پولشویی و فرار مالیاتی به وسیله حساب های اجاره ای ، صداوسیما در خصوص تبعات حقوقی حساب های اجاره ای اطلاع رسانی کند

به گزارش مجله جگوار، عضو کمیسیون مالی مجلس گفت: در صورت نظارت دقیق بر تراکنش های بانکی می توان ضمن جلوگیری از وقوع جرایمی همچون فرار مالیاتی و پولشویی، ذی نفعان اصلی حساب های اجاره ای را شناسایی کرد.

پولشویی و فرار مالیاتی به وسیله حساب های اجاره ای ، صداوسیما در خصوص تبعات حقوقی حساب های اجاره ای اطلاع رسانی کند

سید ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در تبادل نظر با خبرنگار سیاسی خبرنگاران، با بیان اینکه شیوع پدیده حساب های بانکی اجاره ای نگران کننده است، اظهار کرد: اهمال و کم کاری نهاد های نظارتی در برخورد و پیشگیری از اجاره دادن حساب های بانکی، نقش قابل توجهی در شیوع این پدیده داشته است

وی ادامه داد: در گذشته نیز با بعضی معضلات مشابه مانند استفاده از کار ت های بازرگانی اجاره ای روبرو بودیم؛ که در آن مورد نیز دستگاه های ذی صلاح می بایست پس از آنالیز سوابق مربوط به هر فرد و در نظر دریافت اعتبار وی، نسبت به صدور کارت بازرگانی اقدام می کردند اما متاسفانه نظارتی بر این روند وجود نداشته و در نهایت افراد سودجو با پرداخت مبالغ اندک، از اطلاعات هویتی افراد نامطلع در جهت پیشبرد منافع خود بهره می بردند.

لزوم آنالیز تراکنش های بانکی

این نماینده مجلس رصد تراکنش های بانکی را یکی از راه های مؤثر برای مقابله با پدیده حساب های اجاره ای دانست و گفت: هم اکنون آنالیز و رصد گرد ش اقتصادی بخشی از حساب های مشکوک در حال اجرا است و تاکنون چندین پرونده فرار اقتصادیاتی از همین طریق کشف شده که شواهد نشان می دهد متهمان این پرونده ها بدهی سنگینی به سازمان امور اقتصادیاتی داشته اند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن تاکید بر لزوم رعایت قوانین و حقوق مردم در حین مقابله با پدیده حساب های اجاره ای اظهار کرد: در صورت نظارت دقیق بر تراکنش های بانکی می توان ضمن جلوگیری از وقوع جرایمی همچون فراراقتصادیاتی و پولشویی، ذی نفعان اصلی حساب های اجاره ای را شناسایی کرد.

لارگانی ضمن اشاره به اینکه تاکنون مجلس برنامه ای برای مقابله با پدیده حساب های اجاره ای نداشته است، اضافه کرد: برای جلوگیری از این رویه اختلال زا، دولت باید لایحه ای را تقدیم مجلس کند و یا اینکه مجلس طرح خود را به منظور مقابله با این تخلفات که معمولا منجر به فرار اقتصادیاتی و پولشویی می گردد، به تصویب برساند.

مقابله با تبلیغات علنی حساب های اجاره ای

وی با اشاره به نقش صداوسیما و دیگر رسانه های جمعی در جلوگیری از شیوع حساب های اجاره ای اعلام کرد: پخش پیغام ها و هشدار های مکرر به وسیله رسانه های جمعی می تواند فضای عمومی را نسبت به این موضوع روشن کند به طوری که اقشار مختلف جامعه نسبت به تبعات اجاره دادن حساب های بانکی مطلع شده و به راحتی اطلاعات هویتی خود را در اختیار دیگران قرار ندهند.

لارگانی افزایش مسائل معیشتی را یکی از دلایل شیوع حساب های اجاره ای دانست و گفت: همزمان با مقابله قانونی با اجاره کنندگان این حساب ها، باید به وضعیت معیشت عمومی مردم رسیدگی گردد چرا که به طور معمول افرادی که از محرومیت شدید اقتصادی رنج می بردند، در قبال مبالغ بسیار اندک اطلاعات خود را در اختیار سودجویان قرار می دهند.

وی در انتها ضمن تاکید بر لزوم برخورد قاطع با تبلیغات علنی برای اجاره کردن حساب های بانکی گفت: باید با ناشران این آگهی ها در فضای مجازی برخورد کرد، چرا که در صورت ادامه یافتن این روند افراد بیشتری در دام سودجویان گرفتار خواهند شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آبان 1398 بروزرسانی: 30 آبان 1398 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 491

به "پولشویی و فرار مالیاتی به وسیله حساب های اجاره ای ، صداوسیما در خصوص تبعات حقوقی حساب های اجاره ای اطلاع رسانی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پولشویی و فرار مالیاتی به وسیله حساب های اجاره ای ، صداوسیما در خصوص تبعات حقوقی حساب های اجاره ای اطلاع رسانی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید