بیانیه کاخ السلام درباره ملاقات صالح با ترامپ

به گزارش مجله جگوار، جلسه مداخله جویانه سفیر انگلیس در بغداد دفتر برهم صالح رئیس جمهوری عراق جزئیات ملاقات وی با دونالد ترامپ را منتشر کرد، ملاقاتی که بر خلاف خواسته ملت و نمایندگان آن ها مبنی بر خودداری از ملاقات با مقامات آمریکایی اجرا شده است.02 بهمن

بیانیه کاخ السلام درباره ملاقات صالح با ترامپ

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران به نقل از شبکه السومریه، برهم صالح رئیس جمهوری عراق امروز در داووس سوئیس با دونالد ترامپ رئیس جمهور ملاقات کرد.

برهم صالح در این ملاقات گفته است اجازه تبدیل عراق به میدانی برای نزاع و تصفیه حساب ها را نخواهد داد و عراق تمایل دارد روابط متوازن و برابر با همه دوستان و همپیمانان برقرار کند.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری عراق آمده است رئیس جمهور برهم صالح در چارچوب دستورکار نشست های روزانه خود با بعضی از رهبران و سران کشورها، امروز مذاکرات مفصلی با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حاشیه اجلاس جهانی اقتصاد در داووس انجام داد.

این بیانیه آورده است صالح بر ضرورت تشدید کوشش های بین المللی برای تحکیم امنیت و ثبات در زمینه بین المللی و منطقه ای تاکید نمود و گفت: تثبیت و تقویت آن تنها راه برای تضمین تحقق صلح فراگیر در منطقه است.

این بیانیه ادامه داد برهم صالح اضافه نمود که عراق به برقراری روابط متوازن و برابر با تمام دوستان و همپیمانان و به گونه ای که حاکمیتش را تقویت نموده و به تصمیمات مستقل آن احترام بگذارد و منافع ملت عراق را محقق کند و سبب ادامه پیشرفت مالی و بازسازی گردد، علاقه مند است و اجازه نمی دهد که عراق به میدانی برای نزاع و تصفیه حساب ها تبدیل گردد.

بیانیه دفتر ریاست جمهوری عراق آورده است: رئیس جمهوری آمریکا هم به نوبه خود بر حمایت کشورش از ثبات عراق و تمایل به تقویت روابط مشترک و گسترش حجم همکاری میان عراق و ایالات متحده به صورتی که به نفع دو ملت باشد، تاکید نمود و از نقش محوری عراق در منطقه تمجید کرد.

بر اساس این بیانیه، در این نشست همچنین به مسئله وجود نظامیان بیگانه و کاهش آن ها در کشور و اهمیت احترام به خواسته های ملت عراق در حفظ حاکمیت ملی و تامین امنیت و ثبات پرداخته شد

اظهارات تحریک آمیز سفیر انگلیس در بغداد

استفان هایکی سفیر انگلیس در ادامه اظهارات مداخله جویانه و تحریک آمیز خود به حمایت از تحرکات خشونت آمیز کسانی پرداخت که وی آن ها را معترض نامید و از برخورد قاطع نیرو های امنیتی با عناصر نفوذی و اخلالگر و برهم زننده امنیت و ثبات عراق انتقاد کرد و آن را غیرقابل توجیه خواند. وی در ادامه دخالت خود در امور داخلی عراق گفت: باید پاسخ عملی به خواسته های تظاهرات نمایندگان برای تحقق اصلاح داده گردد.

هشدار المالکی: هر کس در انتخاب نامزد نخست وزیری مانع تراشی کند، مسئولیت پیامد های فاجعه بارتر آن را برعهده دارد

نوری المالکی در توئیتی در صفحه شخصی خود نوشت طولانی شدن دوران جست وجوی نامزد مقبول و شایسته برای تصدی نخست وزیری در سایه اقدامات خرابکارانه که به تظاهرات رخنه نموده، قدرت حل مسائل را بسیار سخت خواهد نمود و منجر به نتایج و پیامد های فاجعه بارتر خواهد شد و مسئولیت آن را کسانی برعهده دارند که در برابر انتخاب نامزد نخست وزیری مانع تراشی می نمایند..

رایزنی حلبوسی و همتای اردنی درباره اوضاع منطقه

محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق و عاطف الطراونه همتای اردنی وی در ملاقات با یکدیگر روابط دوجانبه و اوضاع منطقه را آنالیز رکدند

دفتر حلبوسی در بیانیه ای گفت که محمد الحلبوسی رئیس مجلس نمایندگان عراق روز سه شنبه با عاطف الطراونه رئیس مجلس نمایندگان اردن برای آنالیز روابط دوجانبه و اوضاع منطقه ملاقات کرد.

این بیانیه آورده است حلبوسی بر تمایل عراق برای تقویت همکاری میان عراق و اردن در زمینه های مختلف بر اساس منافع متقابل و اهمیت هماهنگی مشترک برای مقابله با چالش های تروریسم و حفظ حاکمیت، امنیت، یکپارچگی و وحدت ارضی و مردمی عراق و حمایت از دولت عراق در انتها دادن به پرونده آوارگان و تضمین بازگشت آوارگان و ثبات تاکید نمود و از موضع ثابت اردن تمجید کرد که عبدالله دوم پادشاه اردن بر حمایت از اردن تاکید نموده بود.

این بیانیه اضافه نمود الطراونه هم بر موضع ثابت کشورش در حمایت از عراق برای مقابله با تمام چالش ها و تضمین سلامت و یکپارچگی عراق و احترام به حاکمیت آن و عدم استفاده از خاک عراق به عنوان میدانی برای نزاعات منطقه ای و بین المللی و نیز ادامه هماهنگی و همکاری در تمام زمینه ها در راستای منافع دو ملت برادر تاکید نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 19 اسفند 1398 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 761

به "بیانیه کاخ السلام درباره ملاقات صالح با ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه کاخ السلام درباره ملاقات صالح با ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید