فرودگاه امام خمینی ، معرفی فرودگاه های ایران

به گزارش مجله جگوار، در زمینی به مساحت 14 هکتار فرودگاهی بین المللی به نام امام خمینی ساخته شده است. فضاهای بسیار بزرگ اطراف فرودگاه، باند فرودگاهی بسیار وسیع و پارکینگ های با ظرفیت بالای این فرودگاه، آن را منحصر به فرد نموده است.

فرودگاه امام خمینی ، معرفی فرودگاه های ایران

فرودگاه امام خمینی تهران اصلی ترین فرودگاه بین المللی کشور است. در جنوب غرب پایتخت واقع شده و امکانات بسیار مناسبی برای مسافران ایرانی و خارجی دارد و در اردیبهشت سال 1384 افتتاح شده است. ممکن است شما فکر کنید همه فرودگاه ها یک امکانات را ارائه می دهند اما باورتان نمی گردد که بعضی از امکانات در این فرودگاه هست که در هیچ فرودگاه داخلی دیگری آن ها را نخواهید دید، مانند سالن اختصاصی و بسیار مجهز خدمات cip که در ادامه شرح آن را خواهید دید.

در این مطلب از صفحه گردشگری می توانید بسیاری چیزها را راجع به فرودگاه بین المللی امام خمینی بخوانید و در سفرهایتان از آن ها بهره مند شوید. با خبرنگاران بمانید.

فرودگاه امام خمینی

در زمینی به مساحت 14 هکتار فرودگاهی به نام امام خمینی ساخته شده است. فضاهای بسیار بزرگ اطراف فرودگاه، باند فرودگاهی بسیار وسیع و پارکینگ های با ظرفیت بالای این فرودگاه آن را منحصر به فرد نموده است. با به سرانجام رسیدن ساخت فاز یک، فاز دو فرودگاه نیز در دست احداث است. ترمینال سلام و ترمینال ایرانشهر نیز در حال ساخت هستند.

مساحت ترمینال فرودگاه امام خمینی هم مانند باند های آن بسیار زیاد و مناسب است. به بیش از 78000 مترمربع می رسد و هم برای پروازهای ورودی و هم پروازهای خروجی مورد استفاده قرار می گیرد.

پارکینگ فرودگاه امام خمینی

فرودگاه امام خمینی دارای 5 پارکینگ است.

 • پارکینگ طبقاتی

  پارکینگ طبقاتی یا پارکینگ مسقف ظرفیت بیش از 1500 ماشین دارد. البته هزینه اش چندان کم نیست و بهتر است اگر برای استقبال یا بدرقه به فرودگاه می روید، از این پارکینگ بهره ببرید. این پارکینگ زیر ترمینال فرودگاه واقع شده و با آسانسور می توانید به ترمینال برسید.

 • پارکینگ روباز شماره 3 و 4

  دو پارکینگ شماره 3 و 4 روباز هستند و ظرفیت بیش از 10000 سواری را دارند. اما این پارکینگ ها با فاصله از فرودگاه احداث شده است و می توانید با اتوبوس های شاتل (اتوبوس های رایگان داخل فرودگاه) به ترمینال مسافران بروید.

 • پارکینگ روباز شماره 2

  این پارکینگ به طور کلی در اختیار مسافران و همراهان آن ها قرار نمی گیرد، دورتر از پارکینگ های شماره 3 و 4 ساخته شده و 840 سواری ظرفیت دارد. برای توقف خودرو های توقیفی است ولی در زمان های شلوغی فرودگاه، مورد استفاده قرار می گیرد. برای رفت و آمد هم باز باید اتوبوس های شاتل فرودگاه بهره ببرید.

 • پارکینگ روباز شماره 5

  در نزدیکی ساختمان گمرک و برای ماشین های این بخش پارکینگ روباز شماره 5 ساخته شده است و به مسافران و مراجعان فرودگاه اختصاص ندارد.

فروشگاه فرودگاه امام خمینی

اگر برای دیدار کسی می روید و فرصت تهیه سوغات و یا خرید برای سفرتان را نداشتید و یا چیزی را فراموش نموده اید، در فرودگاه امام می توانید این احتیاجها را رفع کنید. تعداد زیادی فروشگاه در این فرودگاه وجود دارد که انواع اجناس لوکس و برند، سوغات شهرهای مختلف ایران و خوراکی و …را عرضه می کنند.

سالن خدمات CIP فرودگاه امام خمینی

مجهز ترین سالن تشریفات اختصاصی کشور در فرودگاه امام قرار گرفته است. در سه طبقه ساخته شده و مسافرین ورودی و خروجی که مایل هستند می توانند از سالن تشریفات و امکانات موجود در آن استفاده کنند. به عنوان یک ترمینال اختصاصی برای افراد ویژه طراحی شده و مسافرین محترم در فضایی آرام و بدون احتیاج به اجرای فرایند های عادی عملیات فرودگاهی مثل دریافت کارت پرواز و تحویل بار استراحت کند و از پذیرایی شایسته این خدمات استفاده کنند.

CIP مجموعه ای از خدمات است که افراد پر مشغله می توانند مدارک خود را تحویل دهند و به جای حضور در صف های چک این، تحویل بار و… در سالن CIP استراحت کنند. پذیرایی این سالن ها با با انواع خوراکی ها و نوشیدنی های لذیذ، استراحت در اتاق های راحت، استفاده از اینترنت رایگان و… است و با پرداخت هزینه نه چندان کم می توانند از آن بهره مند شوند. مسافرین علاقمند به استفاده از این خدمات می توانند از قبل آن را از آژانس های گردشگری تحت قرار داد فرودگاهی خریداری کنند.

خدمات CIP فرودگاه امام خمینی

 • انتقال مسافر از مبدا به فرودگاه و بالعکس بوسیله خودرو های تشریفات
 • ترانسفر تا پای پلکان پرواز و بالعکس توسط راهنمای مخصوص CIP
 • سرو انواع نوشیدنی گرم و سرد و انواع شیرینی، سالاد و دسر جهت مسافرین CIP
 • امکان استفاده از میز اردور جهت مسافرین، مستقبلین و مشایعت کنندگان
 • دریافت کارت پرواز توسط مسئولین مربوط CIP برای مسافران
 • انجام کلیه امور مربوط به بار و ویزا توسط مسئولین مربوط CIP (اخذ ویزا فرودگاهی با هماهنگی قبلی)
 • استفاده و تردد گیت های اختصاصی سپاه، پلیس، گمرک و پذیرش بار
 • استفاده از فروشگاه های لوکس با برندهای خارجی و داخلی معتبر
 • استفاده از اینترنت وایرلس و اتاق مخصوص کامپیوتر و اینترنت
 • باجه بانک اختصاصی به منظور انجام امور بانکی اعم از ارزی (غیر از ارز مسافرتی) و ریالی مسافرین
 • اتاق اختصاصی سیگار با تهویه استاندارد
 • فروشگاه خشکبار، چرم، صنایع دستی و خاویار
 • سالن کنفرانس و دیدار های خصوصی جهت مذاکرات تجاری
 • سوئیت های ویژه برای اقامت های موقت و استراحت های کوتاه

رستوران و کافی شاپ فرودگاه امام خمینی

گاهی ممکن است قبل از سفر وقت غذا خوردن نداشته باشید یا باید 3 ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید، در نتیجه ممکن است گرسنه یا تشنه شوید. اما امکانات زیادی در فرودگاه بین المللی امام خمینی مثل تعداد زیادی رستوران، فست فود و کافی شاپ با انواع غذاها، میان وعده، کیک و شیرینی و نوشیدنی های لذیذ و خوش طعم در دسترس شماست.

نکته: البته پیش از سفر هوایی از خوردن غذا های سنگین و چرب اجتناب کنید خصوصاً اگر از آن دسته افرادی هستید که در پرواز دچار حالت تهوع می شوید.

بانک و صرافی در فرودگاه امام خمینی

در فرودگاه امام چندین شعبه بانک و صرافی وجود دارد؛ هم در سالن ورودی و هم در سالن خروجی. علاوه بر این دستگاه های خود پرداز نیز در محوطه فرودگاه وجود دارد و برای کسانی که پول ایران با خود به همراه ندارند، عالی است چون می توانند با کارت های بانکی شان از این خود پرداز ها پول ایرانی بگیرند.

هتل فرودگاه امام خمینی

در نزدیکی فرودگاه امام، دو هتل بزرگ و لوکس فرودگاهی به نام های نووتل و ایبیس ساخته شده اند. مسافران به جای آنکه به داخل شهر بروند، می توانند در یکی از این دو هتل اقامت کنند.

هتل نووتل هتلی 5 ستاره و بسیار شیک است؛ اتاق های راحت با امکانات رفاهی کامل دارد و شما در هتل نووتل به غیر از اقامت کامل، می توانید اقامت 6 ساعته هم داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه: برای آنکه همه چیز را راجع به هتل نووتل بدانید مطلب هتل نووتل ، اولین هتل فرودگاهی ایران را در همین مجله مطالعه کنید.

هتل 4 ستاره ایبیس هم چیزی کم از نووتل ندارد. ضمن اینکه علاوه بر اقامت روزانه و 6 ساعته، امکان اقامت 3 ساعته هم در این هتل پیش بینی شده است.

نکته: در این دو هتل، هنگام رزرو، می توانید گزینه ای را انتخاب کنید که بر اساس آن، علاوه بر اقامت، تمام امور فرودگاهی نظیر، تحویل بار، دریافت کارت پرواز و… توسط هتل برای شما انجام گردد.

آدرس فرودگاه امام خمینی

فرودگاه بین المللی امام خمینی در جنوب غربی تهران واقع شده و با مرکز شهر یک ساعت فاصله دارد که البته به میزان ترافیک هم بستگی دارد.

آدرس: تهران- بزرگراه خلیج فارس- کیلومتر 30- فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)

شماره تلفن فرودگاه امام خمینی

فرودگاه امام خمینی شماره تلفن های متعددی دارد که هر یک جوابگوی بخشی از احتیاجهای مردم هستند.

شماره تلفن فرودگاه امام خمینی: 5100111و 5100114و 5100118- 021

شماره تلفن اطلاعات پرواز: 096330

شماره تلفن پارکینگ فرودگاه خمینی:51007199-021

چطور به فرودگاه امام خمینی برویم؟

تاکسی فرودگاه: باید به سایت تاکسی فرودگاه امام مراجعه کنید، اطلاعات لازم را وارد کنید و درخواست تاکسی بدهید. این تاکسی ها آماده رساندن مسافران از شهرستان های کشور به فرودگاه امام نیز هستند.

مترو فرودگاه امام خمینی: اگر از تهران راهی فرودگاه هستید، باید سوار خط 8 مترو تهران شوید. در ایستگاه سوم یعنی بین واوان و پرند باید از مترو پیاده شوید؛ چند دقیقه بعد در فرودگاه خواهید بود.

اتوبوس: مبدأ اتوبوس فرودگاه امام، مقابل ترمینال 4 فرودگاه مهرآباد است. این اتوبوس ها در جهت در میدان آزادی و حرم امام خمینی هم توقف دارند.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 724

به "فرودگاه امام خمینی ، معرفی فرودگاه های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرودگاه امام خمینی ، معرفی فرودگاه های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید