سیاره زهره زیر ذره بین ناسا

به گزارش مجله جگوار، ناسا دو ماموریت جدید را برای آنالیز نزدیکترین همسایه سیاره زمین یعنی سیاره زهره انتخاب نموده است.

سیاره زهره زیر ذره بین ناسا

این ماموریت که بخشی از برنامه دیسکاوری ناسا است، هدف آن درک شرایط جوی سیاره زهره است و اینکه چگونه این سیاره که دارای بسیاری از ویژگی های سیاره زمین است و ممکن است اولین دنیا قابل سکونت در منظومه شمسی باشد، تا این حد گرم شده است.

سال 2019 ناسا اعلام نمود به عنوان بخشی از برنامه دیسکاوری(Discovery Program)، چهار ماموریت که دانشمندان در حال کار بر روی آن هستند را انتخاب نموده است و میخواهد تا سال آینده یک الی دو مورد از چهار ماموریت مذکور را به عنوان ماموریت رسمی انتخاب کند که حال آن دو ماموریت انتخاب شده است.

ناسا تقریباً 500 میلیون دلار برای توسعه هر مأموریت اعطا می نماید. انتظار می رود که هر یک از این دو ماموریت در بازه زمانی 2028 تا 2030 پرتاب شوند.

نگاهی به دو ماموریت یاد شده

یکی از این دو ماموریت داوینچی پلاس (DAVINCI+) نام دارد که مخفف عبارت تحقیق درباره گازهای نجیب اتمسفر عمیق، شیمی و تصویربرداری سیاره زهره است. هدف اصلی آنها تجزیه و تحلیل فضای آشفته و سمی زهره است. سوالات بسیاری از گذشته تا به امروز درباره نحوه شکل گیری و تکامل این سیاره و اینکه آیا در گذشته در سطح آن آب مایع قرار داشته یا نه وجود داشته است.

در طول این ماموریت کوتاه مدت، کاوشگر کروی داوینچی پلاس از یک چتر نجات استفاده می نماید تا به آهستگی بر روی سطح سیاره زهره فرود بیاید و طی این مدت اندازه گیری های مختلفی را انجام خواهد داد. برای مثال این کاوشگر سعی خواهد نمود تا اثر گازهای نجیب مانند زنون که می تواند درک آنها از فعالیت های هیدرولوژیکی و آتشفشانی سیاره زهره در گذشته را افزایش دهد، کشف کند. ابزارهایی که بر روی کاوشگر داوینچی پلاس نصب می شوند، قادر به محافظت از این کاوشگر در برابر گرما و فشار بزرگ این سیاره خواهند بود. این ابزارها شامل یک دوربین است و علامت پلاس در نام این پروژه نیز به دلیل وجود آن است. علاوه بر این، ماموریت مذکور اولین تصاویر با وضوح بالا از ویژگی های منحصر به فرد زمین شناسی در زهره معروف به tesserae را که ممکن است قابل مقایسه با قاره های زمین باشد و نشان دهنده این باشد که سیاره زهره دارای زمین ساخت صفحه ای است، خواهد فرستاد. این اولین مأموریت تحت راهنمایی ایالات متحده در جو ونوس از سال 1978 است و نتایج حاصل از آن می تواند درک محققان از سیاره را افزایش دهد. جیمز گاروین از مرکز پرواز فضایی گادرد در گرینبلت، مریلند رهبری این پروژه را بر عهده دارد.

ماموریت دیگر نیز وریتاس (VERITAS) نام دارد که مخفف عبارت قابلیت انتشار زهره، علوم رادیویی، تداخل سنجی رادار دهانه ترکیبی، توپوگرافی و طیف سنجی است. قابلیت انتشار یا گسیلندگی یک ماده به قابلیت انتشار تشعشع توسط سطح آن جسم گفته می گردد. این قابلیت انتشار تشعشعی یک خاصیت از ماده است که بیان کننده نسبت انرژی تشعشع شده توسط ماده مورد نظر به انرژی تشعشع شده توسط یک جسم سیاه در همان درجه حرارت است.

تداخل سنجی رادار دهانه ترکیبی(Interferometric synthetic aperture radar) که تداخل سنجی رادار روزنه مصنوعی و به اختصار InSAR یا IfSAR نیز نامیده می گردد، یک روش راداری در علوم ژئودزی و سنجش از دور است که با استفاده از تداخل سنجی فاز امواج ارسال و دریافت به سطوح، امکان ایجاد مدل سه بعدی سطح را فراهم می آورد. هدف اصلی این مأموریت که رهبری آن را آزمایشگاه پیشرانش ناسا بر عهده دارد، درک تفاوت ها و شباهت های سیاره زهره در مقایسه با زمین است. فضاپیمای مذکور مجهز به چند حسگر است که توسط آنها می تواند نقشه توپوگرافی سه بعدی از سیاره زهره را ایجاد کند و فعالیت تکتونیکی و آتشفشانی این سیاره را نیز مورد آنالیز قرار دهد. علاوه بر موارد مذکور همچنین می تواند دمای سیاره را اندازه بگیرد و میدان گرانشی آن را مورد آنالیز قرار دهد.

مرکز هوافضای آلمان، آژانس فضایی ایتالیا و مرکز ملی مطالعات فضایی فرانسه نیز در تهیه نقشه بردار مادون قرمز یاری خواهند کرد. توماس زوربوچن، مدیر بخش علوم ناسا گفت: ما در حال برنامه ریزی برای انجام عملیات جدید و بازدید از سیاره ای که بیش از 30 سال است از آن بازدید ننموده ایم، هستیم.

برنامه دیسکاوری

برنامه دیسکاوری ناسا نام مجموعه ای از برنامه های کم هزینه است که تمرکز اصلی آن بر مأموریت های علمی و فضایی ایالات متحده آمریکا در راستای کاوش منظومه شمسی است. این برنامه در سال 1992 پایه ریزی شد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1711

به "سیاره زهره زیر ذره بین ناسا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاره زهره زیر ذره بین ناسا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید