کمیسیون بلاکچین مخالفت خود با تعرفه برق رمزارزها را اعلام نمود

به گزارش مجله جگوار، اعضای کمیسیون بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور خواستار شفاف سازی تعرفه برق استخراج ارز دیجیتال (ماینینگ) از سوی وزارت نیرو شدند.

کمیسیون بلاکچین مخالفت خود با تعرفه برق رمزارزها را اعلام نمود

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

در این باره محمدباقر اثنی عشری رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با انتقاد از عملکرد دولت در برخورد با بخش خصوصی به مصوبه هیئت وزیران در تاریخ 17 شهریور ماه سال جاری اشاره نمود و گفت: در این مصوبه که به امضای معاون اول رئیس جمهوری رسیده تاکید شده که دولت باید از نظر بخش خصوصی برای تدوین مقررات خود بهره گیرد، اما متاسفانه این اتفاق نمی افتد.

وی با بیان اینکه در زمینه تصمیم گیری مشخص تعرفه برق برای استخراج رمزارز نیز از نظر فعالان بخش خصوصی استفاده ننموده اند و آن را در نظر نگرفته اند، گفت: سیستم های دولتی همواره در تدوین قوانین و مقررات با مشکل روبرو هستند. وقتی استارت آپ ها آمدند دولت نتوانست در آن زمینه تصمیم درستی بگیرد و این برخورد درباره رمزارز و استخراج آن نیز ادامه داشت. همچنان که هنوز نیز دولت در خصوص پیغام رسان ها به جمع بندی نرسیده است.

افشین عاشوری رئیس کمیسیون بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور نیز در این باره گفت: دولت در تاریخ 13 مرداد مصوبه ای داشت که در آن استخراج رمزارز را صنعت شناخت اما با مشخص تعرفه برق ویژه برای آن، این صنعت را در نطفه خفه کرد.

وی با بیان اینکه اگر امکان استخراج رمز ارز در کشور فراهم گردد، این صنعت به سادگی می تواند برای کشور ارزآوری کند، گفت: با تعرفه کنونی برق استخراج ارز دیجیتال، امکان فعالیت برای ماینرها وجود ندارد و تعداد زیادی از فعالان این حوزه که علاقه مند به فعالیت قانونی هستند پس از اعلام تعرفه برق، دستگاه های خود را خاموش نموده اند.

به گفته عاشوری، بیش از هزار مجوز در سراسر کشور از سوی وزات صمت برای فعالان این حوزه صادر شده اما مشکل اینجا است که آنان نتوانسته اند فعالیت نمایند و با این تعرفه برق، علاقه و انگیزه ای برای فعالیت قانونی ندارند.

در همین حال امیرحسین سعیدی نائینی عضو کمیسیون بلاکچین سازمان نصر نیز با تاکید بر اینکه اگر استخراج رمزارز صنعت است باید با نرخ صنعتی نیز تعرفه آن محاسبه گردد، گفت: باید نرخ و تعرفه برق برای صنعت شفاف باشد، در غیر این صورت فساد زا است. هم اکنون تعرفه برقی که برای صنعت ماینینگ در نظر گرفته شده به ازای هر کیلو وات 975 تومان است که البته به گفته وزیر نیرو باید در 8 ماه از سال این رقم را تقسیم بر دو و در 4 ماه از سال این رقم را ضرب در 2 کنیم.

وی گفته های خود به تعرفه درنظر گرفته شده برای گاز نیز انتقاد کرد و گفت: زمانی که فعالان این صنعت تصمیم گرفتند که برای فعالیت خود نیروگاه گازی بزنند و برق فراوری نمایند اعلام شد که اگر برق را به شبکه تحویل ندهند این تعرفه گازی که در اختیار آنها قرار خواهد گرفت 2 هزار و 80 تومان خواهد بود.

عباس آشتیانی عضو کمیسیون بلاک چین نیز گفت: ما می خواهیم دولت و وزارت نیرو همان رفتاری که با دست اندرکاران مزرعه استخراج رمزارز در رفسنجان دارند را با سایر فعالان این حوزه نیز انجام دهند. از وزارت نیرو می خواهیم که تعرفه برق دریافتی از آنان را شفاف اعلام و قبض برقی نیز که برای آنان صادر می گردد را منتشر کند. دولت نباید رفتار دوگانه در این زمینه داشته باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 650

به "کمیسیون بلاکچین مخالفت خود با تعرفه برق رمزارزها را اعلام نمود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمیسیون بلاکچین مخالفت خود با تعرفه برق رمزارزها را اعلام نمود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید