چین در واکنش به اظهارات پمپئو: مستکبران به زباله دانی تاریخ خواهد پیوست

به گزارش مجله جگوار، هر کس از موضع بالا و با ارعاب و تهدید با مردم چین روبرو گردد در نهایت به زباله دانی تاریخ خواهد پیوست.

چین در واکنش به اظهارات پمپئو: مستکبران به زباله دانی تاریخ خواهد پیوست

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

چین اظهارات مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا درباره واقعه میدان تیان آن من و سرکوب مخالفان در این کشور را محکوم کرد و آن را برآمده از رویکردی استکباری خواند.

سخنگوی سفارت چین در واشنگتن روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای موضع وزیر خارجه آمریکا را توهینی به مردم کشورش توصیف و آنرا نقض آشکار حقوق بین الملل و قوانینی تلقی کرد که پاینه و بنیان روابط بین کشورها را تشکیل می دهند.

در این بیانیه ضمن ابراز نارضایتی شدید و مخالفت قاطعانه با اظهارات روز دوشنبه مایک پمپئو در مورد وقایع تیان آن من و روند پیشرفت تحولات داخلی در این کشور از سی سال گذشته تا کنون این موضع گیری از سوی وزیر خارجه آمریکا به عنوان رویکردی جانبدارانه و مستکبرانه قلمداد و محکوم شده است.

سخنگوی سفارت چین در واشنگتن در ادامه می افزاید: هر کس از موضع بالا و با ارعاب و تهدید با مردم چین رفتار کند در نهایت به زباله دانی تاریخ خواهد پیوست.

در بیانیه این دیپلمات بلند پایه چینی همچنین تاکید شده است: مایک پمپئو به بهانه دفاع از حقوق بشر مطالبی منتشر نموده که مداخله آشکار در امور داخلی چین محسوب می گردد. این اظهارات در واقع حمله به نظام حاکم و به چالش کشیدن سیاست داخلی و خارجی چین تلقی می گردد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای ضمن یادآوری بزرگداشت وقایع سی سال گذشته در میدان تیان آن من از افرادی که در این رویداد تاریخی شرکت داشتند به عنوان قهرمانان خلق چین نام برد و تاکید نمود که این افراد برای مطالبه حقوق بنیادین خود به صحنه آمده بودند.

در این بیانیه تصریح شده بود: ایالات متحده در دهه های پس از این واقعه امیدوار بود که انطباق چین با قواعد جامعه بین الملل به ایجاد فضایی باز و همراه با تحمل بیشتر ایده های مخالف منجر گردد اما این امید در واقع بی ثمر و بی نتیجه بوده است. چین با یک حزب واحد سیاسی هیچگونه مخالفتی را تحمل نمی نماید وهر بار تنها در جهت منافع حزبی و نقض حقوق انسانی اقدام می نماید.

این بیانیه در سی امین سالگرد سرکوب معترضان به حکومت چین و هوداران دمکراسی در میدان تیان آن من منتشر شده است. سازمان ها و نهادهای بین المللی و حقوق بشری شمار کشته شدگان این وقایع را که اغلب آنها از افراد طبقه کارگر و دانشجو بوده اند چند هزار نفر تخمین زده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 573

به "چین در واکنش به اظهارات پمپئو: مستکبران به زباله دانی تاریخ خواهد پیوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین در واکنش به اظهارات پمپئو: مستکبران به زباله دانی تاریخ خواهد پیوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید