان آسیایی نفت ایران از تحریم های آمریکا

به گزارش مجله جگوار به نقل از رویترز، مقامات دولتی هند و کره جنوبی گفتند انتظار دارند برای یک دوره شش ماهه دیگر مشمول معافیت از تحریم های آمریکا علیه ایران شوند.

به گفته این افراد مشتریان اصلی نفت ایران در آسیا احتمالا برای یک دوره شش ماهه دیگر از تحریم های آمریکا علیه ایران معاف خواهند شد.

در چین، بزرگترین مشتری نفت ایران و بزرگترین شریک تجاری این کشور، تجار می گویند که اصلی ترین شرکت دولتی خریدار نفت ایران انتظار دارد برای یک دوره دیگر مشمول این معافیت ها قرار گیرد.

دولت آمریکا اوایل ماه دسامبر در خصوص تمدید معافیت کشورهایی که خرید نفت خود از ایران را کاهش داده باشند، تصمیم گیری خواهد کرد. تمدید معافیت از این تحریم ها بدان معناست که بانک های این سه کشور برای یک دوره شش ماهه دیگر از مجازات قطع دسترسی به سیستم مالی آمریکا رهایی می یابند.

یک منبع مطلع در وزارت اقتصاد کره جنویب گفت: در حالی که واردات نفت ما از ایران در نیمه دوم امسال بسیار کم بوده، ما انتظار نتایج مثبتی را داریم.

بر اساس آمارهای رسمی سئول، واردات نفت کره جنوبی از ایران در طی 10 ماهه نخست امسال 44.55 میلیون بشکه بوده، که 40 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

یک منبع مطلع در دولت هند نیز که از گفت وگوها با آمریکا مطلع است، در این باره گفت: معافیت ما از تحریم ها قطعا تمدید خواهد شد. ما به میزان قابل توجهی واردات نفت از ایران را در طی 6 ماه کاهش داده ایم. بنابراین من هیچ مسئله ای در این زمینه نمی بینم.

بر اساس این گزارش، از ماه آوریل واردات نفت هند از ایران 19 درصد کاهش یافته و در سرانجام سپتامبر، به حدود 257 هزار بشکه در روز رسیده است.

کره جنوبی و هند در 11 ژوئن برای شش ماه از تحریم های آمریکا علیه ایران معاف شدند. چین نیز در 28 ژوئن مشمول معافیت قرار گرفت. معافیت ژاپن، دیگر مشتری نفت ایران از تحریم های آمریکا در ماه سپتامبر تمدید شد.

در چین نیز، تجار نزدیک به منابع دولتی گفتند، به دلیل کاهش واردات نفت از ایران، این انتظار وجود دارد که معافیت پکن از این تحریم ها تمدید شود. چین، دومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان، همواره مخالفت خود را با تحریم های یکجانبه علیه کشورهای مختلف ابراز داشته است. پکن اعلام کرده که هر گونه اقدامی باید در چهارچوب سازمان ملل انجام گیرد.

36

منبع: تسنیم
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 608

به "تمدید معافیت مشتریان آسیایی نفت ایران از تحریم های آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمدید معافیت مشتریان آسیایی نفت ایران از تحریم های آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید