خیز مجدد قیمت مرغ در بازار

به گزارش مجله جگوار، مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی از افزایش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ در خرده فروشی ها 27 هزار تومان است.

خیز مجدد قیمت مرغ در بازار

محمد علی کاقتصادی سروستانی مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگاران، از افزایش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 16 هزار و 500 تومان، مرغ لاشه در کشتارگاه 22 هزار و 400 تومان و در خرده فروشی 27 هزار تومان است.

وی در واکنش به عرضه مرغ با نرخ های بالاتر در بازار افزود: در شرایط فعلی که قیمت مرغ روبه افزایش است، میزان تقاضا به سبب نگرانی خانوارها از آینده بازار بالا رفته که در چنین شرایطی خرده فروشان بی انصافی می کنند و بعضا مرغ را با نرخ بالای 30 هزار تومان عرضه می کنند که این امر گرانفروشی و اجحاف در حق مصرف کننده است.

کاقتصادی سروستانی ادامه داد: علی رغم افزایش هزینه های تولید، قیمت مصوب مرغ از مهرماه تا به امروز تغییری نداشته که این امر تا حدودی مرغداران را نسبت به جوجه ریزی دلسرد کرده است.

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی با انتقاد از کاهش کیفیت دان بیان کرد: علی رغم آنکه پروتئین کنجاله سویا باید 36 درصد باشد، هم اکنون به 24 درصد هم نمی رسد که این موضوع در کنار تخصیص 4 کیلو نهاده دامی تا سن 40 روزگی و نبود دارو و واکسن موثر موجب شده عمدتا مرغ سایز وارد بازار شود.

وی از کاهش قیمت جوجه یکروزه خبر داد و گفت: نرخ کنونی هر قطعه جوجه یکروزه به طور متوسط به 3 هزار و 577 تومان رسیده، درحالیکه قیمت مصوب هر قطعه جوجه 4 هزار و 200 تومان است.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به افزایش هزینه های تولید همچون حمل و نقل، ذرت، کنجاله سویا و سایر ریزمغذی و مکمل ها، اما قیمت مصوب تغییری نداشته است که اگر مسئولان ستاد تنظیم بازار هر چه سریع تر نسبت به اصلاح قیمت اقدام نکنند، بسیاری از مرغداران از تولید چشم پوشی می کنند که این امر ضربه مهلکی به تولید می زند.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ نداریم، بیان کرد: کارگروه تنظیم بازار بیان کرده که 130 میلیون قطعه جوجه ریزی در ماه های بهمن و اسفند باید صورت گیرد که طبق برآورد ها میزان جوجه ریزی 126 تا 127 میلیون قطعه خواهد بود، اما به علت شرایط اقتصادی، کاهش قدرت خرید خانوار و استمرار ویروس کرونا مسئله ای در عرضه نداریم.

کاقتصادی سروستانی با اشاره به اینکه کمبود عرضه مرغ واقعیت ندارد، بیان کرد: زمانی کالایی دچار کمبود است که در مغازه ها موجود نباشد، اما هم اکنون در تمامی مغازه ها مرغ فراوان است.

منبع: فرارو
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1529

به "خیز مجدد قیمت مرغ در بازار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیز مجدد قیمت مرغ در بازار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید