جاذب جداسازی یک رنگزا از پساب تولید شد

به گزارش مجله جگوار، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سحر فروغی راد فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح سنتز و بررسی عملکرد پلیمرهای قالب مولکولی بر پایه نانولوله های هالویزیت در تصفیه پساب مواد رنگزا گفت: علت انتخاب این پروژه در حقیقت مسئله تصفیه پساب های صنایعی است که از مواد رنگزا استفاده می کنند.

جاذب جداسازی یک رنگزا از پساب تولید شد

وی با بیان اینکه رنگزاها در صنایع گوناگونی نظیر نساجی، چاپ، چرم سازی، داروسازی و غذایی به کار می فرایند، بیان نمود: در این پژوهش پلیمر قالب مولکولی به روشی نو و کارآمد تهیه شده است که علاوه بر ظرفیت جذب بالا، 35 میلیگرم بر گرم و سرعت جداسازی مناسب، حدود 45 دقیقه، دارای خاصیت مغناطیسی است.

وی افزود: پلیمرهای قالب مولکولی پلیمرهایی هستند که ساختار یک مولکول هدف در حین پلیمریزاسیون در حافظه آنها ثبت می شود و پس از اتمام فرایند، قادر هستند به عنوان جاذب اختصاصی در هر محیطی به صورت کاملاً گزینش پذیر تنها مولکول هدف خاص خودشان را جذب کنند.

فروغی راد با تاکید بر اینکه مغناطیسی بودن این جاذب این امکان را فراهم می کند تا پس از اتمام عمل تصفیه، ذرات جاذب به سهولت توسط یک آهنربای خارجی از محیط جداسازی شوند، خاطر نشان کرد: در این پروژه نانوپودرجاذبی را برای جذب اختصاصی ماده رنگزای سانست یلو بدست آوردیم.

وی با تاکید بر اینکه رنگزای سانست یلو پرکاربرد ترین رنگزا در صنایع غذایی ایران بوده و مقادیر بیش از حد مجاز آن سبب بروز مسائل حساسیتی و بیش فعالی خصوصاً در بچه ها می شود، گفت: این جاذب پلیمری به دو صورت امکان تجاری شدن دارد؛ در فاز اول در صنایع غذایی و برای تصفیه پساب های رنگزای سانست یلو و در فاز دوم به صورت یک حسگر برای شناسایی و کمی سازی مقدار رنگزای سانست یلو موجود در انواع فراورده های غذایی.

به گفته فارع التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این پژوهش به عنوان پروژه دکتری در ظرف مدت سه سال انجام شده و سه مقاله ISI چاپ شده در نشریات معتبر خارجی دستاورد این پژوهش است.

وی مطرح نمود: این پلیمر برای نخستین بار در دنیا تهیه شده است و عملکرد گزینش پذیری آن در حضور چند مخلوط رنگزا بررسی شده است.

وی با اشاره به ویژگی های طرح گفت: تهیه جاذبی منحصر به فرد برای جذب گزینش پذیر سانست یلو از محیط آب و جداسازی بسیار ساده پودر جاذب توسط آهنربای خارجی، بدون نیاز به سانتریفوژ و سایر روش های جداسازی هزینه بر و زمان بر از برجسته ترین ویژگی های این طرح به شمار می رود.

فروغی راد با بیان اینکه این طرح هیچ نمونه داخلی و خارجی ندارد، گفت: قابلیت بازیابی پلیمر، ظرفیت جذب بالا، سینتیک جذب سریع و قابلیت جداسازی ساده از مزیت های رقابتی این طرح به شمار می فرایند.

وی با اشاره به کاربردهای پروژه گفت: از نتایج این طرح می توان در صنایع غذایی و داروسازی به عنوان جاذب در تصفیه پساب بهره برد؛ همچنین حسگر آن می تواند به منظور شناسایی و کمی سازی مقادیر رنگزا در حین تولید به کار رود.

این پژوهش به صورت مشترک میان گروه رنگ و گروه پلیمر در دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام گرفته و اساتید راهنمای این طرح دکتر علیرضا خسروی و دکتر وحید حدادی اصل از اعضای هیئت علمی این دانشگاه بوده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1344

به "جاذب جداسازی یک رنگزا از پساب تولید شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "جاذب جداسازی یک رنگزا از پساب تولید شد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذب جداسازی یک رنگزا از پساب تولید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید