هنرمندان برتر صنایع دستی استان سمنان تجلیل شدند

به گزارش مجله جگوار، در مراسمی به مناسبت گرامیداشت روز جهانی و هفته صنایع دستی، هنرمندان برتر صنایع دستی استان سمنان تجلیل شدند.

هنرمندان برتر صنایع دستی استان سمنان تجلیل شدند

به گزارش مجله جگوار به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، در این مراسم که در محل هتل سنگسر برگزار گردید، هشت هنرمند برتر استان سمنان شامل خانمها فاطمه صادقی، مریم زمانی، طیبه قاسمیان، صفیه مونسان، مریم پارسایی، سیده فاطمه خادمیان و آقایان فتح الله زیارتی و مسعود مومنی تجلیل شدند.

مهدی جمال مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان در این مراسم گفت: اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان در زمینه مشاغل خانگی 12 درصد بیش از تعهد خود عمل نموده است.

جمال با بیان اینکه در سال رونق فراوری زمینه رونق بیش از پیش صنایع دستی استان فراهم می گردد، اضافه کرد: یکی از برنامه های مهم این اداره کل حضور در بازارهای داخلی و خارجی صنایع دستی است.

غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: اصلی ترین دلیل مهاجرت روستاییان به شهرها مشکل اشتغال است و با ترویج صنایع دستی میتوان زمینه مهاجرت معکوس به روستاها را فراهم کرد.

کاتب اضافه کرد: ایران در زمینه صنایع دستی در ردیف سه کشور برتر جهان واقع شده است و استان سمنان نیز می تواند در زمینه معرفی شهر و روستای جهانی صنایع دستی مطرح باشد.

حسن ارگی، فرماندار شهرستان مهدیشهر نیز در این مراسم گفت: صنایع دستی به عنوان یک عامل اثرگذار زمینه ساز توسعه مالی و مصداق واقعی اقتصاد مقاومتی است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان نیز در مراسم گرامیداشت هفته صنایع دستی گفت: فراوریات هنرمندان صنایع دستی باید مالی و کاربردی باشد.

اسماعیل غنیان اضافه کرد: اولویت مشاغل خانگی در استان سمنان از نیمه سال گذشته تا کنون در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ارشاد است و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان حامی و پشتیبان مشاغل خانگی است.

او گفت: سال جاری تفاهم نامه حمایت از مشاغل خانگی با میراث فرهنگی منعقد شده است.

پازوکی هنرمند پیشکسوت صنایع دستی استان سمنان در مراسم گرامیداشت هفته صنایع دستی گفت: هنرمندان صنایع دستی می توانند در کارگروه های تخصصی به عنوان اتاق فکر در کنار استاندار سمنان باشند.

پنج هزار و 423 هنرمند در استان سمنان فعالیت دارند.

سفال و سرامیک، گلیم­بافی، منبت و معرق چوب، گوهر تراشی، زیور آلات سنتی، چاپ قلمکار، نساجی سنتی، سوزن دوزی سنتی، نمدمالی، قلمزنی، حوله بافی، چرم دست دوز سنتی و ... از مهم ترین رشته های بومی و فعال صنایع دستی استان سمنان است.

بیستم خرداد مصادف با 10 ژوئن به عنوان روز جهانی صنایع دستی نامگذاری شده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 27 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 275

به "هنرمندان برتر صنایع دستی استان سمنان تجلیل شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنرمندان برتر صنایع دستی استان سمنان تجلیل شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید