گرانی مسکن خط فقر در شهرهای بزرگ را بیشتر کرد

مرکز پژوهش های مجلس در گزارش خود از رشد 25 درصدی خط فقر تابستان 97 نسبت به تابستان 96 خبر داده است؛ امری که یک اقتصاددان علت اصلی افزایش آن در شهرهای بزرگ را گران شدن مسکن در ماه های گذشته ارزیابی می نماید.

گرانی مسکن خط فقر در شهرهای بزرگ را بیشتر کرد

به گزارش خبرنگاران، مرکز پژوهش های مجلس گزارشی را از وضعیت فقر مطلق در شش ماهه اول سال 1397 ارائه نموده است که در آن از رشد 25 درصدی خط فقر تابستان 97 نسبت به تابستان 96 خبر داده و آورده است که در بهترین حالت درآمدهای خانوار در تابستان 1397 نسبت به بهار 1397 ثابت مانده است، خط فقر مطلق برای یک خانوار چهار نفره در شهرستان تهران، 300 هزار تومان افزایش یافته است. این رقم برای فقرا رقم قابل ملاحظه ای است و لزوم توجه به سیاست های حمایتی را می رساند.

این مرکز همچنین گزارشی را درباره میزان خط فقر و تغییرات آن در سال 1395 تا منتشر نموده است که بر اساس آن حدود 65 درصد خانوارهای مناطق روستایی در سه استان سیستان وبلوچستان، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد دارای فقر غذایی هستند.

در سال 1395 حدود 15 درصد جمعیت شهری و 12 درصد جمعیت روستایی زیر خط فقر مطلق قرار داشته اند. در این سال استان های سیستان و بلوچستان (38.3 درصد)، کرمان (32.9 درصد)، گلستان (30.7 درصد)، قم (29.9 درصد)، و هرمزگان (22.1 درصد) بالاترین میزان جمعیت زیر خط فقر مطلق را دارند.

در این بین، جمعیت زیر خط فقر در مناطق روستایی (35.5 درصد) استان کرمان بیش از مناطق شهری (31 درصد) است و در سایر این استان ها، فقر مطلق در بین خانوارهای مناطق شهری بیش از مناطق روستایی شیوع دارد.

در این گزارش، مناطق شهری کشور در چهار خوشه و مناطق روستایی نیز در پنج خوشه دسته بندی شده اند و برای هر خوشه، خط فقر جداگانه محاسبه شده است. براین اساس، ابتدا خط فقر سرانه (به ازای هر نفر) در خوشه های مختلف محاسبه شده و عدد به دست آمده در 2.7 ضرب شده است تا خط فقر مطلق برای یک خانوار چهار نفره به دست آید.

خط فقر مطلق ماهانه در مناطق شهری برای خوشۀ اول یک میلیون و 109 هزار تومان، برای خوشۀ دوم 983 هزار تومان، برای خوشۀ سوم یک میلیون و 365 هزار تومان، و برای خوشۀ چهارم دو میلیون و 76 هزار تومان محاسبه شده است. خط فقر مطلق خانوار در مناطق روستایی نیز برای خوشه های اول تا پنجم بین 543 هزار تومان تا یک میلیون 167 هزار تومان متفاوت است.

در این رابطه جعفر خیرخواهان - عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد - در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به تفاوت افزایش 300 هزار تومانی خط فقر در شهرهای بزرگ، به تفاوت اندازه خط فقر در شهرها و روستاها هم اشاره نمود و گفت: اصلی ترین عامل این تفاوت مساله مسکن است که در شهرهای بزرگ سهم بسیار بالایی را به خود اختصاص داده است اما هزینه این مقوله در روستاها عملا نزدیک به صفراست. افزایش قیمت مسکن یکی از علل اصلی افزایش درصد شهروندان زیر خط فقر در شهرهای بزرگ بوده است.

او همچنین با اشاره به اثرگذاری مستقیم تورم بر تحرک خط فقر ادامه داد: آن چیزی که باعث شده خط فقر بالاتراز سال های گذشته باشد، افزایش هزینه های زندگی در یک سال گذشته و مخصوصا 9 ماه گذشته است. واقعیت این است که در شرایط تورمی طبقات ضعیف تر بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند و درصد بیشتری هم به زیر خط فقر کشیده می شوند.

خیرخواهان در ادامه با ارائه تعریفی از فقر مطلق، آن را عدم توانایی خانوارها در تامین نیازهای اساسی خود توصیف کرد و سلامت و خدمات بهداشتی، هزینه های تحصیل، سرپناه و پوشاک را به عنوان اصلی ترین نیازهای انسان برشمرد.

به گزارش خبرنگاران، بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس برای سال 1395، حدود 65 درصد خانوارهای مناطق روستایی در سه استان سیستان وبلوچستان، ایلام، و کهگیلویه وبویراحمد دارای فقر غذایی هستند. در مناطق شهری نیز در خوشه های مختلف بین 30 تا 40 درصد جمعیت کمتر از 2100 کالری در روز مصرف غذایی دارند که اگر در این گزارش، فقر خوراکی و غیرخوراکی از هم تفکیک گردد، شیوع فقر غیر خوراکی کمتر از خوراکی است؛ این نشان می دهد خانوارهای فقیر برای تأمین هزینه های ضروری غیرخوراکی (در همان سطح فقیرانه)، از کیفیت سبد خوراکی خود کم می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1398 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 109

به "گرانی مسکن خط فقر در شهرهای بزرگ را بیشتر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرانی مسکن خط فقر در شهرهای بزرگ را بیشتر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید