ظریف: حملات و اتفاقات در داخل عراق مشکوک است

به گزارش مجله جگوار، تهران (پانا) - وزیر امور خارجه بعضی حملات و اتفاقات اخیر در داخل خاک عراق را مشکوک دانست که می تواند با هدف اختلال در روابط ایران و عراق و برهم زدن امنیت و ثبات این کشور طراحی شده باشد.

ظریف: حملات و اتفاقات در داخل عراق مشکوک است

به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، در دیدار محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و فواد حسین وزیر خارجه عراق ابعاد مختلف همکاری های سیاسی، اقتصادی و تبادلات مرزی مورد بحث و گفت وگو نهاده شد.

ظریف اقدام خطرناک آمریکا در حمله به نیروهای عراقی در مناطق مرزی عراق و سوریه را محکوم کرد و این حملات غیرقانونی را نقض حاکمیت کشور قلمداد کرد.

وی بعضی حملات و اتفاقات اخیر در داخل خاک عراق را مشکوک دانست که می تواند با هدف اختلال در روابط ایران و عراق و برهم زدن امنیت و ثبات این کشور طراحی شده باشد.

وزیر امور خارجه اضافه نمود: ما بر ضرورت اقدام دولت عراق برای یافتن مسببین این حوادث تاکید داریم.

ظریف با اشاره به مسائلی که برای تانکرهای حامل سوخت ایرانی در مرز تمرچین پیش آمده است، ابراز امیدواری کرد: با مساعدت مقامات عراقی مسائل تردد تانکرها بین دو کشور حل و فصل گردد.

وزیر امور خارجه همچنین فراهم شدن مقدمات شروع ساخت و تکمیل خط آهن شلمچه - بصره را یاری به گسترش مناسبات تجاری بین دو کشور دانست و خواهان سرعت عمل مسئولان مربوطه دو کشور برای اجرایی شدن هرچه سریعتر این خط آهن شد.

وزیر امور خارجه عراق هم در این دیدار ضرورت مساعی دو طرف برای گسترش همه جانبه روابط را مورد تاکید قرار داد و آمادگی بغداد برای توسعه روابط را به اطلاع وزیر امور خارجه رساند.

وزیر امور خارجه عراق با اشاره به پیشرفت های به دست آمده در مذاکرات بین دو کشور در زمینه دسترسی ایران به منابع اقتصادی خود در عراق بر آمادگی این کشور در جهت تسهیل دسترسی ایران به وجوه خود در این کشور تاکید نمود.

فواد حسین گفت: اطمینان می دهم بغداد اجازه سوء استفاده از اتفاقات این کشور برای برهم زدن روابط عالی دو کشور را نخواهد داد.

در این دیدار تحولات منطقه ای نیز مورد بحث و گفت وگوی طرفین نهاده شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1569

به "ظریف: حملات و اتفاقات در داخل عراق مشکوک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: حملات و اتفاقات در داخل عراق مشکوک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید