جزییات وام یک میلیونی و یارانه صد هزار تومانی

به گزارش مجله جگوار، همزمان با اجرای طرح محدودیت های شدید کرونا در کل کشور دولت یک بسته مالی نیز برای کاستن از صدمات مالی کرونا ارائه نموده است. دولت می گوید 14 تصمیم در این رابطه اتخاذ نموده که مهمترین آن ها پرداخت یارانه 100 هزار تومانی و وام یک میلیون تومانی است.

جزییات وام یک میلیونی و یارانه صد هزار تومانی

حسن روحانی رییس جمهوری روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در این باره گفت: تا سرانجام سال به نزدیک 30 میلیون نفر ماهانه 100 هزار تومان پرداخت می گردد و 10 میلیون خانوار هم وام یک میلیون تومانی دریافت می نمایند که بازپرداخت آن 30 ماهه است.

این یارانه و وام کی و به چه کسانی پرداخت می گردد؟

دولت دقیقا روشن نکرده است که چه کسانی مشمول پرداخت های می شوند، اما آنگونه که اعلام شده، خانوار هایی که درآمدشان تحت تاثیر کرونا قرار داد شامل این طرح ها هستند، به طور معین خاوار هایی که درآمد ثابتی ندارند. به این ترتیب کارمندان دولت و شرکت های خصوصی شامل این طرح ها نمی شوند. اما روشن نیست که کارگران با حقوق غیرثابت و کارگران فصلی چگونه در این طرح شناسایی شده اند.از طرف دیگر به نظر نمی رسد صاحبان فروشگاه های و فراوری ها و کارمندان آنها نیز در این طرح جایی داشته باشند. دولت می گوید این طرح یک سوم جمعیت را حمایت می نماید.

محمد نهاوندیان معاون مالی رییس جمهور در این باره گفته است: این خانوار ها شناسایی شده اند که جمعیت 30 میلیون نفر از مجموع جامعه را شامل می شوند.

به گفته این مقام مسوول، دو اقدامی که برای این خانواده ها پیش بینی شده یکی، پرداخت یک میلیون تومان تسهیلات به جامعه 30 میلیونی یاد شده است که کارمزد آن را دولت تقبل خواهد نمود و اقساط آن، بدون احتیاج به پرداخت از سوی خانوار ها از محل حساب یارانه و یارانه معیشتی افراد برداشت خواهد شد.

به این ترتیب وام یک میلیون تومانی شباهت هایی با وامی دارد که ابتدای شیوع کرونا دولت به یارانه بگیران داد، اما حالا دایره شمول این وام محدود شده است. وام قرض الحسنه یک میلیونی به ده میلیون خانوار داده می گردد.

نهاوندیان همچنین در خصوص یارانه گفت: از آذرماه تا سرانجام سال جاری ماهانه به هر یک از اعضای خانوار ها معادل 100 هزار تومان به سرپرست خانوار ها پرداخت می گردد تا جبران بخشی از کاهش درآمدهایشان باشد.

این یارانه نیز شامل سی میلیون نفر خواهد بود.

یارانه صدهزار تومانی را سازمان برنامه و بدجه باید منابعش را تامین کند و به واجدین شرایط پرداخت نماید و وام یک میلیونی را بانک مرکزی آنگونه که همتی می گوید از محل همان اعتبارات 75 هزار میلیارد تومانی اختصاصی نظام بانکی برای مقابله با آثار کرونا است.

منبع: فرارو
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1367

به "جزییات وام یک میلیونی و یارانه صد هزار تومانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات وام یک میلیونی و یارانه صد هزار تومانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید