تور آلمان ارزان: تداوم صادرات تسلیحات آلمانی به کشورهای ناقض حقوق بشر

به گزارش مجله جگوار، جدیدترین گزارش صادرات تسلیحات دولت آلمان نشان می دهد که فرایند صادرات بحث برانگیز به کشورهای ناقض حقوق بشر در عین حال که فرایند کاهشی داشته اما همچنان ادامه دارد.

تور آلمان ارزان: تداوم صادرات تسلیحات آلمانی به کشورهای ناقض حقوق بشر

با تور آلمان ارزان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ آلمان دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه زوددویچه سایتونگ، دولت ائتلافی فعلی آلمان متشکل از احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات در نیمه ابتدایی امسال میلادی صادرات تسلیحاتی به ارزش 2.3 میلیارد یورو تصویب نموده است که البته نشانگر کاهش مقدار صادرات این گونه اقلام در همین دوره زمانی در سال گذشته است.

خبرگزاری آلمان این خبر را با استناد به گزارش وزارت اقتصاد آلمان که کابینه فدرال این کشور امروز (چهارشنبه) می خواهد در این باره تصمیم گیری کند ارائه داده است.

بر این اساس از ژانویه تا ژوئن امسال میلادی دولت آلمان مجوز صادرات تسلیحاتی به ارزش حدود 2.3 میلیارد یورو که 17 درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل است را تصویب نموده است.

مهم ترین ارقام صادرات تسلیحات در ماه های ژانویه تا ژوئن قبلا به وسیله وزارت اقتصاد این کشور در تیرماه منتشر شده بود. گزارش شش ماهه اکنون با جزئیات بیشتری به این مسئله پرداخته است. از سال 2014 دولت آلمان حدود دو بار در سال درباره مجوز های صادرات تسلیحات خود گزارش می دهد تا در این باره شفاف سازی گردد.

بر اساس این گزارش سهم صادرات بحث برانگیز به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و ناتو در این دوره زمانی همچنان ادامه داشته و البته کاهش پیدا نموده است.

بر این اساس آلمان برای این دوره زمانی مجوز صادرات تسلیحاتی به ارزش حدود 499 میلیون یورو به این کشورها تصویب نموده که کم تر از یک سوم 1.74 میلیارد صادرات تسلیحات به این منطقه در نیمه ابتدایی سال 2020 بوده است. صادرات به این کشورهای به اصطلاح دنیا سوم از دلایل حقوق بشری و دخالت این کشورها در درگیری های منطقه ای بسیار بحث برانگیز است.

مجوز صادرات تسلیحات آلمان بین سال های 2016 و2018 به طور مداوم فرایند کاهشی داشت و البته پس از آن در سال 2019 به ارزش حدود 8.015 میلیارد یورو رسید. در سال 2020 دوباره به بیش از یک چهارم کاهش یافت و به 5.82 میلیارد یورو رسید. این فرایند در نیمه ابتدایی سال 2021 ادامه یافت.

سیاست صادرات تسلیحات آلمان یک مسئله بحث برانگیز در دولت آلمان است. سهم بالای صادرات به کشورهایی که درگیر مناقشات هستند و یا تحت حاکمیت دولت های استبدادی قرار دارند همیشه مسئله ای بحث برانگیز و مورد مناقشه در این کشور بوده است.

بر اساس اطلاعات انستیتو تحقیقات صلح سیپری، آلمان بین سال های 2015 و 2019 چهارمین صادر کننده بزرگ اسلحه بعد از ایالات متحده آمریکا، روسیه و فرانسه بوده و تقریبا 6 درصد تجارت دنیای اسلحه در سراسر دنیا را انجام داده است.

سیاست صادرات تسلیحات در آینده بعلاوه از موضوعات مورد مذاکره برای تشکیل ائتلاف سه گانه (حزب سبز، سوسیال دموکرات و لیبرال دموکرات) موسوم به آمپل در این کشور است.

حزب سوسیال دموکرات و سبزها بر روی کار آمدن یک قانون صادرات تسلیحات که بعلاوه مقدار صادرات به کشورهای دنیا سوم را کاهش دهد فشار می آورند. اما حزب لیبرال دموکرات بیشتر خواهان در پیش گرفتن قواعد اروپایی در زمینه کنترل صادرات تسلیحات است. این در حالی است که در اتحادیه اروپا برداشت های کاملا متفاوتی درباره نحوه برخورد با کشورهایی که به علت نقض حقوق بشر مورد انتقاد قرار دارند وجود دارد. به عنوان مثال فرانسه در زمینه صادرات تسلیحات به این کشورها مسائل کمتری نسبت به آلمان دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 آذر 1400 بروزرسانی: 11 آذر 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1915

به "تور آلمان ارزان: تداوم صادرات تسلیحات آلمانی به کشورهای ناقض حقوق بشر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور آلمان ارزان: تداوم صادرات تسلیحات آلمانی به کشورهای ناقض حقوق بشر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید