سیدعلی گیلانی رهبر شیعیان کشمیر در 92 سالگی درگذشت

به گزارش مجله جگوار، رهبر شیعیان کشمیر در 92 سالگی در گذشت و روز پنجشنبه تحت تدابیر امنیتی شدید به وسیله نظامیان و نیروهای امنیتی هند، در شهر خود در سرنگر به خاک سپرده شد.

سیدعلی گیلانی رهبر شیعیان کشمیر در 92 سالگی درگذشت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سید علی شاه گیلانی از رهبران برجسته کشمیر هند در سن 92 سالگی درگذشت.

گیلانی، که ژوئن سال گذشته تمام فعالیت های سیاسی را کنار گذاشته بود، چهارشنبه شب در شهر خود در سرنگر فوت کرد.

وی روز پنجشنبه و تحت تدابیر امنیتی شدید که مقام های هندی اعمال نموده بودند در این منطقه به خاک سپرده شد و تنها به تعداد اندکی از خانواده وی از جمله دو پسر وی اجازه دادند تا در این مراسم حضور یابند.

یک مقام پلیس به الجزیره گفته بود که تنها به خانواده وی و تعداد اندکی از همسایگاه اجازه داده شده تا در مراسم خاکسپاری حضور یابند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، گیلانی رهبری حزب کنفرانس حریت کشمیر را بر عهده داشت و با حکمرانی هند بر این منطقه مخالف بوده و خواهان پیوستن به پاکستان بوده است.

خانواده می گفتند که این سیاستمدار کشمیری سال ها بیمار بوده و به علت رهبری تظاهرات ضد هند، برای 12 سال در حبس خانگی قرار داشته است.

تنها چند ساعث پس از آنکه فوت گیلانی منتشر شد، پلیس و نیروهای نظامی به طور گسترده در اطراف منزل وی مستقر شده و محدودیت هایی در سرتاسر منطقه اعمال و شبکه موبایل هم قطع شد.

کشمیر بین دو کشمیر هند و پاکستان تقسیم شده و هر دو کشور ادعای حاکمیت بر این منطقه را دارند. بسیاری از مسلمانان کشمیری خواهان یکپارچه شدن این منطقه هستند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1815

به "سیدعلی گیلانی رهبر شیعیان کشمیر در 92 سالگی درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیدعلی گیلانی رهبر شیعیان کشمیر در 92 سالگی درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید