علائم تومور سینوس

به گزارش مجله جگوار، عفونتهای مکرر گوش، احتقان بینی و درد صورت برخی از شایع ترین علائم تومور سینوس می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص علائم و درمان این بیماری مقاله پیش رو را مطالعه نمایید.

علائم تومور سینوس

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع: راسخون

عفونتهای مکرر گوش، احتقان بینی و درد صورت بعضی از شایع ترین علائم تومور سینوس می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص علائم و درمان این بیماری مقاله پیش رو را مطالعه نمایید.

سینوسهای فرونتال یا پیشانی، سینوسهای ماگزیلاری یا فکی، سینوسهای اتموئید یا پرویزنی و سینوسهای اسفنوئیدی یا پروانه ای، چهار جفت سینوس بوده که در استخوانهای جمجمه قرار دارند. هنگامی که یک غده غیر طبیعی یا توده ای از بافتها در هر یک از این حفره های پر از هوای واقع در استخوان های اطراف بینی، گونه ها و چشم به وجود آید، فرد به احتمال زیاد انواع مختلف علائم آزار دهنده تومور سینوس را تجربه می کند. چنانچه هر کدام از این حفره های پر از هوا با یک تومور بزرگ مسدود شده باشند، این علائم شدید خواهند بود. در حالی که جراحی آندوسکوپی ممکن است به منظور برداشتن پولیپ خوش خیم بینی و یا تومور سینوس انجام شود، اما برای توموری که بدخیم می باشد، ممکن است توصیه به انجام جراحی باز شود.

ابتلاء به سرطان سینوس بسیار نادر است، اما اعتقاد بر این است که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر به مدت طولانی می تواند فرد را مستعد ابتلاء به این بیماری نماید. در ادامه اطلاعاتی را در خصوص علائم و درمان این عارضه در اختیارتان قرار می دهیم.

علائم تومور سینوس

همانطور که پیش از این نام شد، چهار جفت سینوس وجود داشته که در جمجمه قرار دارند. این فضاهای پر از هوا از طریق سوراخ یا روزنه های کوچکی تحت نام اُستیا (ostia) به حفره بینی متصل می باشند. هنگامی که این روزنه های سینوس به دلیل وجود غده یا رشدهای غیر عادی مسدود می شوند، جریان هوا بند می آید یا مسدود می شود. تراکم مخاط ممکن است همچنین این سینوسها را مسدود سازد. تحت این شرایط، باکتری ها ممکن است رشد نموده و تکثیر شوند و باعث ایجاد سینوزیت شوند. احتقان بینی، ترشحات خلف بینی، بی حسی صورت، احساس سوزن سوزن در صورت، آب آمدن از چشم و درد صورت، بعضی از علائم شایع ناشی از التهاب سینوسها می باشند. این علائم همچنین می توانند ناشی از وجود تومور سینوسی باشند و بنابراین ضروری است فردی که از عفونتهای مکرر رنج می برد، چکاپ یا معاینه پزشکی از او به عمل آید. علائم چنین توموری معمولاً بسته به محل تومور و یا سینوسهایی که تحت تأثیر تومور قرار گرفته اند، متفاوت خواهند بود. از آنجا که سینوسهای فرونتال در پیشانی واقع شده اند، علائم تومور در این ناحیه معمولاً درد و فشار سینوسی در پیشانی را شامل می شوند. سینوسهای ماگزیلاری در اطراف استخوانهای گونه قرار دارند و به همین دلیل است که درد دندانهای بالایی، اشکال در باز کردن دهان و تورم اطراف استخوان گونه در فهرست علائم سرطان سینوس ماگزیلاری قرار دارند.

سینوسهای اتموئیدی در میان چشمها قرار دارند در حالی که سینوسهای اسفنوئیدی در پشت چشمها واقع هستند. فردی که دچار تومور در ناحیه سینوس اتموئید شده است در نتیجه امکان دارد درد و فشار در اطراف چشمها را تجربه نماید. از آنجا که سینوسهای اسفنوئیدی در پشت چشمها قرار دارند، علائم تومور در این ناحیه معمولاً شامل تورم در اطراف چشمها، درد و مسائل بینایی مانند دوبینی، و یا تاری دید می شود. علاوه بر علائم فوق الذکر فرد ممکن است حتی از خونریزی بینی، عفونتهای مکرر گوش و کاهش حس بویایی و یا چشایی رنج ببرد. تومورهای بزرگ ممکن است همچنین موجب تغییر شکل صورت شوند. تومورهای کاورنوس (Cavernous) و اندودرمال با رشد غیر عادی در سینوس کاورنوس مشخص می شود. این ناحیه، فضای مملو از خون است که حاوی اعصابی است که به حرکت چشم کمک نموده و حس را به چشمها و صورت می بخشند. سردرد و دوبینی شایع ترین علائم سینوس کاورنوس می باشند. در صورتی که تومور بزرگ شود، آنگاه فرد ممکن است حتی در خطر بروز تشنج قرار گیرد. تومور سینوسی اندودرمال، که همچنین به نام تومور کیسه زرده (yolk sac) شناخته می شود عمدتاً از سلولهای بنیادی تخمدان و یا بیضه ها ناشی می شود. تومور اندودرمال از سینوسهای پرانازال کاملاً نادر بوده و علائم ایجاد شده از سینوسهای پارانازال ممکن است احتقان بینی، اشکال در حرکت دادن چشمها، سردرد و مسائل بینایی را شامل شود.

درمان تومور سینوس

تومورهای خوش خیم که ممکن است بر روی غشاهایی تشکیل شده باشند که سینوسها را پوشش می دهند و یا تومورهایی که بر روی استخوانهای زیرین به وجود آمده باشند، می توانند از طریق جراحی آندوسکوپی سینوس برداشته شوند. این یک روش کم تهاجمی جراحی بوده که تحت بیهوشی انجام می شود. در این روش، ابزاری با نور کم بنام آندوسکوپ از طریق بینی وارد می شود. وجود نور در این ابزار دید بهتر داخلی را تسهیل ساخته و به پزشک در تخلیه مخاط و یا برداشتن تومور، پولیپ و یا هرچیز دیگری که ممکن است موجب انسداد شده باشد، کمک می کند. روش جراحی آندوسکوپی سینوس اغلب به نام یکی از مؤثرترین راه های درمان تومورهای خوش خیم، پولیپ بینی، سینوزیت و یا انحراف بینی در نظر گرفته می شود. چنانچه تومور بسیار بزرگ باشد، جراحان ممکن است حتی از یک مته منحنی جراحی به منظور برداشتن تومور استفاده کنند. چنانچه جراح احساس کند که برداشتن تومور به روش جراحی آندوسکوپی ممکن است کمکی به درمان نکند، معمولاً توصیه نموده جراحی باز انجام شود. جراحی باز اغلب به نام گزینه درمانی ترجیحی برای تومورهای بدخیم در نظر گرفته می شود. پرتو درمانی و شیمی درمانی دیگر گزینه های درمانی بوده که ممکن است جهت درمان تومورهای بدخیم توصیه به انجام آنها شود. پس از جراحی فرد ممکن است مجبور به استفاده از داروهای ضد درد، ضد التهابی و هم ضد انسداد بینی شود. این داروها به کاهش بعضی علائم کمک خواهند کرد.

اگرچه تومورهای بدخیم سینوسی نادر می باشند، اما چنانچه در فردی این تومورها تشخیص داده شد، درمان به موقع جهت کاهش علائم آزار دهنده امری ضروری خواهد بود. تومورهای خوش خیم هم می توانند اثری سوء بر سلامت فرد گذارند، و در نتیجه این تومورها هم بایستی هرچه زودتر درمان شوند.

منبع: راسخون
انتشار: 2 آبان 1400 بروزرسانی: 2 آبان 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1873

به "علائم تومور سینوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم تومور سینوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید