جدایی کودک از مادر شاغل

به گزارش مجله جگوار، مادران شاغل در زمانی که به منزل باز می گردند بایستی ارتباط خوبی را با نوزادشان برقرار نمایند تا نوزاد کمبود وجود مادر را احساس نکند. با نوزادتان بازی کنید، صحبت کنید، اجازه دهید تا با استشمام بوی مادر از بازگشت شما اطمینان حاصل کند.

جدایی کودک از مادر شاغل

به گزارش خبرنگاران به نقل از عصر ایران ، مادران شاغل نسبت به مادران خانه دار با تشویش ها و همین طور نگرانی های بیشتری دست به گریبان هستند؛ زیرا مادران شاغل پس از سرانجام دوره مرخصی زایمان باید به کار خود بازگردند. اما این دوران با دوران قبل از زایمان بسیار متفاوت است! شاید در زمانی که هنوز فرزندتان متولد نشده بود با خود می گفتید که فرزندم را به والدین، پرستار یا مهدکودک می سپارم اما بعد از تولد فرزندنتان دیگر تمایلی به این کار نداشته و نمی دانید با فرزند تازه متولد شده ای که به مادرش نیازمند است؛ باید چه کنید؟ جدایی کودک از مادر شاغل بحث بسیار مهمی است و بیش از 75 درصد مادران برای بازگشت به فضای کار با این احساس روبه رو می شوند.

بازگشت دوباره به کار و حس عذاب وجدان

بسیاری از مادرانی که با احساساتی نظیر عذاب وجدان، گناه و... روبه رو می شوند دایما این فکر را در ذهن خود مرور می نمایند که فرزند ضعیف و کوچکشان را تنها می گذارند در صورتی که شما با سپردن فرزندتان به پرستار، مهدکودک یا والدین خود، این شانس را به او می دهید که با افراد دیگری جز والدین خود در ارتباط باشد. فرزند شما در این ارتباط می تواند با رفتارها و همین طور محیط یا بچه ها دیگری آشنا گردد که با افزایش فعالیت های ذهنی و روحی همراه است. این مرحله می تواند اولین دوره ای باشد که شما به فرزندتان اجازه می دهید تا استقلال خود را در سطحی بسیار کوچک پیدا کند تا در آینده بتواند با محیط اطراف خود ارتباط برقرار نموده و تبدیل به کودکی منزوی یا خجالتی نگردد .

انتقال حس مادران به نوزادان

اگر مادری هستید که با سپردن فرزندتان به خانواده یا مهد کودک احساس گناه یا عذاب وجدان می کنید، باید بدانید که این احساس به خوبی به نوزاد شما منتقل می گردد و می تواند در رفتار و روحیه فرزندتان تاثیرگذار باشد. پس این احساس را فراموش کنید و به فرزندتان اجازه دهید که فارغ از احساسات شما رشد کند .

قادر به جدایی از فرزندم نیستم

...

یکی از مادرانی که مدت زمان مرخصی زایمانش تمام شده و باید به محیط کاری خود بازگردد، می گوید؛ جدایی از فرزندش برایش سخت و سخت است و این حس او را تا استعفاء نیز پیش برده است. اما مشاور این مادر در توصیه ای به او گفت: این جدایی هر چند برای مادران ناخوشایند است اما باید به آرامی انجام گردد بدین معنا که مادران باید از چند ماه قبل خود را برای این جدایی آماده نمایند. برای مثال با یک تمرین بسیار ساده خود را برای بازگشت به محیط کار آماده نمایند .

حداقل به مدت چند ساعت در طول روز نوزادتان را به همسرتان، خانواده یا دوستانتان سپرده و او را ترک کنید. در مدتی که کنار فرزندتان نیستید، می توانید با برقراری تماس تلفنی از حال فرزندتان با خبر شوید تا شخصی که در حال نگهداری از فرزندتان است به شما اطمینان دهد که فرزندتان گریه نمی کند و در حال استراحت یا بازی به سر می برد. در تمرینات بعدی، این جدایی را طولانی تر کنید. برای مثال از صبح تا عصر فرزندتان را به شخص دیگری سپرده و یک روز کامل در کنار او نباشید تا به مرور زمان بتوانید برای روز موعود که بازگشت به محیط کاریتان است، آماده شوید. عادات غذایی، ناراحتی های احتمالی، ساعات خواب و سایر رفتارهای نوزادتان را به شخصی که قرار است از او مراقبت کند، متذکر شوید تا با خیالی آسوده تر بتوانید او را ترک کنید .

اهمیت رفتار مادران شاغل در اولین روزهای جدایی

مادران شاغل در زمانی که به منزل باز می گردند بایستی ارتباط خوبی را با نوزادشان برقرار نمایند تا نوزاد کمبود وجود مادر را احساس نکند. با نوزادتان بازی کنید، صحبت کنید، اجازه دهید تا با استشمام بوی مادر از بازگشت شما اطمینان حاصل کند .

فرزندم در هنگام جدایی از من بی قرار است

بسیاری از مادران مانند سارا از بی قراری نوزادشان در زمان جدایی از مادر گله مند هستند اما این موضوع نیز راهکارهای خود را دارد. مشاور سارا معتقد است: نوزادان با شنیدن صدا و همین طور بو کردن مادرانشان به آرامش می رسند. پس در روزهای اولیه جدایی برای اینکه فرزند و مادر دچار بی قراری نشوند، مادر می تواند جملاتی را ضبط نموده و نزد پرستار یا شخصی که نگهداری نوزاد را برعهده دارد، بسپارد تا در زمان بی قراری نوزاد این صدا برای او پخش گردد و از طرفی نوزاد را با لباسی که مادرش پوشیده و یادآور بوی مادرش است، در آغوش بگیرند تا بتوان نوزاد را به مرور زمان به جدایی از مادرش عادت داد و با گذشت زمان تنها در زمان های بی قراری نوزاد از مادر به پخش صدا یا در آغوش دریافت نوزاد با روسری یا لباس مادر در آغوش پرداخت .

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1349

به "جدایی کودک از مادر شاغل" امتیاز دهید

1 کاربر به "جدایی کودک از مادر شاغل" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدایی کودک از مادر شاغل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید