9 نکته دربارۀ شوخی جنجالی قاضی زاده هاشمی

به گزارش مجله جگوار، اگر وزیری سال تا سال لام تا کام حرف نزند، هیچکس انتقاد نمی کند اما تا کسی حرف می زند، همه آغاز می نمایند به عیب جویی و این عادت ماست.

9 نکته دربارۀ شوخی جنجالی قاضی زاده هاشمی

به گزارش مجله جگوار، عصر ایران نوشت: ما ایرانی ها خُلقیات جالبی داریم. یکی از این خُلقیات مان این است که دوست داریم فردی را به عرش برسانیم و بعد هم او را به فرش بیاوریم و بر زمین بکوبیم و از این قدرت به خود ببالیم! این که می گویم ما ایرانی ها البته به این معنی نیست که همۀ ما چنین هستیم یا همۀ ممالک را مطالعه نموده و به این نتیجه رسیده ایم ولی نمونه های متعدد می توان به دست داد و شاید یکی از لذت های ما هم باشد.

منحصر به عوام الناس و مردمان عادی هم نیست. در میان اقشار باسواد و اهل مطالعه هم رایج است. مثلا در روزگاری که علی حاتمی فیلم های ماندگاری در سینمای ایران می ساخت، برخی او را به استهزا می گرفتند که بیشتر سمسار و عتیقه باز است تا فیلم ساز؛ حال آن که سینما، فضاسازی و شخصیت پردازی است و درک علی حاتمی از فضاسازی گرد هم آوردن اشیای کهنه و عتیقه است و شخصیت های او ساختگی اند و حتی برای زنده یاد عزت الله انتظامی هم که با گویش خاص خود شناخته می شد، در هزاردستان صدا گذاشت تا مدل خاصی حرف بزند. اما همین علی حاتمی تا ناگهان از میان ما رفت، شد سعدیِ سینمای ایران و تمام نقدها متوقف شد و زبان ها و قلم ها به ستایش او چرخید.

این مقدمه به بهانۀ حاشیه هایی است که برای وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به خاطر یک شوخی با یک هم میهن ساده ایجاد گردیده است.

ممکن است برخی بگویند این شوخی، ساده نبوده و اتفاقا عجیب است اما باز در همین تعبیر هم اصل شوخی بودن و جدی نبودن قضیه پذیرفته گردیده است.

چکیدۀ ماجرا این است که شهروندی مسائل فیزیوتراپی و هزینه های درمان را با وزیر در میان می گذارد و او با خنده پاسخ می دهد: خودت فیزیوتراپی کن! کاری ندارد که! فقط باید بمالی!

حالا موجی از هشتگ های بمال، بمال به سبک بگم، بگم به راه افتاده و اعتراض هایی درگرفته است.

روشن است که این ادبیات، بهداشتی نیست و از هر که سر بزند، از وزیر بهداشت، نباید سر بزند که یک مقام دانشگاهی هم به حساب می آید اما در این قضاوت ها و ملامت ها چند نکته در نظر گرفته نگردیده است:

اول: این که آیا دکتر قاضی زاده هاشمی این صحبت را در یک نشست و کنفرانس رسمی و خبری و در پاسخ به پرسش نمایندۀ یک رسانه بیان نموده یا در حاشیه و در کنار شوخی های دیگر و در گفت وگو با مردم؟ چگونه است که ما حق داریم با او شوخی کنیم، کاریکاتورش را بکشیم و او حق ندارد با هیچ کس شوخی کند و تازه مگر مخاطب خاص و معین او رنجیده که ما کاسۀ داغ تر از آش گردیده ایم؟

دوم: در میان انبوه مدیران نشسته که حاضر به ترک دفتر کار خود هم نیستند، وزیری پیدا گردیده که به جای این که اوقات خود را در ساختمان وزارتخانه در شهرک غرب سپری کند، به متن جامعه می رود و مدام در سفر است و اصطلاحا به مدیریت ایستاده، باور دارد نه نشسته. طبیعی است که مثل خیلی از ما و متناسب با فضاهای متفاوت و متنوع، حرف های مختلفی هم می زند. حالا بیاییم به مدد فناوری های حیرت آور یک جمله را به اصطلاح ما رسانه ای ها بُلد (برجسته) کنیم و روی آن مانور بدهیم و بگوییم: آی توهین شد؟

سوم: جامعۀ ایران به قدر کافی امور مقدس دارد و فیزیوتراپی و شاخه های مختلف پزشکی را نمی توان در زمره مقدسات احصا کرد تا احتیاج باشد فیزیوتراپ های محترم احساس نمایند مقدسات آنها زیر سؤال رفته است. اگر شوخی وزیر عجیب باشد، عجیب تر اما این است که در عمل جراحی زانو که یکی از بهترین جراحان زانوی ایران تنها سه میلیون تومان می گیرد (در مجموع بدون بیمه تکمیلی البته 20 میلیون آب می خورد ولی هزینه های دیگر مربوط به لوازم و وسایل وبیمارستان است) اما پس از عمل یک فیزیوتراپ 10 جلسه و بابت هر جلسه 150 هزار تومان و مجموعا یک و نیم میلیون دریافت کند و در مجموع نصف جراح!

چهارم: قبول کنیم که بعد از خروج ترامپ از برجام و بلبشو شدن اوضاع، فشار روی مدیران ارشد و اجرایی که باید کار نمایند و فقط حرف نمی زنند بسیار زیاد گردیده و با شوخی و طعنه فشار را از روی خود برمی دارند. شک ندارم دو سال پیش بعید بود چنین جمله ای را از دکتر هاشمی بشنویم.

واقعیت عیان و عریان این است که محاسبات به هم خورده و وزیر به جد نگران کمبود داروست و نزدیکان او می دانند که چقدر نگران است و از روی لوطی گری در منصب وزارت باقی مانده وگرنه اگر به کلینیک خود بازگردد، این همه دغدغه نخواهد داشت. همچنین بعید است با این اوضاع طرح تحول سلامت را بتواند با این کیفیت ادامه دهد. از این رو چاره ای ندارد تا این گونه بگوید. همان طور که خود ما به شوخی و در مقابل تنگناهای به وجود آمده شبیه این تعابیر را به کار می بریم.

وقتی افسر هدایت و رانندگی متوقف و جریمه مان می نماید، ابتدا اعتراض می کنیم ولی کار که از کار گذشت و در حال نوشتن جریمه شد لبخند می زنیم و شوخی می کنیم. منتها جنس این شوخی ها متفاوت است و بیشتر تخلیه خشم و نارضایتی است.

وقتی جواد ظریف که با ادبیات دیپلماتیک شناخته می گردد، در برنامه تلویزیونی در پاسخ به این پرسش که چرا کشورهای دیگر این همه در سیاست خارجی اصطکاک و مشکل ندارند، پاسخ می دهد ما خودمان انتخاب کردیم که جور دیگری زندگی کنیم وزیر بهداشت هم طعنه را به شکل دیگری بیان می نماید.

پنجم: این گونه مته به خشخاش گذاشتن ها و مچ گیری ها و افشاگری ها سبب می گردد مقامات ترجیح دهند همان قالب های کلیشه ای را تکرار نمایند؛ کمااین که همه می توانند حدس بزنند، سخنگوی وزارت خارجه چه موضعی می گیرد. هر انتقاد حقوق بشری را تکذیب می نماید و هر اقدام خلاف مصالح را محکوم و آن قدر عبارات تکراری به کار می برد که جذابیت خود را از دست داده. شاید گفته گردد سخنان دکتر قاضی زاده هاشمی از جنس صراحت نیست از سنخ اهانت است. در اهانت اما عنصر تحقیر نهفته و باید دید آیا مخاطب اصلی و آن شهروند تحقیر گردیده یا نه. شاید گفته گردد اما فیزیوتراپ ها احساس تحقیر کردند. در این فقره هم انجمن خودشان موضع گرفته و می گیرد و احتیاجی نیست رسانه ها فیزیوتراپی نمایند!

ششم: اگر قاضی زاده هاشمی در پاسخ می گفت: همه کوشش خود را به کار می بندیم تا مسائل شما را مرتفع کنیم و من به رییس دفتر خود دستور می دهم مورد خاص شما را پیگیری و نتیجه را به من منتقل کند همه احسنت می گفتند و هورا می کشیدند؛ حتی اگر در عمل اتفاقی رخ نمی داد! اما حالا که به صراحت گفته بمال، کاری ندارد صدا ها برخاسته است؛ در حالی که منظور او روشن است. می خواهد بگوید با تشدید تحریم ها ناچاریم به سنت های خودمان بازگردیم و فانتزی کاری شدنی نیست. او هم شوخی می نماید و هم واقعیت عریان وضعیت بهداشت و درمان در فردای کاهش درآمدهای نفتی را ترسیم می نماید. با انگشت دارد ماه را نشان می دهد و همه دارند به انگشت او نگاه می نمایند نه به ماه!

اگر وزیری سال تا سال لام تا کام حرف نزند، هیچکس انتقاد نمی نماید اما تا کسی حرف می زند، همه آغاز می نمایند به عیب جویی و این عادت ماست.

هفتم: از حرف وزیر دفاع نمی کنیم. از اصل علاقه و انگیزه او به سفر به نقاط مختلف اما می توان دفاع کرد، زیرا به او تنها به چشم وزیر بهداشت نگاه نمی نمایند. به عنوان نماینده دولت دیگر مطالبات را هم با او در میان می گذارند. ضمن این که پزشک هم هست. به عبارت دیگر گاه در مقام فرستاده دولت صحبت می نماید و گاه یک پزشک.

هشتم: قاضی زادۀ هاشمی زاده و بالیدۀ خراسان است و خراسانی ها اهل حرف زدن اند تا سکوت. مشهورترین سخنوران ایران هم خراسانی بوده اند. چهره های سیاسی و فرهنگی مختلف با گرایش های متفاوت. در ایران خراسانی ها و مازندرانی ها بیشترین تعداد کلمات را در گفتارهای خود به کار می برند و طبعا هر که بیشتر سخن بگوید، احتمال سرزدن اشتباه هم بیشتر است. اصطلاحا می گویند دیکته ننوشته غلط ندارد!

مرحوم حسن حبیبی که سال 58 سخنگوی شورای انقلاب بود و بعد کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری هم شد، وقتی با همۀ حمایت ها یک دهم بنی صدر هم رأی نیاورد به لاک سکوت رفت و دیگر کمتر حرف می زد. اتفاقا مردم ما مقامات حرف بزن را بیشتر دوست دارند و مهم ترین انتقاد به روحانی هم این بود که چرا حرف نمی زند؟ حالا البته چه بگوید. در این اوضاع که نمی تواند بگوید چه خبر است!

جان کلام این است. با این حجم از هجوم به وزیر بهداشت چهار اتفاق ممکن است رخ دهد. یکی این که عطای وزارت را به لقای آن ببخشد و به حرفه خود بازگردد. دوم این که دور سفر را قلم قرمز بکشد و مثل خیلی های دیگر اوقات خود را به جلسات و کمیسیون ها بگذراند. سوم این که از ملاقات های عمومی بپرهیزد و چهارم هم این که حرف های دیپلماتیک بزند. هیچ یک از اینها اما به نفع مردم نیست.

نهم: شگفت آور این است که ما سابق بر این این همه نازک نارنجی و عیب جو نبودیم. یک ماه بعد از انقلاب، مهندس بازرگان، نخست وزیر دولت موقت در پیغام تلویزیونی گفت: آقا! شما هم ما را کلافه نموده اید با این آب و برق مجانی. هیچکس اما حمل بر جسارت به رهبر فقید انقلاب نکرد. بعد از استعفا در آذر 1358 هم وقتی از او پرسیدند آیا برای ملاقات با آمریکایی ها از امام اجازه گرفته بودید، پاسخ داد: نخست وزیری که بخواهد برای ملاقات سیاسی در چارچوب منافع ملی و احقاق حقوق مردم خود اجازه بگیرد، به درد لای جرز می خورد. ضمن این که نه امام خدای نانموده شاه است و نه من هویدا که احتیاج به کسب اجازه باشد. هیچکس ننوشت که ای وای اهانت و جسارت.

شاید گفته گردد اما همان بازرگان در گفت وگو با شهروندان عادی فروتن بود و احترام می گذاشت و اگر همین وزیر بهداشت در مواجهه با صاحبان قدرت، صراحت به خرج می داد و طعنه می زد، حرفی نبود اما به یک شهروند دردمند و گرفتار طعنه زده. بله، اما اگر خیلی سخت بگیریم او را به دفتر خود در وزارتخانه بازمی گردانیم و از سفر به اقصی نقاط ایران و صراحت، بازمی داریم.

سال ها پیش در آمریکا فردی در حاشیۀ کنفرانسی خود را به احمد شاملو رساند که داشت از آبخوری آب می نوشید و از او پرسید: نظر شما دربارۀ موسیقی ایرانی چیست؟ شاملو موقعیت را برای پاسخ مناسب ندانست ولی سؤال نماینده اصرار کرد و گفت: شخصی است و شاملوی خسته و صریح اللهجه پاسخ داد: رِنگ است و وَنگ! این صوت اما پخش شد و جنجالی به پا کرد. هر چه شاعر می گفت، به طعنه پاسخ داده و حوصله نداشته اما به خرج منتقدان نرفت که نرفت و کار به جایی رسید که محمدرضا لطفی نقد بلندبالایی در مجلۀ آدینه نوشت. حاصل چه شد؟ شاملو هم قلم برداشت و مقاله مشهور موسیقی سیاه را نوشت و موسیقی ایرانی را متهم کرد که در ماتم زدگی ایرانیان نقش دارد.

حالا هم اگر منتقدان دست از سر دکتر قاضی زاده برندارند، شاید او به جای این که بگوید شوخی بوده و جدی نبوده موضع بگیرد و فیزیوتراپ ها را بنوازد. همین را می خواهند؟

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 53

به "9 نکته دربارۀ شوخی جنجالی قاضی زاده هاشمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 نکته دربارۀ شوخی جنجالی قاضی زاده هاشمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید