با شیر خراب و ترش شده چه کنیم ، 9 کاربرد شیر ترشیده

به گزارش مجله جگوار، با شیر خراب و ترش شده چه کنیم؟ احتمالا برای شما هم پیش آمده که بخواهید از شیر بهره ببرید ولی متوجه ترش یا خراب شدن آن شده اید. بنابراین آن را دور ریخته اید تا مبادا سلامتتان به خطر بیفتد. اما شاید جالب باشد بدانید که از این شیرها می توانید به روش های مختلف و برای مصارف گوناگون بهره ببرید. از درست کردن انواع غذا و دسر با شیر گرفته تا برق انداختن ظروف، استفاده از شیر به عنوان ماسک صورت و …، همگی مصارف مختلف شیر خراب و ترشیده هستند. در این مقاله از در به شما موارد استفاده از شیر خراب و ترشیده، دلایل ترش شدن شیر و تفاوت شیر فاسد و ترش را خواهیم گفت.

با شیر خراب و ترش شده چه کنیم ، 9 کاربرد شیر ترشیده

شیر فاسد و ترش چه فرقی با هم دارند؟

با شیر تاریخ مصرف گذشته چه کنیم؟ اگر می خواهید از شیری که تاریخ آن گذشته است، بهره ببرید، باید فرق شیر خراب و ترشیده را بدانید. شیر فاسد یا خراب شده را به هیچ عنوان نباید بهره ببرید چون مصرف شیر فاسد موجب بروز مسائل گوارشی و حتی مسمومیت های غذایی می گردد.

شیر فاسد به خوبی از شیر ترش شده قابل تشخیص است. در صورتی که شیر فاسد گردد، بو و رنگ آن تغییر می نماید. اگر رنگ شیر، رنگی به جز سفید باشد یعنی به سمت کرمی، زرد، سبز یا آبی برود و بوی گندیدگی و تعفن بدهد، به معنی خرابی شیر است و باید آن را دور بریزید. اما اگر شیر ترش شده باشد یا بریده باشد، قابل استفاده است.

در صورت تمایل شما می توانید انواع را به روش های و اینترنتی از فروشگاه های بخرید.

چرا شیر ترشیده می گردد؟

همانطور که گفتیم، ترش شدن شیر با فاسد شدن آن فرق دارد. یعنی اگر شیر دَلَمه بسته یا بریده شده بود، به معنای فاسد شدن آن نیست. دلایل ترش شدن شیر از قرار زیر است:

1- نگهداری از شیر در دمای نامناسب

در شیر مقادیر زیادی باکتری و میکرو ارگانیسم وجود دارند که اگر در دمای مناسب آن را نگهداری نکنید، شیر ترش می گردد و دلمه می بندد. دمای مناسب برای نگهداری شیر، دمای 1 تا 4 درجه سانتی گراد است. اگر شیر به میزان زیاد خریده اید می توانید آن را فریز کنید و در دمای زیر صفر درجه برای مدت طولانی نگه دارید ولی اگر در دمای بالاتر بگذارید، خراب می گردد.

2- ظرف نامناسب

درب بطری شیر باید کاملا کیپ و بدون هیچ منفذ یا روزنی باشد تا میکروب ها به داخل شیر، نفوذ ننمایند.

3- ترکیب شدن با مواد دیگر

اگر به شیر، قاشق یا وسیله ای بزنید که آلوده باشد یا ظرفی که شیر را در آن ریخته اید، از قبل به خوبی شسته نشده و آلودگی و ذرات دیگر به آن چسبیده باشد، باعث فساد و ترشیدگی شیر می گردد.

4- قرار گرفتن در مجاورت مواد غذایی فاسد شده

اگر شیر را در کنار مواد غذایی بگذارید که فاسد شده یا کپک زده اند، احتمال انتشار کپک و ترش شدن شیر بالاتر می رود.

5- مجاورت با نور خورشید

قرار گرفتن شیر در معرض نور خورشید، به خاطر فعال شدن باکتری های شیر و تحریک آنها، به ترش شدن آن منجر می گردد.

6- نجوشاندن شیر به میزان کافی

شیر باید بعد از خریداری شدن (شیرهای محلی و سنتی) به مدت 15 تا 20 دقیقه حرارت ببیند تا باکتری های مضر و فعال آن از بین برود. اگر زمان جوشاندن شیر، کم باشد یا از زمان خریدن شیر تا زمان جوشاندن آن، بیش از 24 ساعت بگذرد، شیر فاسد یا ترش می گردد.

با شیر خراب و ترشیده چه کنیم؟

با شیر ترش شده چه کنیم؟ به اصطلاح عامیانه، شیری که تاریخ آن گذشته باشد، بریده بریده گردد ولی بو و رنگ آن تغییر ننموده باشد، شیر خراب می گویند ولی این شیر فاسد نیست و می توان استفاده های مختلفی از آن کرد. موارد استفاده شیر خراب و ترشیده به قرار زیر است:

1- تهیه نان با شیر ترش شده

یکی از شناخته شده ترین روش های مصرف شیر ترش، استفاده در نان سودا به عنوان مخمر است. این نان در اصل یک نان ایرلندی است. در این نان، خمیر با شیر ترش، کفیر یا ماست تخمیر می گردد. نان سودا بافت بسیار لطیف و طعم خوشمزه ای دارد. در این نان، به خمیر برای نرم شدن، شیر ترش اضافه و ورز داده می گردد تا مواد داخل شیر ترش، عمل کند و خمیر آماده گردد.

2- تهیه پنیر با شیر ترش

یکی دیگر از موارد استفاده از شیر خراب و ترش، است. اگر میزان شیری که دارید و بریده است، به بیش از یک کیلوگرم می رسد، می توانید به ازای هر 1 کیلوگرم شیر، 1 قاشق مرباخوری نمک اضافه کنید. سپس یک پارچه نخی را در یک آبکش بیندازید و شیر را روی آن بریزید.

گوشه های پارچه را گره بزنید تا آب اضافی آن خارج گردد. برای سفت شدن پنیر و چسبیدن ذرات آن به هم، یک جسم سنگین روی پارچه گره زده شده و محتویات داخل آن بگذارید. به مدت 2 تا 3 ساعت صبر کنید تا پنیر سفت گردد. سپس آن را سرو کنید.

3- استفاده به عنوان ماده اصلی صبحانه

برای صبحانه اگر یا درست می کنید، می توانید به جای شیری که در طرز تهیه پنکیک استفاده می کنید، از شیر ترش یا دوغ بهره ببرید. بعلاوه می توانید از شیر معمولی با آبلیمو برای تهیه شیر ترش بهره ببرید. بعد از درست کردن خمیر پنکیک با شیر ترشیده، آن را سرخ کنید. سپس با میوه های دلخواه تازه و عسل، آن را سرو کنید.

، و را به روش های خرید حضوری و اینترنتی از فروشگاه های می توانید تهیه کنید.

4- ترد و مزه دار کردن گوشت

یکی از موارد متداول استفاده از شیر ترشیده، است. مخصوصا اگر بخواهید گوشت قرمز را کبابی کنید، می توانید به مواد مرینیت، به میزان 1 یا 2 قاشق شیر ترش اضافه کنید. بهتر است قسمت های بریده شده شیر را صاف کنید و عصاره آن را در مایه مرینیت گوشت به کار ببرید.

5- درست کردن اسکون با شیر ترش

اسکون یا اسکان، نوعی بیسکویت انگلیسی است که به عنوان صبحانه یا عصرانه سرو می گردد. برای درست کردن خمیر اسکون می توانید از شیر ترش به جای شیر معمولی بهره ببرید و دیگر نیازی به بیکینگ پودر ندارید. استفاده از این شیر، بافت خمیر را سبک و پوک می نماید.

6- درست کردن کیک و مافین

اگر به جای شیر معمولی شیرین، در خمیر یا مایه کیک و مافین های مختلف از شیر ترش بهره ببرید، نه تنها طعم آنها بد نمی گردد بلکه محصول نهایی، ترد و لطیف خواهد شد. می توانید از دستور سرآشپزهای حرفه ای برای تهیه و مافین با شیر ترش بهره ببرید و به روش متفاوت و خاص، کیک و شیرینی خود را بپزید.

7- شیر ترش برای حیوانات خانگی

خوردن شیر ترش، برای حیوانات خانگی و دستگاه گوارش آنها، مسئله ای ایجاد نمی نماید. در کنار آب و غذاهایشان یا در غذاهایی که خودتان برای آنها درست می کنید، می توانید شیر ترش هم اضافه کنید. البته ممکن است بعضی حیوانات خانگی مثل گربه ها به خوردن شیر ترش، علاقه نشان ندهند.

8- شیر ترش برای رشد گیاهان

شیری که ترش شده است، هنوز هم حاوی مواد پروتئینی و مغذی زیادی است و می توانید برای رشد و تقویت گیاهان باغ و باغچه یا گل های گلدان از آن بهره ببرید. در این صورت، شیر را از صافی رد کنید تا قسمت های پنیری آن جدا گردد. سپس از آب شیر، برای آب دادن به گل ها و گیاهان خود بهره ببرید.

9- استفاده از شیر ترش به عنوان ماسک صورت

از شیر ترش به عنوان مایه اصلی ماسک صورت می توانید نهایت بهره را ببرید. شیر ترش، برای رطوبت رسانی به پوست، از بین بردن جای لک و آفتاب سوختگی و از برطرف لکه های ناشی از آکنه، بسیار مناسب است.

علاوه بر این، انواع ماسک با شیر ترش می توانند پوست را سفید، شفاف و درخشان نمایند. ضمناً شیر ترشیده برای پوست های خشک، به عنوان یک ماده رطوبت رسان یا آبرسان عمل نموده و چین و چروک های ریز ناشی از خشکی و پیری پوست را برطرف می نماید.

10- برق انداختن نقره با شیر ترش

فرقی نمی نماید ظروف نقره دارید یا اکسسوری هایی که با نقره درست شده اند. حتما می دانید که یکی از نشانه های اصل بودن نقره، به مرور تیره شدن آنها است. به روش های مختلف می توانید کدری و تیرگی نقره را از بین ببرید. اگر ظروف نقره دارید، در یک ظرف شیر ترش یا خراب را بریزید و ظروف نقره را برای 8 ساعت در آن نگه دارید.

برای زیورآلات نقره هم می توانید همین کار را بکنید یا شیر ترش شده را روی شعله گاز بجوشانید و کمی سرکه به آن اضافه کنید. وسایل یا زیورآلات نقره خود را در آن بیندازید و اجازه دهید در شیر بجوشند. سپس آنها را بیرون بیاورید و با پودر صابون و آب گرم بشویید. برای راحتی کار می توانید با مسواک نرم، روی آنها بکشید تا تیرگی و لکه پاک گردد.

را به روش های خرید حضوری و اینترنتی از فروشگاه های می توانید بخرید.

سوالات متداول درباره کاربردهای شیر ترش شده

شیر چه زمانی خراب شده است؟

اگر شیر بوی تعفن و نامطبوع بدهد و بعلاوه رنگ آن تغییر نموده و به متمایل به زرد، آبی، سبز یا کرمی شده باشد، آن را دور بریزید. در صورتی که شیر این ویژگی ها را ندارد ولی بریده شده است، شیر صرفا ترش شده و می توانید از آن استفاده های دیگری بکنید.

با شیر خراب و ترشیده چی درست کنم؟

شما می توانید از شیر ترشیده، در تهیه پنیر، خمیر پنکیک، خمیر کیک و مافین، خمیر نان، ماسک صورت، برق انداختن نقره و … بهره ببرید.

منابع: /

محصولات مرتبط

آبلیمو 500 گرمی پت کیمبال

ناموجود

سرکه قرمز 3500 گ خانواده وردا

112,500 تومان 113,800 تومان 1% تخفیف

مربا توت فرنگی شیشه بلند 310 گرمی شانا

63,900 تومان 64,990 تومان 2% تخفیف

عسل PET 360 آذر کندو (سفری)

106,900 تومان 119,900 تومان 11% تخفیف

شیر بطری پاستوریزه 1.5 درصد 900 گرمی پگاه

20,900 تومان 22,000 تومان 5% تخفیف

دوغ 4 لیتری پادراتوس

64,100 تومان 69,000 تومان 7% تخفیف

منبع: افق کوروش
انتشار: 29 خرداد 1403 بروزرسانی: 29 خرداد 1403 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 2353

به "با شیر خراب و ترش شده چه کنیم ، 9 کاربرد شیر ترشیده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با شیر خراب و ترش شده چه کنیم ، 9 کاربرد شیر ترشیده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید