دژپسند: سال جاری 95 هزار میلیارد خصوصی سازی انجام می گردد

به گزارش مجله جگوار، تهران (پانا) - وزیر امور مالی و دارایی گفت در سال 1400 باید معادل 95 هزار میلیارد تومان خصوصی سازی انجام می گردد که این خصوصی سازی ها به روش های مختلف به ویژه به صورت بلوکی در محیطی شفاف و شیشه ای مثل بازار سرمایه انجام می گردد.

دژپسند: سال جاری 95 هزار میلیارد خصوصی سازی انجام می گردد

فرهاد دژپسند در یکصد و چهارمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی گفت: اولویت بندی هزینه های دولت، افزایش درآمدهای اقتصادیاتی، فروش سهام دولت در شرکت های دولتی و انتشار انواع اوراق اقتصادی اسلامی راهکارهای اصلی دولت برای جبران عدم تحقق منابع پیش بینی شده در بودجه سال گذشته بوده است.

وی با بیان اینکه شورای گفت وگو یک راستا سرعت بخش و تسهیل نماینده اقتصاد و فراوری در کشور است و باید با حذف مقررات دست پا گیر، مقرراتی را وضع کنیم که موتور محرک فراوری گردد، ادامه داد: در سال 1399، صادرات غیر نفتی به میزان حدود 35 میلیارد دلار و واردات حدود 38.5 میلیارد دلار شد. صادرات غیر نفتی کشور در دوماهه ابتدای امسال با رشد 48 درصدی نسبت به سال گذشته 1.5 برابر شده است، این نوید را داریم که اگر همین فرایند ادامه یابد، صادرات خوبی در امسال داشته باشیم.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: در بخش درآمدهای اقتصادیاتی اعتقاد بنده و دولت، افزایش وصولی بدون فشار به مؤدیان منضبط و شناسنامه دار بوده است. جلوگیری از فرار اقتصادیاتی و کسب اقتصادیات از اجتناب نمایندگان از پرداخت اقتصادیات، از برنامه های اصلی وزارت اقتصاد برای افزایش درآمدهای اقتصادیاتی است.

دژپسند با تاکید براینکه سال گذشته یک ریال هم از بانک مرکزی استقراض صورت نگرفت اما مشکل اینجاست که بعضی تعریف استقراض را اشتباه می گیرند، گفت: در سال 1400 باید معادل 95 هزار میلیارد تومان خصوصی سازی انجام گردد که این خصوصی سازی ها به روش های مختلف بویژه بصورت بلوکی در محیطی شفاف و شیشه ای مثل بازار سرمایه انجام می گردد.

وی با اشاره به اجازه قانونی انتشار و عرضه 213 هزار میلیارد تومان اوراق برای تامین اقتصادی بودجه در سال 1399 اظهار کرد: وقتی ما می گوئیم عرضه، بعضی آن را برابر فروش آن هم در بورس می گیرند و در ادامه می گویند که دولت در مجموع 300 هزار میلیارد تومان از محل فروش اوراق در بازار سرمایه تأمین اقتصادی نموده است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: عرضه اوراق در بازار بدهی، به هیچ وجه رقیب بازار سرمایه نیست، چون اوراق را کسانی خریده اند که اصولأ مجاز به خرید سهام نیستند، ضمن اینکه هیچ اجباری برای فروش در کار نبوده است و خود خریداران نیز معمولا کوشش می نمایند برای کاهش ریسک، نوعی پرتفوی خود را تنظیم نمایند که انواع اوراق در آن گنجانده گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1728

به "دژپسند: سال جاری 95 هزار میلیارد خصوصی سازی انجام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دژپسند: سال جاری 95 هزار میلیارد خصوصی سازی انجام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید