جایگاه های سی ان جی در کلانشهر ها جوابگوی متقاضیان نیست ، پیشنهاد ایجاد صندوق حمایت از صنعت سی ان جی

به گزارش مجله جگوار، رئیس انجمن جایگاه داران سی ان جی با بیان اینکه در کلانشهر ها مشکل کمبود جایگاه سی ان جی داریم، گفت: باید در کلانشهر ها به صورت اضطراری، تعداد زیادی کمپرسور در نظر گرفته شود تا دوباره شاهد صف های چند کیلومتری و چند ساعته نباشیم.

جایگاه های سی ان جی در کلانشهر ها جوابگوی متقاضیان نیست ، پیشنهاد ایجاد صندوق حمایت از صنعت سی ان جی

به گزارش گروه مالی مجله جگوار اردشیر دادرس، رئیس انجمن جایگاه داران CNG با اشاره به طرح تخصیص 6500 هزار میلیارد تومان برای دوگانه سوز کردن رایگان 1 میلیون 426 هزار خودرو گفت: کلیات و هدف طرح بسیار خوب است و باید این 6500 میلیارد تومان و همچنین مبلغی که از تاریخ 1/3 بابت افزایش 395 ریالی CNG در سال 98 داشتیم به عنوان یک سپرده­ ارزشمند و پشتوانه ­ی برای توسعه صنعت CNG به صورت هوشمندانه ای هزینه شود.

وی در ادامه گفت: ما در واقع در یک دوره ­ گذار در سال ­های 85 تا 90، به همین شکل خودرو های CNG را افزایش دادیم، از این طرف هم مسائل جایگاه­ ها و حمایت ­های ایمنی و فنی در این حوزه را نتوانستیم حل کنیم؛ لذا باید یا مصوبه­ جدیدی به جهت حمایت و حل مسائل جایگاه ها ارائه شود و یا در طرح فعلی به این الزامات دیگر نیز توجه شود.

*مشوق های مالی برای تشویق مردم به استفاده از CNG در نظر گرفته شود

دادرس با اشاره به الزامات توسعه صنعت CNG گفت: پیشنهاد ما این است که اولاً کارت اعتباری سوخت CNG یعنی 300 متر مکعب برای خودرو های CNG در نظر گرفته شود و به صورت رایگان در اختیار خودرو های پرمصرف قرار داده شود. برای خودرو های جدیدی که ساخته می ­شود؛ در طول 12 ماه 12 کارت اعتباری سوخت گاز در نظر بگیریم که این ها استقبال لازم برای این موضوع داشته باشند. مثلاً شمایی که الآن می ­روی ماشین خود را CNG سوز می­ کنی تا 12 ماه 12 تا کارت به شما بدهند که سوخت CNG خود را هم بروی رایگان بزنی. یعنی برای انجام این کار انگیزه ایجاد کنیم.

رئیس انجمن جایگاه داران CNG گفت: در تمامی 8 کشور پیشرفته ­ای که در حوزه­ صنعت CNG فعالیت می کنند، از مشوق­ های مالی به جهت افزایش مصرف CNG خودرو ها استفاده می­ کنند. این صنعت یک صنعت نوپا و جدید ست. 15 سال است که این صنعت وارد کشور شده و ما هنوز نتوانستیم راهکار ها و مشوق ­های مالی خوب برای آن بیاوریم.

وی افزود: اینکه صرفاً دولت بیاید در واقع مصوبه بگذارد و منابع مالی برای آن در نظر بگیرد کافی نیست؛ بلکه باید دستورالعمل های اجرایی و همچنین راهکار های اصولی و منطقی مکمل این ها هم باید در نظر گرفته شود. چرا که این ها یک زنجیره­ به هم پیوسته است. اگر ما یکی از این حلقه ­های زنجیره را بزرگ ببینیم و حلقه ­های دیگر کوچک­تر باشد، این ها با هم همخوانی ندارد و به آن مقصد عالیه در این صنعت نخواهیم رسید.

* برای توسعه صنعت CNG یک صندوق حمایت مالی ایجاد شود

دادرس تاکید کرد: نکته­ دوم ما بحث این است که ما بتوانیم در واقع کمپرسور ها را هم تحت حمایت قرار بدهیم و افزایش تعداد جایگاه­ ها را هم در دستور کار این مصوبات شورای اقتصاد قرار بگیرد. باید مصوبات شورای اقتصاد صرفاً تأمین مخزن خودرویی نباشد و فکری هم برای تأمین کمپروسور های جایگاهی بشود. الآن بیش از 10 سال است که از زمان استفاده­ کمپرسور ها گذشته است و 70 درصد کمپرسور های ما می­ بایستی که تبدیل و تعویض بشوند و باید که یک سپرده ­ بازسازی و نوسازی برای این صنعت در نظر گرفته شود.

رئیس انجمن جایگاه داران CNG گفت: در مجموع منظور ما این است که باید یک صندوق حمایت از صنعت CNG در نظر گرفته شود و تمام این منابع مالی در آن صندوق برود. همان­ منابعی که عرض کردم. یک منبع از افزایش قیمت CNG که از 1/3/98 برای طرح هوشمندسازی افزایش پیدا کرده است. یک منبع هم همین مبلغ 6500 میلیارد تومان است. همچنین می توانیم مبلغی به میزان 10 درصد از مابه ­التفاوت افزایش بنزین هم باید برای صنعت CNG در نظر بگیریم.

* تعداد جایگاه های CNG در کلانشهر ها جوابگوی متقاضیان نیست

وی با اشاره به ظرفیت موجود در صنعت CNG گفت: الآن در حال حاضر ما 2500 جایگاه داریم، تقریباً همه­ آن ها یعنی بیش از 98 درصد آن ها فعال و در حال سرویس دهی هستند. طی این دو ماه گذشته مصرف CNG از 20 میلیون متر مکعب روزانه تا 24 میلیون متر مکعب رسیده­ است. ولی ما تا 40 میلیون متر مکعب ما ظرفیت عملیاتی داریم.

دادرس تاکید کرد: پراکندگی این تعداد جایگاه­ ها برای کلانشهر های ما مناسب نیست و متناسب با تعداد خودرو های ما جایگاه وجود ندارد. باید در کلانشهر ها به صورت اضطراری، تعداد زیادی کمپرسور در نظر گرفته شود و این ها را در اختیار بخش خصوصی و شهرداری­ ها قرار بدهند تا پراکندگی کمپرسور ها در تمامی سطح شهر بتواند جوابگو باشد. در کلانشهر ها ما الآن مشکل کمبود جایگاه هم داریم و نباید بی ­تدبیری کنیم که مثل سال ­های گذشته دوباره شاهد صف­ های چند کیلومتری و چند ساعته باشیم.

رئیس انجمن جایگاه داران CNG در سرانجام گفت: صنعت CNG الآن به دوران تکامل خود رسیده است و در سراسر کشور در حال رشد است. این را هم خدمت شما بگویم که این CNG به عنوان یک سوخت ملی در آینده باید نقطه اتکای کلیه ­ خودرو های حمل و نقل سبک کشور بشود. در کشوری که ما این همه شبکه­ گازکشی داریم و منابع گازی عمیق داریم، باید قطعاً از بنزین به سمت CNG برویم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 787

به "جایگاه های سی ان جی در کلانشهر ها جوابگوی متقاضیان نیست ، پیشنهاد ایجاد صندوق حمایت از صنعت سی ان جی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایگاه های سی ان جی در کلانشهر ها جوابگوی متقاضیان نیست ، پیشنهاد ایجاد صندوق حمایت از صنعت سی ان جی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید