نجات ناجیان غریق نیازمند اعتبار ملی

به گزارش مجله جگوار، آمار نجات یافتگان خود حکایت از عملکرد فوق العاده افرادی است که هر ساله به عنوان ناجی غریق در سخت ترین شرایط دریایی در کنار مردم هستند.

نجات ناجیان غریق نیازمند اعتبار ملی

محمدباقر محسنی - مازندران ؛

هیأت نجات غریق مازندران یکی از مهم ترین هیأت های فعال استان و به نوعی حافظ آبرو و حیثیت مازندران است؛ هر ساله در فصل گرما، میلیون ها مسافر از سراسر کشور راهی سواحل دریای خزر می شوند در حالی که بسیاری از این افراد مهارت های لازم برای شنا را ندارند و همزمان پر از هیجان هستند؛ به شکلی که به تعبیر یکی از جوانان خراسانی که غرق شده اما توسط همین ناجیان غریق، به زندگی برگشت، با دیدن آبی دریا مسحور می شوند و ناخواسته به سمت دریا می فرایند و زمانی به خود می آیند که در حال غرق شدن در میان امواج کوبنده هستند.

اگر مازندران، دریا نداشت و اگر هر ساله پذیرای میلیون ها مسافر نبود، اهمیت این هیأت مانند سایر هیأت های ورزشی بود اما با توجه به این که صیانت از جان مسافرانی که به مناطق ساحلی می فرایند و در محدوده طرح دریا شنا می نمایند، تکلیف خطیری است که بر دوش ناجیان جوان قرار داده شده و هر گونه کوتاهی در این بخش، نام استان را در سراسر کشور بر سر زبان می اندازد، باید گفت این هیأت یک هیأت مهم و محوری است و نباید از آن غافل شد.

نقش ناجیان غریق در کاهش تلفات انسانی سواحل دریا در بهار و تابستان بر کسی پوشیده نیست، افرادی که با تکیه بر فن و مهارتی که دارند، جان خود را به خطر می اندازند تا خانواده ای از سواحل مازندران، خاطره تلخ با خود نبرد یا حضور نوجوانان و جوانان در آب این مایه حیات، با خطر مرگ و خاطره ناگوار پیوند نخورد.

*همین مبلغ حقوق ناچیز پس از ماه ها تأخیر پرداخت می گردد

یکی از ناجیان غریق که خود را صیاد معرفی کرد به خبرنگار خبرنگاران مازندران گفت: به علت ممنوعیت صید در فصل گرما و همچنین به دلیل این که ما همه متأهل و عیالوار و البته دریادیده هستیم، به عنوان نجات غریق مشغول کار می شویم و ماهانه حدود 1 میلیون و پانصد تومان حقوق می گیریم اما همین مبلغ ناچیز را با چندماه تأخیر پرداخت می نمایند.

وی اضافه نمود: متاسفانه ما ناجیان که عمدتاً متأهل و دارای خانواده هستیم، هرساله برای دریافت حق الزحمه خود که مبلغ چشمگیری هم نیست حیران و منتظر می مانیم به گونه ای که در امسال، ماه ها بعد از سرانجام مأموریت خود و در روزهای منتهی به نوروز پیروز به دریافت همه حقوق و دستمزد خود شدیم.

* تعداد غریق را از 250 نفر در سال به 30 نفر رساندیم!

نقی کریمیان که سال ها در این هیأت فعالیت داشت و در آخرین انتخابات نیز رییس هیأت نجات غریق و غواصی مازندران شد در این زمینه به خبرنگار خبرنگاران مازندران گفت: مازندران حدود 476 کیلومتر ساحل دارد و بالغ بر 420 نقطه حادثه خیز در امتداد سواحل مازندران شناسایی شد ضمن اینکه 97 طرح دریا داریم که حدود 500 نیروی نجات غریق ما در داخل طرح فعال هستند و حدود 1000 نیرو را استانداری مستقیماً در نوار ساحلی به کار می گیرد و بعضی سازمان ها، نهادها و بخش دولتی نیز حدود 700 نیرو شامل قایقرانان و جت رانان را نیز در سواحل به کار می گیرند در مجموع حدود 2200 نیرو در طول تابستان در این بخش فعالیت دارند.

رییس هیأت نجات غریق مازندران ادامه داد: مازندران بیش از 3 میلیون و 200 هزار نفر جمعیت دارد اما سالانه بالغ بر 45 میلیون مسافر وارد استان می شوند که کنترل آن سخت است اما با وجود این حجم از مسافران، از سال 93 تا امروز آمار غریق را از 250 تن به 30 تن کاهش دادیم و این خود به خوبی گواه ضرورت حضور نیروهای نجات غریق است.

وی همچنین گفت: برای کنترل این حجم از مسافران ما احتیاج به تجهیزات دریایی و ادوات مدرن مانند جت، قایق تندرو و بی سیم داریم و با وجود این ادوات، ما در کارمان پیروز تر هستیم و با توجه به حضور میلیونی شهفرایندانی از سایر استان ها، نجات غریق احتیاج به بودجه ملی دارد و با بودجه استانی امکان کنترل بر این حجم از مسافران در سواحل نداریم.

کریمیان از اداره کل ورزش و جوانان، استاندار مازندران و نمایندگان خواست برای ساماندهی این بخش و کنترل سوحل، باید به فکر بودجه ملی باشند و تأکید کرد: با ارقام استانی به جایی نمی رسیم به ویژه این که موضوع طرح دریا در اختیار وزارت کشور است و اگر مدیران استانی دست در دست هم دهند می توانند وزیر را در مورد اعتبار ملی متقاعد نمایند.

رییس هیأت نجات غریق استان مازندران در ادامه گفت: موضوع تأخیر در حقوق ناجیان غریق و رقم پایین حقوق آنان نیز به همین دلیل است که از اعتبارات استانی به این کار اختصاص می دهند و اعتبارات استانی هم پایین است و کفاف احتیاج چنین طرح مهمی را نمی دهد و این عزم مدیران کشوری را طلب می نماید که برای این کار اعتبار تخصیص یابد.

کریمیان در ادامه اضافه نمود: معمولاً برای پرداخت حقوق ناجیان نیز استاندار شخصاً ورود و اعمال نفوذ و در واقع هزار فرایند اداری را طی می نماید تا حقوق این بندگان خدا را تأمین کند و بعد از آن هم باید به نهادهای نظارتی شرح بدهند که این پول از کجا تأمین شد.

رییس هیأت نجات غریق استان گفت: تنها راه ساماندهی سواحل و حل مشکل نجات غریق پرداخت به موقع حقوق و مزایای این عزیزان است چون ناجیان اگر بدانند حقوق خود را سرانجام ماه دریافت می نمایند هم با جان و دل کار می نمایند و هم تجهیزات خصوصی خودشان را به سواحل می آورند تا به سرعت و دقت کار نجات یاری کند.

* احتیاج به اعتبار ملی برای حق الزحمه ناجیان غریق داریم

علی رجبی مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مازندران نیز در همین رابطه به خبرنگاران مازندران گفت: ضمن قدردانی از کوشش این فرشتگان نجات، خوشبختانه مطالبات 4 ماهه ناجیان غریق استان در سال 99 به طور کامل پرداخت شد اما شاهد نوعی بی نظمی در تخصیص اعتبار برای حق الزحمه ناجیان غریق هستیم که باید اصلاح گردد.

رجبی در ادامه اضافه نمود: یکی از مسائل ما در این بخش این است که در سال های قبل، حق الزحمه ناجیان توسط اداره کل ورزش و جوانان پرداخت می شد، دو سال قبل توسط هلال احمر استان پرداخت شد و سال قبل مستقیماً دفتر اجتماعی استانداری مازندران پرداخت کرد و این سازوکار باید اصلاح گردد و با توجه به این که ناجیان غریق تحت نظارت هیأت نجات غریق استان و ورزش و جوانان هستند، حق الزحمه آنان نیز از این راستا باید پرداخت گردد اما این اداره کل اعتباری برای این کار ندارد و ما نیز به رغم این که سازمان عمران و دریا را مصوب کردیم اما راه اندازی نشد و کارهای این بخش نیز مانند سابق انجام می گردد و ازجمله حق الزحمه ناجیان نیز از منابع مختلف تأمین می گردد.

وی در ادامه گفت: سال گذشته که فعالیت خود را در این صندلی آغاز کردم طرحی نوشتم و به معاونت سیاسی استاندار ارائه دادم تا این حوزه ساماندهی گردد و امیدواریم تا سال آینده، این طرح به اجرا برسد ضمن این که در تابستان گذشته به دلیل مسائل کرونا، نه اعتباری داشتیم و نه مجریان طرح دریا حضور داشتند که بخشی از این رقم را از مجریان طرح بگیریم و همین موجب شد تمام اعتبار را خودمان با ورود استاندار از منابع مختلف تأمین کردیم.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری مازندران همچنین گفت: حضور ناجیان در ساحل دریا لازم است و کاری که این عزیزان انجام می دهند کمتر از مدافعان سلامت نیست به شکلی که سال قبل ناجیان غریق بیش از 600 نفر را نجات دادند که بیش از 80 نفر از آنان توسط اورژانس به آی سی یو رفتند، یعنی اگر چند ثانیه عملیات نجات با تأخیر صورت می گرفت، غریق جان خود را از دست می داد.

رجبی به خدمات رسانی ناجیان به مردم سراسر کشور اشاره و گفت: ناجیان غریق در آفتاب سوزان در ساحل داغ حضور دارند تا کسی از مسافرانی که به استان آمد، دچار مشکل نگردد پس در این زمینه به یک اعتبار ملی احتیاج داریم و من شخصاً این موضوع را به همه از مدیران و نمایندگان گفتم و تقاضا کردیم یک اعتبار ویژه کشوری برای این کار در نظر بگیرند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری مازندران گفت: این موضوعات را به اطلاع وزیر کشور هم رسانده ایم اما تحقق این امر به همکاری جمعی مدیران و نمایندگان استان دارد و اگر این اتفاق بیفتد و اعتبار ملی برای حق الزحمه ناجیان و تأمین تجهیزات مدرن برای این بخش تعریف گردد، مشکل ناجیان غریق برای همواره حل خواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1573

به "نجات ناجیان غریق نیازمند اعتبار ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نجات ناجیان غریق نیازمند اعتبار ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید