پیگیری اعتبار برای توسعه زیرساخت نمایشگاه تخصصی صنعتگران در یزد

به گزارش مجله جگوار، ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست آمده، پیگیری اعتبار برای توسعه زیرساخت نمایشگاه تخصصی صنعتگران در یزد صورت می گیرد.

پیگیری اعتبار برای توسعه زیرساخت نمایشگاه تخصصی صنعتگران در یزد

نمایشگاه ها یکی از مهمترین زیرساخت های توسعه استان ها بشمار می فرایند و درگاهی برای معرفی، تبلیغات و عرضه داشته ها و فراوریات هر استان در گستره ملی و بین المللی هستند. یزد یکی از استان های کشور با جایگاهی بالا در حوزه های صنعت و معدن و فراوری خصوصا در مباحث کشت های گلخانه ای و بعلاوه عرصه صنایع دستی و گردشگری است که قابلیت های گسترده این استان در بستر نبود و تکمیل نشدن زیرساخت نمایشگاه ها بطور شایسته ای معرفی نشده است. البته بخش خصوصی قوی و متخصص یزد در عرصه نمایشگاهی هم ورود نموده و امروز ابرطرح هایی مانند ایجاد نمایشگاه های عظیم بین المللی احتیاجمند حمایت و سرمایه قابل توجهی خصوصا از سوی دولتهاست.

خبر تشکیل فراکسیون زیرساخت های فرهنگی، سیاحتی، گردشگری و نمایشگاهی در مجلس شورای اسلامی حوالی اسفند سال گذشته اعلام شد که در آن موضوع شناسایی فعالیت های نمایشگاهی به اسم صنعت و لزوم حمایت قاطع از صنعت نمایشگاهی کشور یکی از ادله ایجاد این فراکسیون بشمار می رفت. با هاجر چنارانی، مسئول این فراکسیون که در یزد حاضر و دیدارهایی را به همراه اعضای هیات مدیره فراکسیون با بخش های فرهنگی، گردشگری، شهری و نمایشگاهی تدارک دیده بودند، به گفت و گو پیرامون پیگیری اعتبار برای توسعه زیرساخت نمایشگاه تخصصی صنعتگران در یزد نشستیم.

طرح هایی که به وسیله فراکسیون اعلام و منجر به تصویب ایجاد آن در مجلس شده چیست؟

فراکسیون هنوز جز فراکسیون هایی است که نمیتوان آن را نوپا دانست، چرا که حدود یک سال و نیم از تشکیل آن می گذرد اما فراکسیون احتیاجمند تعاملی بین صنتعگران و بانیان نمایشگاه ها و فعالان عرصه های گردشگری است تا بتواند مسائل را احصا نموده و در برنامه هفتم اقداماتی را انجام دهد و بعلاوه ما بتوانیم در قالب طرحی کارشناسی شده به مجلس ارائه دهیم.

از اولویت ها و برنامه های فراکسیون و اهدافش چیست؟

هدف اصلی که برای فراکسیون زیرساخت تعریف شده مربوط به بعد از ارتقای وزارت گردشگری از سازمان به وزارت در مجلس دهم است چرا که ما باید امروز از نفت گذر کنیم.

ما کشوری هستیم که اقتصاد تک بعدی داشته و باید از آن گذر کند و به همه مقیاس های گردشگری مانند گردشگری مذهبی، درمانی و ... بپردازد از طرفی در جهان اقتصادهای بسیاری وجود دارد و ما باید نسبت به بقیه اقتصادها به این مسئله توجه کنیم که اگر به اندازه کمی سرمایه گذاری کنیم، عایدی پایدار بیشتری خواهیم داشت.

ما برای حفظ داشته های فرهنگی خود از گذشته تا به امروز بدنبال دروازه هایی می گشتیم که این موارد را به جهان انتقال دهیم و متوجه شدیم که نمایشگاه ها در این حوزه حرف زیادی برای گفتن دارد و تنها حوزه ای است که در مجلس به آن توجهی نشده است.

لذا در راستای توسعه فرهنگی و حفظ ماحصل فرهنگ دیروز و امروز خود و عرضه آن به جهان در راستای زیرساخت ها باید ببینیم که قانون جدیدی برای تدوین احتیاج هست یا نه البته قوانین گذشته را هم در صورت احتیاج هب اصلاح و تجدید نظر آنالیز می کنیم.

موازی کاری در این حوزه زیاد است و بسیاری از نهادها و وزارتخانه ها در حوزه گردشگری و نمایشگاه های کشور اعتباراتی دارند که باید بر این اعتبارات نظارت کنیم که کجا می رود و چه می گردد به همین دلیل مجلس یازدهم در قالب این فراکسیون فعالیتش را آغاز نموده و امیدواریم بتوانیم در راستای توسعه این زیرساخت ها اقدام کنیم و در برنامه هفتم که پیشرو است را مد نظر قرار داده و برای برطرف مسائل به سراغ آن برویم.

یزد مشکل بودجه در خصوص طرح های کلان دارد، چقدر می توانیم به فراکسیون خصوصا در خصوص اعتباراتی برای نمایشگاه یزد امیدوار باشیم؟

در همین جلسه ای که داشتیم کوششمان را می کنیم که با صنعتگران یزد ارتباط بگیریم و نمایشگاهی منحصرا به وسیله صنعتگران ایجاد گردد که در حال حاضر هم انحصار این مقوله برای یزد است پس بصورت پایلوت در راستای چگونگی عمل به قانون های نمایشگاهی این مقوله را باید در یزد پیاده کنیم.

یکی از موارد دیگر هم که مورد توجه واقع شده است بحث صنعت نساجی یزد است که در کنار صنعت بلوچ دوزی که قبلا در کشور معرفی شده اهمیت زیادی دارد و باید آن را جدی گرفته و در این راستا اقدام کنیم چرا که صنایع دستی اهمیت زیادی دارد.

در خصوص بافت تاریخی یزد و تخصیص ردیف بودجه ای خاص چقدر می توانیم به یاری فراکسیون امیدوار باشیم؟

گویا در خصوص اقدامات عمرانی کشور اعتباراتی بوده که تخصیص نیافته و این خصوص هم اعتبارات ضعیف بوده است اما بافت تاریخی یزد تنها درگاه ورودی ما به جهانست و ارز اوری ناشی از آن هم صرفا برای یزد نیست و برای تمام ایران محسوب می گردد و ما هر کجا باشیم دلمان برای این خاک می سوزد و برای آن کوشش کنیم لذا این مقوله را هم در کنار اعتباری برای نمایشگاه یزد، قطعا پیگیری می کنیم.

قبلا هم یکبار دیگر به یزد آمده ام و از نزدیک با این مردمان آشنا شده ام... اینها جملاتی است که رئیس این فراکسیون در تعریف یزد در بعضی از جلساتش در این استان مطرح می نماید، او که این بار هم تجربه سفر به یزد را دارد شاید بتواند نه در قالب یک فرد حقوقی، بلکه در قالب یک فرد حقیقی از یزد و جالب توجه ترین چیزهایی که در این سفر دیده است، حرف بزند، لذا در خصوص تجربه هایش از یزد پرسیدیم.

شما در صحبت هایتان به سفری قبلا به یزد اشاره کردید، فکر می کنید تفاوت های یزد امروز با یزدی که قبلا آمدید چه بوده است؟

کارشناسان میراث و افرادی که بتوانند فرهنگ گذشته ما را ارائه دهند محدود هستند و من اینبار با مدیران و دغدغمندان این شهر همراه بودم که داشته های یزد را به خوبی می شناسند.

این اطلاعاتی که امروز در خصوص یزد گرفتم منجر شده که به مردم یزد احسنت بگویم خصوصا شورای شهر یزد که از نظر بار علمی و تجربی بسیار بالا بودند.

اگر بخواهید یزد را معرفی کنید چه می گویید؟

آنچه جالب بود آن بود که با توجه به تورمی که داریم انصاف در فروشندگی یزدی ها وجود داشت بطوریکه بعد از این انصاف، تخفیف هم ندادند ولی برآورد قیمت ها را داشتم بطوریکه می دانستم دسترنج مردم دیار خودم را به قیمتی منصفانه می خرم.

این منطقه گرم است و مردمانی خونگرمتر دارد و ما معمولا آپارتمان ها و خانه هایی داریم که مانند قوطی های کبریت هستند اما اینجا شهر نفس می کشد و من این بار خاص تر دیدم نکات جالب دیگر که توجهم را جلب کرد کوشش و زحمت برای فضای سبز بود تا هر ساله این درختان سرسبز و تازه بمانند لذا باید برای مسائلی مانند آب شرب پایدار یزد و ... کوشش کنیم و ما هم در کنار شورا و نمایندگان محترم یزد پیگیری خواهیم کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 25 شهریور 1400 بروزرسانی: 25 شهریور 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1827

به "پیگیری اعتبار برای توسعه زیرساخت نمایشگاه تخصصی صنعتگران در یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیگیری اعتبار برای توسعه زیرساخت نمایشگاه تخصصی صنعتگران در یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید