دودِ اسپند، خاصیت ضدویروسی دارد؟

به گزارش مجله جگوار، به عنوان مثال برای ماده عنبرنسارا هم برای خاصیت ضد التهابی آن و هم برای خاصیت ضد ویروسی اش مقالاتی وجود دارد؛ به شکلی که در مواردی مشخص شده حتی در خاصیت ضد ویروسی قوی تر از اسپند است.

دودِ اسپند، خاصیت ضدویروسی دارد؟

معاون تعالی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درباره روش های طب سنتی برای ضدعفونی کردن هوای منازل شرح داد. دکتر علیرضا عباسیان در مورد روش های طب سنتی برای ضد عفونی کردن هوای منزل، گفت: به طور کلی بر اساس مطالعات اجرا شده معین شده است که موادی که بو های قوی و تند داشته باشند می توانند خواص ضد میکروبی، آنتی باکتریال و بعضا ضد ویروس داشته باشند.

به طور مثال در خانواده گیاهانی با ترکیبات گوگردی همچون سیر، موسیر، پیاز و انواع کلم ها می توانند خاصیت ضد ویروسی داشته باشند.

وی با بیان اینکه در طب ایرانی دود هایی با همین خاصیت ضد میکروبی و ویروسی نیز وجود دارند، شرح داد: در گذشته های دور مردم مواد مختلفی را دود می دادند که این اصطلاح رایج بخور برای همین موضوع به کار برده می شد که مردم اشتبا ها اکنون استنشاق ماده ای جوشیده در آب را بخور می نامند اما، در طب ایرانی به استنشاق دود ناشی از آتش زدن یک ماده، بخور گفته می شود.

عباسیان با تاکید بر اینکه مقالاتی در مورد خواص اسپند و عنبرنسارا وجود دارد، ادامه داد: به عنوان مثال برای ماده عنبرنسارا هم برای خاصیت ضد التهابی آن و هم برای خاصیت ضد ویروسی اش مقالاتی وجود دارد؛ به شکلی که در مواردی معین شده حتی در خاصیت ضد ویروسی قوی تر از اسپند است.

به این صورت نمی توان به صورت مطلق منکر خاصیت ضد ویروسی این مواد شد، همانطور که نباید این تصور به وجود بیاید که اسپند یا عنبرنسارا داروی درمان کرونا هستند.

وی با بیان اینکه در مورد دفع بیماری کووید 19 هنوز تحقیق مستقیمی بر اثر بخشی اسپند و عنبرنسارا صورت نگرفته است، اظهار کرد: این ویروس بسیار نو ظهور است و اکنون در این مدت کم نمی توان گفت: در از بین بردن قطعی کرونا موثر هست یا نه؛ اما، چون تا به امروز معین شده است بر طیفی از ویروس توانسته موثر عمل کند و آن ها را از بین ببرد، گمان می رود که ممکن است بر روی ویروس کرونا نیر اثراتی داشته باشد، ولی همه این ها در حد گمان است و نمی توان در حد یقینی راجع به آن نظر داد.

معاون تعالی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، اضافه کرد: در گذشته های دور در مناسبات خاصی از اسپند استفاده می شده است که مثال شاخص آن دود کردن اسپند در مراسمات شادی، مذهبی و... بوده است؛ با اندکی دقت متوجه می شویم وجه اشتراک این موضوع می تواند تمرکز جمعیتی قابل توجه در یک محل باشد که با دود کردن اسپند به مقابله با بیماری های احتمالی در اجتماعات می رفتند. اکنون نیز می توان تا هفته ای دوبار اقدام به دود کردن اسپند کرد.

وی در ادامه در مورد باور ها و باید ها و نباید ها پیرامون عنبرنسارا، خاطرنشان کرد: یکی از باور های غلط در مورد عنبر نسارا این است که عده ای بنابر نوع تهیه آن، گمان می کنند یک ماده میکروبی است در حالی که این تفکر اشتباه است وقتی چیزی می سوزد و تبدیل به ذغال می شود هر جانداری که در محیط آن وجود داشته باشد از بین می رود، این در حالی است که در دود عنبرنسارا هیچگونه میکروبی وجود ندارد.

عباسیان با تاکید بر اینکه استفاده از اقلام دود کردنی همچون اسپند و عنبرنسارا برای همه افراد توصیه نمی شود، گفت: مصرف این دود کردنی ها به صورت مکرر می تواند تا حدی به مخاطات دستگاه تنفسی آسیب برساند، به همین دلیل هر دو هفته یکبار دود کردن عنبرنسارا می تواند مسئله ای نداشته باشد.

منبع: فرادید
انتشار: 14 خرداد 1399 بروزرسانی: 14 خرداد 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 985

به "دودِ اسپند، خاصیت ضدویروسی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دودِ اسپند، خاصیت ضدویروسی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید