سرشماری پناهگاه حیات وحش کیامکی در جلفا شروع شد

به گزارش مجله جگوار، میرمحسن حسینی قمی ظهر امروز دوشنبه به خبرنگاران گفت: کارشناسان محیط طبیعی، ماموران اجرایی یگان حفاظت با مشارکت جمعی از علاقمندان به محیط زیست، شکارچیان قانونی، همکاران بازنشسته و هنرمندان استان در مدت سه روز سرشماری از حیات وحش این منطقه را بر عهده دارند.

سرشماری پناهگاه حیات وحش کیامکی در جلفا شروع شد

وی با اشاره به ضرورت سرشماری حیات وحش برای انجام تحلیل های کیفی و کمی از وضعیت زیستگاه های استان گفت: مقایسه میانگین جمعیت حیات وحش هدف در دوره های بلندمدت و کوتاه مدت کارشناسان محیط زیست را از چالش ها و پتانسیل های زیستگاه های حیات وحش مطلع می نماید.

قمی افزود: برآورد جمعیت، اطلاع از وضعیت زاد و ولد و مرگ و میر، آنالیز عوامل تهدید و نقاط قوت مناطق برای بکارگیری در سیاست گذاری و مدیریت وحوش شاخص منطقه کیامکی از جمله قوچ میش و کل و بز را از اهداف اصلی اجرای این طرح بیان نمود.

وی با اشاره به انجام سرشماری حیات وحش منطقه مذکور در مدت سه شبانه روز اضافه نمود: 15اکیپ عملیاتی شامل یک کارشناس و دو نفر محیط بان و یک نفر از بخش غیر دولتی و علاقمند به محیط زیست در محور های پناهگاه حیات وحش کیامکی نسبت به سرشماری گونه های کل و بز به عنوان حیات وحش هدف و دیگر پستانداران بزرگ جثه (پلنگ، خرس، پلنگ، گرگ، روباه، گربه وحشی، شغال، خرگوش، و...) مورد مشاهده اقدام می نماید.

معاون حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، روش سرشماری را پیمایشی و با استفاده از دستگاه GPS در مسیرهای تثبیت شده دانست و گفت: آمار هر مسیر با آمارمسیر سال های قبل مقایسه شده و علل و عوامل تغییرات جمعیتی در هر مسیر تحلیل می گردد.

وی اضافه نمود: پناهگاه حیات وحش کیامکی به خاطر تنوع اقلیمی زیستگاه پستاندارانی همچون کل و بز، قوچ و میش ارمنی، خرس، پلنگ قفقازی و سیاهگوش و پرندگانی مانند کبک دری، کبوتر، عقاب طلایی است و در این سرشماری فقط پستانداران آمارگیری می شوند.

این گزارش می افزاید، پناهگاه حیات وحش کیامکی با 96 هزار و 952 هکتار وسعت از سال 1352 به تصویب رسیده است که در حال حاضر مجموعه زیستگاهی مذکور در قالب سه منطقه پارک ملی کنتال، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده علمدار داغی مدیریت می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 104

به "سرشماری پناهگاه حیات وحش کیامکی در جلفا شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرشماری پناهگاه حیات وحش کیامکی در جلفا شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید