از سرگیری آزمایشات روی هیدروکسی کلروکین

به گزارش مجله جگوار، پس از تردید محققان در صحت داده های یک پژوهش که در آن نسبت به ضررهای مصرف هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا هشدار داده شده بود، مجله معتبر و تخصصیِ لنست، این مقاله را حذف کرد.

از سرگیری آزمایشات روی هیدروکسی کلروکین

به گزارش خبرنگاران، سازمان دنیای بهداشت (WHO) هم که بر اساس همین تحقیق، مطالعه روی فواید این دارو را متوقف نموده بود از آغاز مجدد آزمایشات و تحقیقات اطلاع داد.

سه نفر از محققانی که روی این مقاله علمی کار نموده بودند به منتقدان گفتند که قادر نیستند صحت ادعاهای خود را اثبات نمایند چرا که شرکت سرجیفیر که سفارش دهنده این تحقیق بود اجازه تحقیق مستقل درباره داده های مورد استناد این پژوهش را نمی دهد.

سپان دسای، مدیرعامل شرکت سرجیفیر که در زمینه سلامت و بهداشت فعالیت می نماید و نام او به عنوان چهارمین تهیه نماینده این تحقیق ذکر شده بود به روزنامه بریتانیایی گاردین گفته که آماده همکاری با محققان مستقل در زمینه این گزارش است اما داده های درخواست شده را تحویل نخواهد داد چرا که این کار نقض توافق نامه های میان شرکت او و مراجعانش و همچنین نقض تعهد محرمانه نگه داشتن این اطلاعات است.

در مقاله ای که با استناد به این تحقیق چند روز پیش در مجله علمی لنست منتشر شد آمده بود که حدود 96 هزار بیمار کرونا در 671 بیمارستان در سراسر دنیا در جمع آوری داده های آن مشارکت داشته اند. در این مقاله ادعا شده بود که 15 هزار بیمار مبتلا به کرونا در جریان این تحقیق دوز هیدروکسی کلروکین یا مشتقات آن همچون کلروکین را به تنهایی یا در ترکیب با داروهای آنتی بیوتیک استفاده نموده بودند.

این مقاله که اکنون صحت آن زیر سوال رفته، مدعی شده بود که نتیجه این تحقیق نشان داده که هیدروکسی کلروکین هیچ فایده ای برای بیماران کووید19 نداشته و حتی خطر بروز عوارضی چون آریتمی ضربان قلب و مرگ را بالا می برد.

مندیپ مهرا، استاد دانشگاه هاروارد که مدیریت این تحقیق را بر عهده داشته و به همراه فرانک راشیتزکا از بیمارستان دانشگاهی زوریخ و امیت پتل از دانشگاه یوتا این مقاله را تهیه نموده بودند با انتشار بیانیه ای گفته اند که آنها برای بازبینی یک نهاد ثالث روی داده های مورد استفاده در این مقاله درخواست نموده بودند اما شرکت سرجیفیر با آنها همکاری ننموده است.

مقالات علمی معمولا پیش از انتشار در مجلات معتبر باید از سوی دیگر محققان و ارزیاب های مستقل بازبینی شوند و روش تحقیق آنها مورد تایید دیگر پژوهشگران و خبرگان قرار گیرد.

با وجود رد اعتبار این پژوهش، هنوز هم بسیاری از دانشمندان و پزشکان نسبت به کارآیی داروی هیدروکسی کلروکین در درمان کرونا تردید دارند.

این دارو برای درمان مالاریا سودمند خوانده شده و حتی برای بیماریهایی چون لوپوس و آرتروز هم توصیه می گردد اما هنوز تحقیق و ارزیابی بالینی درباره سودمندی آن برای بیماران کووید19 قطعی نشده است.

در عین حال نتایج یک تحقیق بالینی در دانشگاه پزشکی مینه سوتا آمریکا نشان داده که هیدروکسی کلروکین برای پیشگیری از کووید 19 موثر نیست.

روز چهارشنبه (سوم ژوئن) سازمان دنیای بهداشت اظهار داشت تحقیق درباره این دارو که در پی انتشار این گزارش متوقف شده بود را از سر خواهد گرفت.

تحقیقات مشابهی نیز هم اکنون در کشورهایی چون سنگال، آمریکا و انگلیس در حال اجرا است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1075

به "از سرگیری آزمایشات روی هیدروکسی کلروکین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از سرگیری آزمایشات روی هیدروکسی کلروکین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید