دریل بتن کن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

به گزارش مجله جگوار، دریل بتن کن در دسته ابزارهای حرفه ای در صنعت ساخت و ساز قرار گرفته است و از آن به منظور اجرای فرآیند تخریب و سوراخکاری استفاده می گردد. استفاده از این دستگاه کار هر کسی نیست و باید از مهارت کافی برای انجام این کار برخوردار بود. در ادامه این مطلب از ما به بیان جزئیات بیش تر در این زمینه می پردازیم.

دریل بتن کن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

دریل بتن کن

از این دستگاه به منظور انجام فرآیند تخریب سبک و دریل کاری متریال هایی هم چون بتن، سنگ و آجر استفاده می گردد. این ابزار شباهت زیادی به چکش تخریب دارد. تفاوت این دو در این است که دریل بتن کن می تواند عملیات سوراخ کاری را نیز انجام دهد اما چکش تخریب قادر به انجام این کار نیست.

این وسیله در ظرفیت های گوناگون ساخته و مورد استفاده قرار می گیرد. در ساخت آن از پیستون استفاده می گردد که نه تنها باعث بالا رفتن قدرت تخریب این دستگاه می گردد بلکه می تواند به عنوان وسیله ای برای حفاری نیز مورد استفاده قرار گیرد. از دیگر اجزای سازنده این ابزار، می توان به سیستم مته و قلم گیر اشاره نمود که عملکردی همانند چکش تخریب دارند.

انواع دریل بتن کن

تقسیم بندی این دستگاه بر اساس وزن و نوع قلم گیر انجام شده و شامل موارد زیر می باشد:

بتن کن چهار شیار

ساختار این مدل به گونه ای است که می توان مته و قلم هایی به قطر 24 میلی متر را در آن قرار داد.

بتن کن پنج شیار

در این مدل از مته و قلم هایی با قطری بیش از 34 میلی متر استفاده می گردد. به نسبت نمونه چهار شیار این دستکاه وزن سنگین تری داشته و این توانایی را دارد که در حین اجرای عملیات تخریب ضربه های قدرتمندی به محل وارد نماید. این مدل دارای سیستم میرایی لرزش نیز می باشد که سبب دفع لرزش شده و از انتقال آن به کاربر جلوگیری می نماید.

این ویژگی از ایجاد خستگی در هنگام کار با دستگاه جلوگیری به عمل می آورد. مدل پنج شیار این دستگاه از قدرت بسیار بالایی برخوردار می باشد. وجود مته گیر، امکان استفاده از آن را در سخت ترین فرآیندهای اجرایی امکان پذیر می باشد.

از آن جایی که وزن این دستگاه عموما بیش از 5 کیلوگرم می باشد، از یک سیستم کنترل سرعت در آن استفاده شده است. این سیستم امکان چرخش مته در 5 یا 6 شرایط را فراهم می نماید.

به یاد داشته باشید در هنگام استفاده از دریل بتن کن، از وارد کردن فشار زیاد بر آن خودداری نمایید. چرا که انجام این کار به دستگاه آسیب رسانده و طول عمر آن را کاهش می دهد. هم چنین می تواند باعث کند شدن سر مته نیز گردد.

نکات مهم در هنگام خرید دریل بتن کن

در هنگام خرید به نکات زیر باید توجه گردد:

 • دستگاه باید از قدرت و توان بالایی برخوردار باشد.
 • توجه داشته باشید که با توجه به کیفیت و کارایی دستگاه، از قیمت خوبی برخوردار باشد.
 • اگر تنها از طریق ای برای تخریب احتیاج دارید، بهتر است به جای خرید دریل بتن کن از چکش تخریب بهره ببرید.
 • انتخاب مته با سایز مناسب با توجه به کارایی نیز نکته مهمی است که در هنگام خرید باید به آن توجه گردد.

نکات ایمنی در هنگام کار با دریل بتن کن

رعایت نکات ایمنی در هنگام کار با این دستگاه از نکات مهمی است که باید به آن توجه گردد شامل موارد زیر می باشد:

 • قبل از آغاز به انجام کار از عدم وجود هرگونه کابل و تاسیسات برق، آب و گاز اطمینان حاصل کنید.
 • کابل برق این دریل ها عظیم هستند و ممکن است در هنگام کار دست و پا گیر باشد. بنابراین باید به این نکته توجه گردد.
 • حتما از دسته کمکی استفاده نمایید و تا حد امکان دریل را ثابت نگه دارید.
 • استفاده از عینک ایمنی برای محافظت از چشم از نکات مهمی است که باید رعایت گردد.
 • در جهت کنترل بر روی دستگاه در هنگام استفاده هر دو دسته اصلی و جلویی را محکم نگه دارید.
 • توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از این دستگاه به منظور سوراخ کردن سطوح، احتیاج به وارد کردن فشار زیادی نیست و تنها با اعمال فشار ملایم و ثابت می توان این کار را انجام داد.
 • نحوه قرارگیری شما می تواند تعادل و تسلط شما را بیش تر نموده و ایمنی در هنگام کار را نیز بالا ببرد.

نکات مهم برای نگهداری و بالا بردن طول عمر دریل بتن کن

برای بالا بردن عمر دستگاه در هنگام استفاده به موارد زیر توجه نمایید:

 • پس از هر 15 دقیقه استفاده از دستگاه به مدت 3 دقیقه به آن استراحت بدهید.
 • پس از هر 100 تا 120 ساعت، زمان سرویس دستگاه می رسد. انجام این کار را به افراد متخصص بسپارید.
 • از اضافه کردن هرگونه روغن و گریس به دستگاه جدا خوددای نمایید.
 • هرگز از این دستگاه همانند دیلم استفاده نکنید. چرا که انجام این کار باعث خرابی مخزن قلم، شکستن گلوئی دستگاه و حتی شکستن قلم می گردد.

زمان سرویس دستگاه بتن کن

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که زمان سرویس دستگاه چه زمانی است؟ در بیش تر دریل بتن کن ها زغال چکش ها دارای فیوز قطع می باشد و با رسیدن زغال به سطح مورد نظر، فیوز آن عمل نموده و دستگاه دیگر کار نمی نماید. بنابراین اگر دستگاه به این دلیل روشن نشد، باید بدانید زمان سرویس کردن آن فرا رسیده است.

مسائل حاصل از سرعت بالا در دریل بتن کن

همواره در ابتدای کار باید به یاد داشت که با سرعت بالا آغاز به انجام کار نکنید. چرا که در این صورت مسائلی ایجاد خواهد شد.

یکی از اساسی ترین مسائلی که در این زمینه وجود دارد خطری است که می تواند متوجه خود کاربر گردد. در صورت بالا بودن سرعت دستگاه ممکن است مته درون سطح کار گیر کند و قادر به چرخیدن نباشد. در این صورت دستگاه با سرعت به چرخش در آمده و کنترل آن از دست خارج می گردد. همین امر می تواند صدمات شدیدی ایجاد کند.

ایجاد خرابی در قطعات ابزار از دیگر مسائلی است که در صورت استفاده از سرعت بالا برای دستگاه ایجاد می گردد. بیش تر دریل های بتن کن به سیستم کلاچ ایمنی مجهز هستند. اما در زمانی که کاربر از سرعت بالا برای سوراخ کردن حفره هایی بیش از 20 میلی متر استفاده کند، عملکرد این سیستم به حداقل رسیده و باعث ایجاد مشکل در قطعات و نده های دستگاه می شوند. برای مثال یکی از مسائل اساسی در این زمینه از بین رفتن الماس سر مته ها می باشد.

حال سوال این جاست برای به حداقل رساندن آسیب دیدگی دستگاه از چه روش هایی استفاده کنیم؟ برای این دو سوال دو راه چاره وجود دارد. اولی این که بهتر است از مته هایی که دارای قطر کمی هستند، استفاده کنیم و در فرایند انجام کار به تدریج اندازه مته ها را عظیم تر کنید. برای مته هایی که قطری بیش از 20 میلی متر دارند، سرعت دستگاه را پایین بیاوریم.

بهترین مدل و برندهای دریل بتن شکن

در این جا به آنالیز 5 برند برتر در زمینه ساخت این ابزار و پرفروش ترین آن ها می پردازیم.

رونیکس

رونیکس نمونه ای از بهترین برندهایی است که در زمینه ساخت ابزارآلات برقی فعالیت دارد. دریل بتن شکن 5 شیار 7 کیلویی مدل 2740 نمونه ای از پر فروش ترین انواع این ابزار در این برند می باشد. از ویژگی های این محصول می توان به قابلیت کنترل سرعت آن اشاره نمود. منبع تغذیه این دستگاه برق بوده و قفل سوییچ ندارد.

هیوندای

هیوندای از برندهای برتر و شناخته شده در سراسر جهان می باشد که در زمینه ساخت بعضی ابزارآلات برقی نیز فعالیت می نماید. مدل 4 شیار 4 کیلویی HP8027-EH از نمونه های پرفروش دریل بتنی مارک هیوندای می باشد. از ویژگی های این دستگاه می توان به قابلیت کنترل سرعت آن اشاره نمود. هم چنین این دستگاه دارای سیستم گردش چپ و راست نیز بوده و منبع تغذیه آن نیز برق می باشد.

ماکیتا

از دیگر برندهای معتبر در زمینه ساخت ابزار آلات برقی ماکیتا می باشد. دریل بتن کن 4 شیار 3 کیلویی HR2630T از پر فروش ترین نمونه های این برند می باشد. منبع تغذیه این دستگاه برق بوده و از قابلیت کنترل سرعت برخوردار می باشد. سیستم گردش این دستگاه به شکل راست گرد و چپ گرد می باشد.

بوش

از دیگر برندهای معتبر در این زمینه می توان به بوش اشاره نمود. مدل GBH 2-26 DRE از پرفروش ترین دریل های بتن کن این برند می باشد. منبع تغذیه این دستگاه برق بوده و از قابلیت کنترل سرعت و گردش به چپ و راست برخوردار می باشد.

توسن

در میان برندهای مختلف خارجی، توسن نمونه ای از برندهای ایرانی است که در زمینه ساخت ابزارآلات برقی و دستی فعالیت می نماید. کیفیت محصولات این برند مطابق با استانداردهای بین المللی بوده و هواداران خود را دارد. مدل H8020 یکی از پرفروش ترین انواع دریل بتن کن در ایران می باشد. از ویژگی های این محصول می توان به قابلیت گردش به چپ و راست و دارا بودن قفل سوییچ اشاره نمود. منبع تغذیه این دستگاه برق می باشد.

قیمت دریل بتن کن

قیمت این ابزار با توجه به برند، کیفیت و ویژگی های آن متفاوت می باشد.

مدل دریل بتن کنقیمتتاریخ بروزرسانی
5 شیار 7 کیلویی مدل 2740 رونیکس28,900,000 ریال99/2/22
4 شیار 4 کیلویی HP8027-EH هیوندای13,000,000 ریال99/2/22
4 شیار 3 کیلویی HR2630T ماکیتا 305,000,00 ریال99/2/22
مدل GBH 2-26 DRE بوش24,500,000 ریال99/2/22
مدل H8020 توسن14,020,000 ریال99/2/22

مراکز فروش دریل بتن کن در تهران

برای خرید کلیه ابزارآلات برقی از جمله این محصول در استان تهران می توانید از راسته ابزارفروشان که از میدان امام خمینی آغاز و به میدان حسن آباد ختم می گردد، مراجعه نمایید.

مراکز فروش دریل بتن کن در اصفهان

در استان اصفهان مراکز زیادی برای خرید ابزارآلات برقی وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به خیابان کهندژ، نواب صفوی، خیابان دکتر بهشتی، حکیم نظامی و شهرک صنعتی امیر کبیر اشاره نمود.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1057

به "دریل بتن کن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریل بتن کن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید