ستاری: نوآوری شرکت های دانش بنیان و خلاق در خدمت حفظ و ارتقای محیط زیست قرار می گیرد

به گزارش مجله جگوار، با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، از دستاورد های شرکت های دانش بنیان در حوزه محیط زیست رونمایی شد.

ستاری: نوآوری شرکت های دانش بنیان و خلاق در خدمت حفظ و ارتقای محیط زیست قرار می گیرد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مراسم معرفی دستاورد های فناورانه محیط زیست با بیان این که بازیگران اکوسیستم نوآوری و فناوری می توانند در یاری به محیط زیست نقش آفرینی قابل توجهی داشته باشند، ادامه داد: نقش شرکت های دانش بنیان و خلاق در توسعه فناور ی های سازگار با محیط زیست، اثرگذاری خود را به اثبات رسانده است و خوشبختانه، بخش عمده ای از طرح های کلان ملی مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در حوزه محیط زیست تعریف شده است.

وی با اشاره به نقش اثربخش سازمان حفاظت محیط زیست، این سازمان در بازارسازی برای شرکت های دانش بنیان و خلاق این حوزه راه گشا دانست و اضافه نمود: مهم ترین نقش سازمان حفاظت از محیط زیست، ایجاد زمینه ای برای حمایت و اختصاص بازار به شرکت های دانش بنیان و خلاق فعال در این حوزه است. از آن جایی که این شرکت ها می توانند به تحول شرایط زیست محیطی یاری نمایند، جدیت در اعمال استاندارد های زیست محیطی می تواند زمینه را برای تجاری سازی محصولات این شرکت ها ایجاد کند.

* توسعه فناوری های محیط زیستی

ستاری، با اشاره به محصولات ایران ساخت شرکت های دانش بنیان و خلاق، از برطرف احتیاج های فناورانه به ویژه در حوزه حمل و نقل، نظارت و حفاظت از محیط زیست گفت و اعلام کرد: فناوری های مختلفی مانند سامانه های نظارتی، بیابان زدایی و حذف ریزگرد یا پهپاد ها به خود محیط زیست یاری می نمایند. بعلاوه فناوری های نو در منابع ذخیره انرژی و برقی سازی می تواند به توسعه محیط زیست پاک و پایدار یاری کند.

رییس ستاد توسعه فناوری های آب و انرژی، با تاکید بر این که محصول کارآمد و اثرگذار در حفظ محیط زیست و سایر موضوعات به دست شرکت های دانش بنیان و خلاق بخش خصوصی تحقق پذیر است، ابراز کرد: دولت تنها می تواند نقش نظارتی و تسهیل گری داسته باشد و برای رساندن یک محصول به بازار، این شرکت های دانش بنیان هستند که حرف اول را می زنند.

وی، عزم و جدیت همه دستگاه ها برای پذیرش نوآوری و فناوری را لازمه توسعه محصولات دانش بنیان ایران ساخت دانست و گفت: اگر نگاه فناورانه در ساختار حاکمیتی به ویژه وزارتخانه ها رونق داشته باشد، می توانیم شکوفایی فناورانه را ببینیم و محصولاتی ایران ساخت که فناوریشان بومی است، در بخش های مختلف کشور، استفاده گردد.

* حمایت از شرکت های دانش بنیان و خلاق محیط زیست

در بخش دیگری از این مراسم، علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از استقبال و حمایت از توانمندی شرکت های دانش بنیان گفت و ادامه داد: برای پررنگ تر کردن نقش شرکت های دانش بنیان و خلاق در حوزه محیط زیست آماده هستیم و سرفصل های حمایت از این شرکت ها در آستانه اجرایی شدن است.

معاون رئیس جمهوری، تعامل و همکاری با شرکت های دانش بنیان و خلاق را در یاری به توسعه فناوری در کنار حفظ محیط زیست اثربخش دانست و گفت: نقش ویژه ای برای شرکت های دانش بنیان در یاری به حفظ و پایداری محیط زیست قائل هستم و در این سازمان کوشش خود را به کار می بندیم در همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نقش این شرکت ها پررنگ تر گردد.

رییس سازمان محیط زیست با اشاره به این که شکاف میان فناوری و محیط زیست به یاری نوآوری شرکت های دانش بنیان و خلاق از میان برداشته شده است، اضافه نمود: شرکت های دانش بنیان و خلاق، مسئولانه و حمایتگرانه فراوریات خود را سازگار با محیط زیست انجام می دهند و با استفاده فناوری های دیجیتال و هوشمندسازی هستند، نقشی اثرگذار در حفظ محیط زیست ایفا می نمایند.

وی با تاکید بر لزوم استاندارد سازی در این حوزه اعلام کرد: استانداردسازی در حوزه های مختلف موجب بهبود فعالیت شرکت ها در شاخص های مختلف می گردد و سازمان محیط زیست یک سازمان حاکمیتی است و ضروری است فناوری های این حوزه در بخش هایی، چون پایش و ردیابی، سرشماری و مدیریت پسماند به کار گرفته گردد.

* دستاورد دانش بنیان ها وخلاق ها برای محیط زیست

در این مراسم، بعلاوه پرویز کرمی دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از فرایند توسعه اکوسیستم فناوری و نوآوری در ایران و صندلی این اکوسیستم گفت و ادامه داد: ایران دارای بزرگ ترین اکوسیستم نوآوری و فناوری منطقه است و با توسعه شرکت های دانش بنیان و خلاق، ایران توانسته است صندلی خود را در شاخص های جهانی نوآوری Gii ارتقا دهد در حالی که در شروع راه رتبه 120 بود، اما با حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اکوسیستم نوآوری و فناوری این رتبه به صندلی 60 ارتقا یافت.

وی با اشاره به نقش شرکت های دانش بنیان و خلاق در توسعه اقتصاد دانش بنیان در کنار رعایت الزامات زیست محیطی اظهار کرد: این شرکت ها، با ماهیت خلاقانه و نوآورانه خود نقش درخور توجهی را در ارتقای شاخص های اقتصادی و فراوری ناخالص ملی ایفا می نمایند، و در حال حاضر اشتغالزایی مستقیم برای 350 هزارنفر وگردش اقتصادی 180 هزار میلیاردتومانی دارند. این در حالی است که این مشاغل دوستدار محیط زیست هستند و آسیبی برای آن ندارند و می توانند به ارتقای معیار های زیست محیطی نیز یاری نمایند.

* حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از طرح های کلان زیست محیطی

پیمان صالحی معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این مراسم از اولویت داشتن طرح کلان ملی فناوری در حوزه محیط زیست گفت و ادامه داد: سلامت، محیط زیست و غذا سه حوزه راهبردی و اولویت دار طرح های کلان ملی هستند که با استفاده از حمایت های معاونت علمی و فناوری، طرح های کارآمد و اثربخش در برطرف احتیاج های کشور مورد حمایت قرار گرفته که تعدادی از این طرح ها در این نمایشگاه ارائه شده است.

وی با بیان این که در حمایت و بهره برداری از طرح های کلان ملی فناوری، محیط زیست مورد توجهی قرار گرفته است، ابراز کرد: یک پای این قرارداد ها طرف بهره بردار است و شرکت های دانش بنیان بخش خصوصی، اجرانماینده این طرح ها هستند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز به عنوان بهره بردار، با سازوکار های مختلفی از این طرح ها حمایت می نماید که بخشی از آن اقتصادی، و بخش دیگری نیز ناظر به بازارسازی، تسهیل گری و استانداردسازی است.

* رونمایی از 30 دستاورد فناورانه زیست محیطی

خانه نوآوری و فناوری ایران در سالن A 37 به عنوان محلی برای نمایش فناوری های ایران ساخت، میزبان 30 دستاورد فناورانه در حوزه محیط زیست بود. از مهم ترین این دستاورد ها که به وسیله شرکت های دانش بنیان به مرحله فراوری و تجاری رسیده است، در حوزه هایی، چون حذف بوی نامطبوع تصفیه خانه های فاضلاب، تصفیه پساب، پلیمر های زیست تخریب پذیر، امحاء زباله های بیمارستانی، میکروتوربین مولد همزمان برق و حرارت، موتورسیکلت برقی، اتوبوس برقی، موتور سیکلت چهار چرخ، باتری لیتیومی و توربین بادی اشاره نمود.

بعضی از این طرح ها در قالب طرح های کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مورد حمایت اقتصادی قرار گرفته و بهره بردار داشته و سایر محصولات نیز در ذیل قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان، راه خود را برای ورود به بازار های داخلی و بین المللی گگردده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 آذر 1400 بروزرسانی: 13 آذر 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1917

به "ستاری: نوآوری شرکت های دانش بنیان و خلاق در خدمت حفظ و ارتقای محیط زیست قرار می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاری: نوآوری شرکت های دانش بنیان و خلاق در خدمت حفظ و ارتقای محیط زیست قرار می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید