حکومت بلوط ایرانی در زاگرس

به گزارش مجله جگوار، خبرنگاران/لرستان یک کارشناس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: در بین گونه های متنوع بلوط، بلوط ایرانی بیشترین سطح پراکنش را در زاگرس دارد.

حکومت بلوط ایرانی در زاگرس

منیر اسدزاده در گفت وگو با خبرنگاران با اشاه به این که جنگل های زاگرس گستره وسیعی را در غرب و جنوب کشور شامل می شود که با استناد به منابع موجود، سطح آن ها بین پنج تا شش میلیون هکتار برآورد شده است، اظهار کرد: این جنگل ها به دو گروه پیوسته و منفصل تقسیم می شوند.

وی ادامه داد: جنگل های پیوسته زاگرس از شمال غرب ایران و از منطقه پردانان شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی آغاز شده و در امتداد رشته کوه های زاگرس به جنوب گسترش پیدا کرده و پس از گذر از استان های کردستان، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام، خوزستان و کهکیلویه و بویر احمد، تا نزدیکی فسا در استان فارس امتداد دارند.

اسدزاده اضافه نمود: جنگل های منفصل زاگرس نیز شامل توده ها و لکه های جدا افتاده ای مانند توده جنگلی شازند اراک و همدان هستند که سطح قابل توجهی ندارند و در گذشته دور به جنگل های زاگرس متصل بوده اند.

این کارشناس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان با اشاره به این که زاگرس مهد گونه های متنوع جنگلی است، اما نام این جنگل ها با بلوط که گونه درختی غالب است عجین شده، ادامه داد: گونه های مختلف بلوط در سراسر جنگل های زاگرس پراکنش دارند و تنوع قابل ملاحظه ای از آن ها در زاگرس شمالی قابل مشاهده است.

وی با بیان این که در بین گونه های متنوع بلوط، بلوط ایرانی بیشترین سطح پراکنش را در زاگرس دارد، اعلام کرد: علاوه بر بلوط سایر گونه های جنگلی مانند بنه یا پسته وحشی، انواع بادام، زالزالک، گلابی و همچنین گونه های درختچه ای و بوته ای از قبیل شن یا پلاخور و دافنه از عناصر سازنده این جنگل ها هستند که بر حسب نیازهای اکولوژیک خود، در نقاط مختلف جنگل ها منتشر شده اند.

اسدزاده با اشاره به این که تولید بذر از موضوعات جدی در توده های جنگلی است، شرح داد: اهمیت این موضوع در جنگل های بلوط دوچندان است چراکه بذر هم منبع اصلی تکثیر جنسی این درختان محسوب می شود و هم منبع غذایی مهمی برای حیوانات جنکلی ازقبیل سنجاب است.

این کارشناس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان اضافه نمود: حیات برخی از وحوش به طور مستقیم به بود و نبود بذر بلوط بستگی دارد، بنابراین طبیعی است که جمعیت این دسته از حیوانات نیز به طور مستقیم بر جمعیت حیواناتی که از آن ها تغذیه می کنند، اثرگذار است.

وی تأکید کرد: در فرآیند تولید بذر درختان بلوط عناصر مهمی وجود دارد که ازجمله آن ها می توان به ساز و کار گل دهی، تولید جنین، نوسان های بین پایه ای و سال آوری بذر و همچنین سلامت و کیفیت بذر اشاره کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1565

به "حکومت بلوط ایرانی در زاگرس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکومت بلوط ایرانی در زاگرس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید