ورود سازمان سیا و وزارت دادگستری آمریکا به پرونده بن سلمان

به گزارش مجله جگوار، ایسنا نوشت: روزنامه واشنگتن پست گزارش داد، احتمال دارد دولت بایدن در یک شکایت مدنی علیه محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی مداخله کند زیرا نگران است اسرار آمریکا در دادگاه فاش شود.

ورود سازمان سیا و وزارت دادگستری آمریکا به پرونده بن سلمان

به نقل از پایگاه بیزنس اینسایدر، سعود الجبری که سابقا رئیس اطلاعات عربستان بود و در 2017 گریخت، اوت گذشته از ولیعهد سعودی به اتهام اعزام یک تیم قتل برای کشتن او در تورنتو در اکتبر 2018 به دادگاه شکایت کرد.

الجبری که چندین دهه از مقامهای ارشد وزارت کشور عربستان بود، در پی حملات یازده سپتامبر 2001 با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در حوزه ضد ترور همکاری نزدیکی داشت.

وکلای الجبری میگویند که محمد بن سلمان میخواهد موکلشان را بکشد زیرا او به اطلاعات حساسی درباره دولت سعودی و خاندان سلطنتی دسترسی دارد و به محمد بن نایف که در ژوئن 2017 از ولیعهدی عربستان برکنار شد، نزدیک بود.

مایکل کلوگ، وکیل بن سلمان در دسامبر با تنظیم دادخواستی ادعای الجبری را رد کرده و استدلال کرد که ولیعهد سعودی از پیگرد در آمریکا به نام رئیس کشور مصون است. وکلای بن سلمان همچنین الجبری را به سوءاستفاده از برنامه های ضد ترور به منظور اختلاس 3.4 میلیارد دلار از دولت سعودی متهم کردند. الجبری این ادعا را رد کرده است.

براساس گزارش واشنگتن پست، وکلای الجبری برای دفاع از او مقابل این اتهام در دادخواست خودشان به دادگاه گفته اند که ممکن است بررسی فعالیتهای مبارزه با تروریسم و امنیت ملی دولت ایالات متحده لازم باشد.

واشنگتن پست گزارش داد، وزارت دادگستری آمریکا نگران است که با این اقدام اسرار آمریکا افشا شود. یک مقام آمریکایی به واشنگتن پست گفت، سیا هم در حال بررسی این موضوع است.

پایگاه بیزنس اینسایدر با وزارت دادگستری آمریکا و سیا برای اظهارنظر تماس گرفت. وکلای الجبری پاسخی ندادند. وکلای محمد بن سلمان هم هنوز واکنشی نداشته اند.

واشنگتن پست گزارش داد که در تاریخ 26 آوریل وزارت دادگستری آمریکا سندی را به دادگاه فدرال ماساچوست ارائه داد مبنی بر اینکه با توجه به قصد الجبری برای توصیف اطلاعات مربوط به فعالیتهای امنیت ملی ادعا شده در حال بررسی این پرونده است. بر این اساس، دولت در حال بررسی است که آیا مشارکت داشته باشد و در آن صورت، چگونه این اقدام باید انجام شود.

وزارت دادگستری آمریکا در این پرونده اشاره نکرده است که چگونه مداخله خواهد کرد اما واشنگتن پست گزارش داد که این وزارتخانه احتمالا از امتیاز اسرار دولتی استفاده میکند.

طبق این امتیاز، وزارت دادگستری آمریکا در صورت وجود خطر منطقی درباره اینکه این افشاگری به امنیت ملی آمریکا آسیب بزند مقابل درخواست دادگاه برای افشای اطلاعات می ایستد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1758

به "ورود سازمان سیا و وزارت دادگستری آمریکا به پرونده بن سلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود سازمان سیا و وزارت دادگستری آمریکا به پرونده بن سلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید